Donald Tusk złożył deklarację ws. depenalizacji aborcji

"Kończymy dyskusję, czas na decyzje" - oświadczył premier Donald Tusk, pisząc w serwisie X o projektach zmian w prawie dotyczących depenalizacji aborcji i związków partnerskich.

Publikacja: 10.07.2024 11:21

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Rafał Guz

„Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje” - napisał w serwisie X Tusk.

Andrzej Duda zawetuje ustawę ws. depenalizacji aborcji

Rano ukazał się sondaż United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, z którego wynika, że ponad połowa Polaków opowiada się za depenalizacją aborcji. Wśród wyborców koalicji rządzącej poparcie to jest jeszcze wyższe — i wynosi 2/3.

W Sejmie jest projekt ustawy, autorstwa Lewicy, który przewiduje dekryminalizację aborcji. W praktyce będzie to oznaczać zniesienie obowiązującej dziś kary więzienia (do lat trzech) dla osób, które dokonują aborcji za zgodą kobiety lub pomagają jej w przerwaniu ciąży.

W czwartek Sejm wysłucha sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej o tym projekcie.

Czytaj więcej

Piotr Zaremba: Związki partnerskie, czyli państwo dla egoistów

Tymczasem prezydent Andrzej Duda w rozmowie z TVN24 zapowiedział już, że „nie podpisze” takiej ustawy, jeśli ta trafi na jego biurko.

- Dla mnie jest to niestety pozbawianie ludzi życia. Kobiet, które są w ciąży, jeśli by dokonały aborcji nie powinny być za to karane. Natomiast inne osoby, które uczestniczyłyby w tym procederze w sposób legalny to ich penalizacja to zupełnie inna sprawa — tłumaczył Duda.

Posłanka KO: Będziemy składać projekt ws. depenalizacji aborcji do skutku

- Pan prezydent konsekwentnie pokazuje, że dobro kobiet nie jest dla niego istotne. Istotne jest to co mówi jego partia — mówiła w rozmowie z TVN24 Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się projektem. Na pytanie dlaczego w takim razie koalicja rządząca w ogóle chce przyjąć projekt takiej ustawy Łoboda wyjaśniał, że robi to po to, aby "mieć dobry projekt, po to żeby, gdy się zmieni prezydent złożyć to jeszcze raz". - Będziemy go składać do skutku - dodała.

Deklarację Tuska należy odczytywać tak, że projekt ustawy o depenalizacji aborcji oraz o związkach partnerskich poprze KO, na czele której stoi Tusk. Przeciw prawdopodobnie głosować będzie przynajmniej część Trzeciej Drogi — zwłaszcza PSL.

„Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje” - napisał w serwisie X Tusk.

Andrzej Duda zawetuje ustawę ws. depenalizacji aborcji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa aborcji dzieli koalicję. Przyznaje to nawet Donald Tusk
Polityka
Joński o szczegółach raportu komisji ds. wyborów kopertowych. „Do 10 lat więzienia”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Wójcik: Giertych ma rację. Sprawa Romanowskiego to kompromitacja prokuratury