Deklaracja Tuska ws. CPK. Krzysztof Bosak: Cieszę się, że premier dał sobie spokój z tymi głupimi audytami

- Premier nie powiedział nic, czego nie wiedzieliby wszyscy, którzy śledzą dyskusję branżową od lat 80. - powiedział lider Konfederacji Krzysztof Bosak, komentując deklaracje Donalda Tuska w sprawie CPK. Na antenie Polskiego Radia ocenił, że może nie udać się zrealizować kolejowej części CPK w ciągu 8 lat.

Publikacja: 27.06.2024 08:41

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) komentował zapowiedzi Donalda Tuska w sprawie CPK

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) komentował zapowiedzi Donalda Tuska w sprawie CPK

Foto: PAP/Rafał Guz

W środę premier Donald Tusk, który sceptycznie wypowiadał się na temat CPK, na konferencji prasowej przedstawił stanowisko rządu w sprawie budowy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Ktoś słusznie zauważył, że ten skrót należałoby odczytać, może trochę złośliwie i trywialnie, jako "Centralne Przewalanie Kasy". Tak trochę było niestety, kiedy patrzymy na skalę wydatków i efekty, jakie uzyskano - mówił.

CPK. Co zapowiedział Donald Tusk?

Donald Tusk ogłosił, że projekt CPK będzie kontynuowany, ale w zmienionej formie. - Ten projekt będzie takim swoistym trójskokiem w nowoczesność - deklarował. Według jego zapowiedzi, w części kolejowej nie będzie realizowana koncepcja "szprych", które zbiegają się w Baranowie, gdzie miało powstać lotnisko.

Czytaj więcej

Ryszard Petru o planach rządu ws. CPK: W tym momencie stawiamy na kolej

Tusk zapowiedział budowę "relatywnie gęstej" sieci kolejowej. — Początkiem tego projektu będzie tzw. projekt Y — powiedział. - Mówimy tu o projekcie kolei dużych prędkości, która połączy Warszawę, Łódź i w okolicach Sieradza będzie rozwidlenie na Poznań i na Wrocław — mówił. Oświadczył, że projekt można nazwać "projektem 100 minut". - W mniej więcej 100 minut będzie można dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska — zadeklarował, mówiąc o kolejach dużych prędkości, które mają osiągać prędkość 300-320 kilometrów na godzinę.

Premier przekonywał, że "skarbem" Polski jest sieć lotnisk regionalnych. Zapowiedział m.in. "szybką rozbudowę i modernizację" lotniska w Modlinie oraz inwestycje w lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu. Donald Tusk zapowiedział, że centralne lotnisko w Baranowie zostanie wybudowane do 2032 r., według jego słów rocznie z tego portu mają korzystać 34 miliony pasażerów. Do lotniska ma prowadzić kolej dużych prędkości oraz autostrada.

Koleje szybkich prędkości w Polsce

Koleje szybkich prędkości w Polsce

PAP

Krzysztof Bosak: Cieszę się, że Tusk nie skasował CPK

W czwartek zapowiedzi Tuska w sprawie CPK komentował Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego. - Cieszę się, że premier dał sobie spokój z tymi głupimi audytami, których nie potrafili nawet prawidłowo zlecić. Szkoda, że trwało to pół roku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24. - Cieszę się, że premier wreszcie się określił i że określił się w stronę kontynuacji inwestycji CPK, a nie jej zamknięcia i skasowania - dodał.

Lider Konfederacji zaznaczył, że w Sejmie dołączył do parlamentarnego zespołu "Tak dla rozwoju. CPK - Atom - Porty". - Jestem przekonany, że jako kraj średniej wielkości w Europie potrzebujemy nowoczesnego międzynarodowego lotniska - ocenił. Wyraził pogląd, że jest bez różnicy, czy lotnisko będzie nazywało się CPK (jak proponował PiS), CPL (jak sugerowała Platforma Obywatelska), czy jeszcze inaczej. - Z analiz prowadzonych od lat 80. wynikało (...), że to lotnisko powinno być gdzieś pośrodku kraju i że powinno być połączone z siecią kolejową - zaznaczył.

Czytaj więcej

"Rzecz w tym". CPK powstanie, Donald Tusk przejął projekt PiS. Dlaczego tak długo z tym zwlekał?

- Wczoraj premier nie powiedział nic, czego nie wiedzieliby wszyscy, którzy śledzą dyskusję branżową od lat 80., czyli że lotnisko jest potrzebne i powinno być połączone z koleją. Reszta to jest po prostu narracja - podkreślił Krzysztof Bosak.

Lider Konfederacji chwali zapowiedzi ws. LOT-u

Wicemarszałek Sejmu mówił, że w zapowiedziach premiera Tuska komponent kolejowy CPK został "mocno okrojony". - Na pochwałę zasługuje rozbudowa przewoźnika krajowego - powiedział, odnoszą się do słów Tuska w sprawie inwestycji w Polskie Linie Lotnicze LOT. Bosak ocenił, że LOT może skutecznie konkurować z niemieckimi liniami lotniczymi. Przyznał, że rynek lotniczy nie jest łatwy. Lider Konfederacji odniósł się też do sprawy lotnisk regionalnych. - Mówi się, że inwestycja CPK była przeskalowana. Ja uważam, że dyskusja o lotniskach regionalnych jest przeskalowana - powiedział. Zaznaczył, że część lotnisk regionalnych musi być dotowana.

Porty lotnicze w Polsce

Porty lotnicze w Polsce

PAP

Krzysztof Bosak mówił w Polskim Radiu, że regionalne porty lotnicze mają znaczenie strategiczne, ale "nie są i nie będą alternatywą dla dużego międzynarodowego nowoczesnego lotniczego portu przesiadkowego z elementem cargo, z nowoczesnymi terminalami, sortowniami bagażu itd., natomiast mają swoje miejsce w systemie transportowym". - Straszenie ludzi, że jak się zrobi CPK to im się zamknie lotniska regionalne jest niedorzeczne, podobnie sugerowanie, że Modlin mógłby odegrać rolę międzynarodowego portu przesiadkowego jest całkowicie niedorzeczne - powiedział lider Konfederacji.

Kolejowa część CPK. Czy uda się zrealizować inwestycję w osiem lat?

Krzysztof Bosak wyraził wątpliwość, czy uda się w ciągu 8-10 lat zrealizować zapowiedziane kolejowe inwestycje CPK. - To krótki czas. (...) Mieliśmy przechył w kierunku inwestycji drogowych, kolej była zaniedbywana. (...) Będzie trzeba wygospodarować na to pieniądze z polskiego budżetu przy jednocześnie rosnącym deficycie w NFZ, przy ogromnych wydatkach na obronność, przy kryzysie energetycznym, w który zostaliśmy wmanewrowani przez Unię Europejską i polska klasę polityczną i niewykluczone, że przy spowolnieniu gospodarczym i innych zaburzeniach - mówił zaznaczając, że jest zwolennikiem rozbudowy kolei w Polsce i łączenia nie tylko dużych miast.

W środę premier Donald Tusk, który sceptycznie wypowiadał się na temat CPK, na konferencji prasowej przedstawił stanowisko rządu w sprawie budowy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Ktoś słusznie zauważył, że ten skrót należałoby odczytać, może trochę złośliwie i trywialnie, jako "Centralne Przewalanie Kasy". Tak trochę było niestety, kiedy patrzymy na skalę wydatków i efekty, jakie uzyskano - mówił.

CPK. Co zapowiedział Donald Tusk?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024