W maju Donald Tusk ogłosił, że Polska rozpocznie realizację projektu tzw. Tarczy Wschód, czyli umocni wschodnią granicę Polski na odcinku, na którym Polska graniczy z Rosją i Białorusią.
Czym jest „Tarcza Wschód”, którą buduje Polska?
W ramach projektu wzmocnione ma zostać już istniejące ogrodzenie na granicy z Białorusią (powstało w czasie sprawowania władzy przez PiS, po wybuchu kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski). „Tarcza Wschód” ma objąć także budowę fortyfikacji na granicy oraz stworzenie w pobliżu granicy magazynów z amunicją i sprzętem wojskowym.
Czytaj więcej
"Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Narodowej w reakcji na doniesienia, że planowane są znaczne cięcia wydatków na obronność.
Budowa „Tarczy Wschód” kosztować ma ok. 10 mld zł, a projekt ma łączyć się z tzw. bałtycką linią obrony, tworzoną na wschodniej granicy państw bałtyckich — i wzmacniać obronę całej flanki wschodniej NATO.
Po niedawnym szczycie UE w Brukseli Donald Tusk oświadczył, że — mimo sprzeciwu Francji i Niemiec — udało się uzyskać zapewnienie unijnego współfinansowania Tarczy Wschód oraz budowy europejskiej „tarczy podniebnej”, czyli europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.