Niemiecki rząd odpowiada Donaldowi Trumpowi: Nie jemy kotów i psów

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do słów Donalda Trumpa, które padły podczas debaty z Kamalą Harris. Były prezydent i kandydat Republikanów stwierdził, że imigranci w stanie Ohio zjadają zwierzęta domowe okolicznych mieszkańców.

Publikacja: 11.09.2024 16:46

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/David Dee Delgado

Jednym z tematów debaty Donalda Trumpa z Kamalą Harris była polityka migracyjna. 

Co Donald Trump mówił o migrantach podczas debaty z Kamalą Harris?

- Nasz kraj jest krajem upadającym. Ludzie chcą go odbić. Co oni zrobili z naszym krajem, pozwalając milionom ludzi napłynąć do USA? Wystarczy popatrzeć, co się dzieje z naszymi miastami. W Springfield (stan Ohio – red.) imigranci zjadają psy, zjadają koty, zjadają zwierzęta domowe ludzi, którzy tam mieszkają - mówił Trump.

Na uwagę moderatora, że władze Springfield nie potwierdzają doniesień o zjadanych przez imigrantów zwierzętach, Trump oświadczył, że słyszał, iż „ludzie o tym mówią”.

Czytaj więcej

Andrzej Kohut: Przełomu w czasie debaty Donald Trump–Kamala Harris nie było

Były prezydent zaatakował również swoją rywalkę w kwestii proponowanego kierunku rozwoju systemu energetycznego kraju na bardziej zróżnicowaną i zrównoważoną mieszanką źródeł. Trump jako przykład podał Niemcy, które tego próbowały i nie udało im się zrezygnować z paliw kopalnych.

Rząd Niemiec reaguje na słowa Donalda Trumpa

"Czy to się komuś podoba, czy nie: niemiecki system energetyczny jest w pełni sprawny, z ponad 50 proc. udziałem odnawialnych źródeł energii. Zamykamy – a nie budujemy – elektrownie węglowe i jądrowe. Węgiel zniknie z sieci najpóźniej do 2038 r.” - napisało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we wpisie na X, dawniej znanym jako Twitter.

„PS: Nie jemy też kotów i psów” - dodało niemieckie ministerstwo.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki, które jest kierowane przez partię Zielonych, przesłało wpis dalej, dodając: „Nowe elektrownie węglowe? Nie ma mowy!”

Kanclerz Olaf Scholz nie poparł bezpośrednio Harris, ale pochwalił ją w lipcu jako „kompetentnego i doświadczonego polityka, który dokładnie wie, co robi” i który może wygrać wybory w USA.

Czytaj więcej

Debata w USA. Elon Musk komentuje starcie Trump-Harris. Wskazuje, kto wypadł lepiej

USA kluczowym partnerem politycznym i gospodarczym Niemiec

Niemcy były częstym celem ataków Trumpa podczas jego prezydentury w latach 2017-21 z powodu nadwyżki handlowej ze Stanami Zjednoczonymi i zbyt małych wydatków na obronność.

Trump zapowiedział nałożenie wyższych ceł na import, jeśli zostanie wybrany, i uzależnić wsparcie USA dla członków NATO od tego, czy przeznaczają uzgodnione 2 proc. PKB na obronę. Niemieccy urzędnicy ogłosili, że spodziewają się osiągnąć cel 2 proc. w tym roku.

Polityka
Nowe problemy doradcy Trumpa. Używał prywatnej skrzynki do komunikacji z rządem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
Porażka Donalda Trumpa i Elona Muska w Wisconsin
Polityka
Mołdawia kontra Rosja: Dyplomatyczna wojna z dala od ukraińskiego frontu
Polityka
Chiny–Rosja: „Przyjaciele na wieki”? Jak Pekin sprawdza lojalność Moskwy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Marine Le Pen będzie walczyć
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście