Rotmistrz Pilecki i o. Kolbe znikają z wystawy w Muzeum. Tusk: Nie ranić nikogo

- Proszę na mnie nie patrzeć jak na kanibala - mówił premier Donald Tusk pytany na konferencji prasowej o przepływ elektoratu z Trzeciej Drogi do KO. Premier wypowiedział się też w sprawie zmian na wystawie Muzeum II Wojny Światowej.

Publikacja: 26.06.2024 13:51

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Piotr Nowak

Tusk był pytany o przepływ wyborców Trzeciej Drogi do Koalicji Obywatelskiej i o to, czy jest to już stały trend i czym może być spowodowany. Na umacnianie się KO kosztem koalicjantów wskazuje m.in. najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Donald Tusk o słabnięciu koalicjantów: Wolałbym, żeby byli silni

- Ja tego nie będę komentował. Bardzo się cieszę, że KO jest krok po kroku coraz silniejsza i bardzo się martwię, że nasi partnerzy w koalicji, mam nadzieję, że czasowo, słabną. I mówię serio: wolałbym, żeby byli silni. Ale też będę się starał, jak potrafię najlepiej, budować siłę Koalicji Obywatelskiej, bo ona jest gwarantem Polski silnej, demokratycznej, rozwijającej się. To silne centrum, silna KO to będzie coś, co będzie mnie cieszyło i będę trochę temu czasu poświęcał, na ile obowiązki premiera mi na to pozwolą - odparł premier.

Czytaj więcej

Wystawa w MHP: „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

Jednocześnie Tusk powiedział, że „nie przyjmuje do wiadomości żadnych złośliwości”. - Proszę na mnie nie patrzeć jak na kanibala, kiedyś byłem jak wilk z wilczymi oczami. Wydaje mi się, że to jest przesadzone — stwierdził w kontekście sugestii, że KO "konsumuje" swoich koalicjantów.

Donald Tusk o wystawie w Muzeum II Wojny Światowej: Mam nadzieję na decyzje, które unieważnią zamieszanie

Tuska pytano też o zmiany na wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z której zniknęły wizerunki rotmistrza Witolda Pileckiego, o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów. Muzeum tłumaczyło to „inną koncepcją wystawy”, która została zmieniona w czasach poprzedniego rządu. Taka decyzja wywołała oburzenie polityków PiS.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Nowy sondaż. Czy Koalicja Obywatelska wchłonie Trzecią Drogę i Lewicę?

- Sprawa dotycząca symboli narodowych, a bez wątpienia bohaterowie z przeszłości tacy jak rotmistrz Pilecki, czy ksiądz Maksymilian Kolbe to są symbole, znaki naszego patriotyzmu, martyrologii. Powinno się, także w przestrzeni muzealnej, postępować niezwykle delikatnie. Jako premier zainicjowałem budowę tego muzeum i bardzo zależało mi na tym, by ono też łączyło, różne narracje, ale łączyło też Polaków w odczuwaniu, rozumieniu historii — odparł Tusk.

- Zwróciłem się dzisiaj do mojego doradcy, pana Wojciecha Dudy, który w moim imieniu zajmuje się też kwestiami muzealnictwa, we współpracy z panią minister kultury. Ja się nie wtrącam w merytoryczną pracę muzeów, ale w tej kwestii mam nadzieję, że władze Muzeum podejmą takie decyzje, które nikogo nie będą raniły, ani drażniły — dodał.

- Nie ma powodu, by te symbole, takie postaci, były jakimkolwiek pretekstem do niepokoju czy waśni. Jestem przekonany, że nie było tam złych intencji, ale chciałbym, aby w tego typu sprawach postępować w sposób rozsądny i nikogo nie raniący — podkreślił.

- Mam nadzieję, że zapadną decyzje, które unieważnią to zamieszanie wokół tej sprawy — podsumował.

Tusk był pytany o przepływ wyborców Trzeciej Drogi do Koalicji Obywatelskiej i o to, czy jest to już stały trend i czym może być spowodowany. Na umacnianie się KO kosztem koalicjantów wskazuje m.in. najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Donald Tusk o słabnięciu koalicjantów: Wolałbym, żeby byli silni

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa aborcji dzieli koalicję. Przyznaje to nawet Donald Tusk