PiS ma problem w Małopolsce. Wygrał, ale nie jest w stanie wybrać marszałka

Kandydat Jarosława Kaczyńskiego na marszałka województwa małopolskiego nie uzyskał poparcia partii - informuje Wirtualna Polska.

Publikacja: 05.06.2024 06:53

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Po wyborach samorządowych z 7 kwietnia PiS zdobył w małopolskim sejmiku 21 z 39 mandatów. Wybór marszałka województwa powinien być więc dla partii Jarosława Kaczyńskiego formalnością.

PiS przekłada sesję sejmiku, bo kandydat Kaczyńskiego na marszałka nie ma poparcia

Tak jednak nie jest. PiS przełożył właśnie sesję sejmiku, ponieważ - jak podaje Wirtualna Polska — kandydat Kaczyńskiego na marszałka nie uzyskał poparcia partii. Prawo i Sprawiedliwość ma być w województwie małopolskim silnie podzielone. 

Kolejna sesja sejmiku wojewódzkiego małopolskiego ma odbyć się 11 czerwca.

Kaczyński chciał, by marszałkiem został poseł Łukasz Kmita — popierany też przez Mateusza Morawieckiego i Ryszarda Terleckiego. Jednak Kmita nie ma poparcia części radnych sejmiku wybranych z list PiS. Sesję sejmiku, na której kandydatura Kmity mogła zostać odrzucona, PiS ostatecznie przełożył na czas po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by przed wyborami uniknąć awantury — podaje Wirtualna Polska powołując się na swoich informatorów. Gdyby do tego nie doszło ludzie Ryszarda Terleckiego mieli chcieć obciążyć odpowiedzialnością za niepowodzenie przy próbie wyłaniania marszałka sejmiku Beatę Szydło.

Czytaj więcej

Ważne regiony nadal bez nowych władz. Będą wcześniejsze wybory?

Terlecki miał być zdecydowany na konflikt z Szydło mimo że ta ma nie angażować się w spory partyjnych frakcji w regionie.

Kmita nie uzyskał poparcia całego klubu PiS w sejmiku już kilka tygodni temu, przy pierwszej próbie wyłonienia władz województwa. Wówczas Kaczyński rozwiązał zarząd PiS w Małopolsce. Szefem nowego zarządu — decyzją Kaczyńskiego — został Kmita. 

Mimo poparcia Kaczyńskiego Kmita nadal nie ma jednak poparcia w regionie na tyle silnego, by zapewnić sobie wybór na stanowisko marszałka.

Czy PiS może utracić władzę w województwie małopolskim?

Kmita był w wyborach samorządowych kandydatem PiS na prezydenta Krakowa. Nie wszedł do II tury przegrywając z ostatecznym zwycięzcą wyborów, Aleksandrem Miszalskim i Łukaszem Gibałą.

Kłopoty z wyborem marszałka mogą doprowadzić nawet do utraty przez PiS większości w sejmiku. Radni PiS mają być obecnie kuszeni przez KO. Przez „polityczne transfery” PiS utracił już władzę w województwie podlaskim, gdzie dwoje radnych PiS — w zamian za miejsca w zarządzie województwa — przeszło na stronę obecnej koalicji rządzącej.

Kolejna sesja sejmiku wojewódzkiego ma odbyć się 11 czerwca.

Po wyborach samorządowych z 7 kwietnia PiS zdobył w małopolskim sejmiku 21 z 39 mandatów. Wybór marszałka województwa powinien być więc dla partii Jarosława Kaczyńskiego formalnością.

PiS przekłada sesję sejmiku, bo kandydat Kaczyńskiego na marszałka nie ma poparcia

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego
Polityka
Matecki na dachu Sejmu. Prezes PiS o "wypadających z okna paniach szczególnego rodzaju"