Debata Trump-Biden w USA. Czy Partia Demokratyczna może jeszcze zmienić kandydata?

Słaby występ Joe Bidena w debacie z Donaldem Trumpem sprawił, że niektórzy członkowie jego partii zaczęli zastanawiać się, czy Demokraci mogą wystawić innego kandydata w wyborach prezydenckich w USA. Czy to jeszcze możliwe?

Publikacja: 28.06.2024 08:37

Wybory prezydenckie w USA. W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata, w której zmierzyli się Joe Bid

Wybory prezydenckie w USA. W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata, w której zmierzyli się Joe Biden i Donald Trump

Foto: REUTERS/Mike Blake

CNN zorganizowało pierwszą debatę przed listopadowymi wyborami na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Starcie obecnego prezydenta Joe Bidena i byłego prezydenta Donalda Trumpa trwało 90 minut.

Debata Joe Biden — Donald Trump w USA. Jak wypadli kandydaci na prezydenta?

Po debacie zwracano uwagę na zachrypnięty głos Bidena oraz to, że zdarzało mu się gubić wątek i wypowiadać się w sposób niezrozumiały. Według sondażu opublikowanego przez CNN, według 67 proc. zarejestrowanych wyborców debatę wygrał Trump, według 33 proc. - Biden.

Czytaj więcej

Debata Joe Biden-Donald Trump. Kandydaci na prezydenta spierali się, który jest najgorszy w historii

Przed debatą 55 proc. ankietowanych spodziewało się wygranej Trumpa. Po przedwyborczym pojedynku większość respondentów (57 proc.) ma wątpliwości, czy Joe Biden jest w stanie stanąć na czele kraju. Pewność, że obecny prezydent jest w stanie kierować Stanami Zjednoczonymi ma po debacie Biden-Trump 14 proc. badanych.

Czy Partia Demokratyczna może wystawić innego kandydata niż Joe Biden?

Po debacie w amerykańskich mediach pojawiły się głosy zwolenników Partii Demokratycznej, że formacja ta powinna wycofać kandydaturę Joe Bidena i wystawić innego kandydata, który w listopadzie zmierzy się z Donaldem Trumpem.

Joe Biden, najważniejsze daty

Joe Biden, najważniejsze daty

PAP

Jak pisze agencja AP, zmiana kandydata na tym etapie procesu wyborczego nie byłaby jednak łatwa. W tekście czytamy, że nie ma żadnego dowodu, że Biden jest gotów zawiesić swoją kampanię. "Zastąpienie go przez Demokratów byłoby prawie niemożliwe, chyba, że sam zdecyduje się ustąpić" - podkreślono.

Prawybory prezydenckie odbyły się już we wszystkich stanach. Zasady Partii Demokratycznej głoszą, że delegaci, których głosy wywalczył Biden, pozostają zobowiązani do popierania go — chyba, że ogłosi, iż wycofuje się z wyborów na prezydenta. Biden wskazał, że nie ma takich planów. - Kontynuujmy — powiedział do swych zwolenników, gdy zszedł ze sceny organizowanej w Atlancie debaty.

Czytaj więcej

Kamala Harris po debacie: Nie skupiać się na tym, jak wypadł Joe Biden

Decydująca konwencja Partii Demokratycznej

O sposobie wyboru swojego kandydata na prezydenta decyduje konwencja Demokratów. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej mógłby zebrać się przed konwencją i zmienić obecne zasady, jednak - zdaniem AP - to mało prawdopodobne w sytuacji, gdy Joe Biden wciąż chce ubiegać się o reelekcję.

Czy Kamala Harris może zastąpić Joe Bidena? Wiceprezydent USA kandyduje do Białego Domu wraz z obecnym prezydentem, ale to nie znaczy, że może go ona zastąpić na liście wyborczej. Jeśli Biden wycofa się z prezydenckiego wyścigu, nie może zadekretować, że zastąpi go Harris - podaje AP. Ostatni raz kandydaci Demokratów ubiegali się o głosy delegatów na partyjnej konwencji w 1960 r., gdy pojedynek toczyli John F. Kennedy i Lyndon B. Johnson.

Czytaj więcej

Debata Joe Biden-Donald Trump. Sondaż wskazuje wyraźnego zwycięzcę

Konwencja Demokratów odbędzie się 19 sierpnia w Chicago, jednak partia ogłosiła, że zrobi tak, by formalna nominacja Bidena została ogłoszona wcześniej.

Gdyby Joe Biden wycofał się z wyborów prezydenckich w USA, o partyjną nominację mogliby ponownie ubiegać się, poza Harris, także gubernatorzy Kaliforii (Gavin Newsom), Michigan (Gretchen Whitmer), Pensylwanii (Josh Shapiro) i Illinois (J. B. Pritzker), a także senatorzy Bernie Sanders, Elizabeth Warren i Amy Klobuchar.

Donald Trump - najważniejsze daty

Donald Trump - najważniejsze daty

PAP

CNN zorganizowało pierwszą debatę przed listopadowymi wyborami na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Starcie obecnego prezydenta Joe Bidena i byłego prezydenta Donalda Trumpa trwało 90 minut.

Debata Joe Biden — Donald Trump w USA. Jak wypadli kandydaci na prezydenta?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Rośnie sceptycyzm wobec kandydatury Joe Bidena. Gorące debaty o jego zdrowiu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą