Nowy sondaż z Francji: Czy partia Marine Le Pen będzie mogła rządzić?

Francuski dziennik "Les Echos" opublikował w piątek wyniki najnowszego sondażu przed II turą wyborów parlamentarnych we Francji. Sondaż przeprowadził instytut OpinionWay.

Publikacja: 05.07.2024 07:16

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: REUTERS/Yves Herman

Z sondażu wynika, ze zwycięskie w I turze Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen nie ma szans na zdobycie bezwzględnej większości.

Sondaż przed II turą wyborów parlamentarnych we Francji: Zjednoczenie Narodowe wygra, ale nie zdobędzie większości

Sondaż dla „Les Echos” wskazuje, że Zjednoczenie Narodowe może zdobyć 205-230 mandatów. Bezwzględna większość w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej francuskiego parlamentu, wynosi 289 mandatów.

Z sondażu wynika też, że Razem dla Republiki — blok skupiony wokół Odrodzenia Emmanuela Macrona, może zająć drugie miejsce w wyborach. Blok ten może liczyć na 130-162 mandaty, podczas gdy Nowy Front Ludowy, blok ugrupowań lewicy — na 130-162 mandaty. W I turze Nowy Front Ludowy wyraźnie wyprzedził Razem uzyskując 27,99 proc. głosów przy 20,83 proc. dla obozu liberalnego.

Czytaj więcej

Wybory we Francji: Kylian Mbappe wzywa do zatrzymania partii Marine Le Pen

Początkowo sondaże dawały Zjednoczeniu Narodowemu szanse na większość bezwzględną, ale przed II turą doszło do sformowania się tzw. frontu republikańskiego — w okręgach, gdzie o mandat miała walczyć trójka kandydatów, z udziału w wyborach wycofało się blisko 220 polityków bloku liberalnego i lewicowego wspierając tego kandydata, który ma większą szansę wygrania z kandydatem Zjednoczenia Narodowego.

Do kolejnych wyborów do Zgromadzenia Narodowego nie może dojść przed upływem roku

Republikanie, prawica gaullistowska, ma zdobyć od 38 do 50 mandatów. Nawet więc w najbardziej optymistycznym wariancie, w którym Zjednoczenie Narodowe i Republikanie biorą maksymalną liczbę mandatów do większości brakuje im dziewięciu miejsc w parlamencie (przy czym tylko część Republikanów byłaby zapewne gotowa do współpracy z partią Marine Le Pen).

Od 8 do 12 mandatów przypadnie innym kandydatom.

Wybory we Francji: Kto utworzy rząd w parlamencie bez większości?

Marine Le Pen i lider Zjednoczenia Narodowego, Jordan Bardella zapowiadali, że utworzą rząd tylko, jeśli ich partia zdobędzie bezwzględną większość w parlamencie. Le Pen mówiła niedawno, że rozmowy na temat utworzenia większości może podjąć, jeśli jej partia zdobędzie ok. 270 mandatów w parlamencie.

Sondaż dla „Les Echos” wskazuje, że parlament, który wyłoni się po wyborach będzie tzw. zawieszonym parlamentem, niezdolnym do wyłonienia większości. W takim przypadku mniejszościowy rząd może stworzyć Odrodzenie, z poparciem Emmanuela Macrona. Premier Francji, Gabriel Attal, wskazał niedawno na taką możliwość mówiąc, że rząd będzie szukał większości dla poszczególnych projektów.

Zgodnie z francuską konstytucją do kolejnych wyborów do Zgromadzenia Narodowego nie może dojść przed upływem roku.

Z sondażu wynika, ze zwycięskie w I turze Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen nie ma szans na zdobycie bezwzględnej większości.

Sondaż przed II turą wyborów parlamentarnych we Francji: Zjednoczenie Narodowe wygra, ale nie zdobędzie większości

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Rośnie sceptycyzm wobec kandydatury Joe Bidena. Gorące debaty o jego zdrowiu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą