Afera Funduszu Sprawiedliwości: Wiadomo, którzy kolejni posłowie Suwerennej Polski mają stracić immunitet

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował 28 maja, że skierował do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, wniosek o uchylenie immunitetu dla Michała Wosia, posła Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości. Teraz Onet ujawnia wobec których kolejnych posłów takie wnioski zostaną złożone.

Publikacja: 29.05.2024 06:54

Dariusz Matecki

Dariusz Matecki

Foto: PAP, Rafał Guz

Zarzuty ustawiania konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości mają usłyszeć były wiceminister, Marcin Romanowski i Dariusz Matecki. Obaj są posłami PiS — wnioski o uchylenie im immunitetu mają wkrótce trafić do marszałka Sejmu. Wniosek dotyczący Romanowskiego ma już być na ukończeniu.

Marcin Romanowski usłyszy zarzuty ustawiania konkursów na środki z Funduszu Sprawiedliwości

Romanowski to główny bohater kilku ostatnich „taśm Tomasza Mraza” - nagrań wykonanych w czasie rozmów z pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę przez byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. Na jednym z ostatnio ujawnionych nagrań Romanowski nazywa Mateusza Morawieckiego „niemieckim agentem”, na innym — przygotowuje się do zeznań przed ewentualną komisją śledczą ws. Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Cios Giertycha w PiS Funduszem Sprawiedliwości może zmienić wynik wyborów 9 czerwca

Romanowski w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Ziobrę bezpośrednio nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Z zeznań współpracującego z prokuraturą Mraza ma wynikać, że konkursy na środki z tego Funduszu były ustawiane tak, by pieniądze trafiały do wybranych wcześniej podmiotów. 

Prokuratura ma przyglądać się wydatkom Suwerennej Polski na kampanię wyborczą - istnieje podejrzenie, że Suwerenna Polska korzystała ze środków z Funduszu Sprawiedliwości

Mraz ujawnił, że Romanowski, przygotowując konkursy, miał otrzymywać polecenia bezpośrednio od ministra Ziobry. Teraz — jak informuje Onet — były wiceminister ma usłyszeć zarzuty dotyczące ustawiania konkursów.

Z kolei Dariusz Matecki to polityk prowadzący kilka fundacji będących beneficjentami Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań wynika, że związane z nim fundacje były faworyzowane w konkursach — chodzi m.in. o Stowarzyszenie Fidei Defensor i Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia (dziś Stowarzyszenie Przyjaciół Mediów).

Michałowi Wosiowi grozi od 1 do 10 lat więzienia za zakup Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości

Wniosek o uchylenie immunitetu Wosiowi, przedstawiony 28 maja przez Adama Bodnara, miał związek z zakupem oprogramowania Pegasus ze środków z Funduszu Sprawiedliwości oraz przeznaczenia środków publicznych na zakup licencji do korzystania z Pegasusa. Jak poinformował Bodnar w związku ze stawianymi Wosiowi zarzutami grozi mu od 1 do 10 lat więzienia.

Prokuratura ma też przyglądać się wydatkom Suwerennej Polski na kampanię wyborczą - istnieje podejrzenie, że Suwerenna Polska korzystała ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, co miało niejako „rekompensować” jej to, że PiS nie dzielił się z nią subwencją uzyskiwaną z budżetu państwa (politycy Suwerennej Polski startowali z list wyborczych komitetu wyborczego PiS, a nie koalicyjnego komitetu wyborczego, więc cała subwencja trafiała do PiS).

Zarzuty ustawiania konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości mają usłyszeć były wiceminister, Marcin Romanowski i Dariusz Matecki. Obaj są posłami PiS — wnioski o uchylenie im immunitetu mają wkrótce trafić do marszałka Sejmu. Wniosek dotyczący Romanowskiego ma już być na ukończeniu.

Marcin Romanowski usłyszy zarzuty ustawiania konkursów na środki z Funduszu Sprawiedliwości

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Polityka
„A gdzie honor i wartości?” Komentarze po decyzji Janusza Kowalskiego
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Niemieccy policjanci przywieźli imigrantów do Polski. Suski: Za PiS by się nie ośmielili
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży