Pakt migracyjny. Jarosław Kaczyński: Donald Tusk został wsypany przez premiera Francji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostrzegł przed paktem migracyjnym i planowaną zmianą traktatów UE. Na wiecu w Otwocku były premier krytykował politykę Donalda Tuska oraz zachęcał do głosowania na Małgorzatę Gosiewską, przedstawiając ją jako "groźną, ale w dobrym tego słowa znaczeniu".

Aktualizacja: 26.05.2024 18:21 Publikacja: 26.05.2024 16:00

Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas

Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas pikniku wyborczego w Otwocku

Foto: PAP/Albert Zawada

- Są przed nami, jak wszyscy wiemy, wybory. Trzecie wybory w ciągu krótkiego czasu i wiem, że pewna część naszego społeczeństwa czuje już znużenie. Nie wszyscy są przeświadczeni, że warto na te wybory iść - powiedział w niedzielę w Otwocku Jarosław Kaczyński oceniając, że wybory 9 czerwca są "naprawdę niesłychanie wręcz ważne".

Jarosław Kaczyński: Zahamowano rozwój Polski

Prezes PiS zachęcał, by wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ocenił, że pierwsze pół roku rządów koalicji pod wodzą Donalda Tuska "pokazało, że proces marszu Polski ku Europie, ku poziomowi życia w Zachodniej Europie (...) został zahamowany, zaczyna się cofać". - Samo dojście do władzy tej ekipy to ostentacyjne łamanie prawa - dodał były premier.

Czytaj więcej

Komisja ds. wyborów kopertowych. Będą wnioski do prokuratury ws. Kaczyńskiego i Morawieckiego

Jarosław Kaczyński przekonywał, że statystyki międzynarodowe - Unii Europejskiej lub OECD - wskazują na "sukcesy ostatnich ośmiu lat" i "pokazują, że jesteśmy w najściślejszej czołówce państw, które w ciągu tych ośmiu lat dokonały wielkiego postępu". - Że ten model polski - bo dzisiaj, szczególnie np. w ONZ, mówi się już o tym modelu polskim - się naprawdę bardzo sprawdził w wymiarze gospodarczym i wymiarze społecznym - mówił. Prezes PiS zarzucał Donaldowi Tuskowi i Platformie Obywatelskiej oszustwa w trakcie kampanii wyborczej. - Ceny rosną, tarcze (...) zostały zdjęte, są wcielane w życie decyzje, które mają charakter godzący w polskie społeczeństwo, w nasze najbardziej podstawowe interesy - wyliczał.

Pakt migracyjny. Prezes PiS: Będziemy musieli płacić

- Nie tak dawno Donald Tusk został - użyję tutaj potocznego określenia - wsypany przez prezydenta Francji (premiera - red.), bardzo młodego polityka, może dlatego jeszcze nie do końca doświadczonego i stąd mówiącego szczerze. Otóż on powiedział szczerze: my zmusiliśmy kraje Europy Wschodniej do tego, by przyjęły pakt migracyjny - powiedział w Otwocku Kaczyński.

- To oznacza, że będziemy musieli przyjmować co rok dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów i że w przeciwnym wypadku będziemy musieli płacić, jeśli zostanie przez Komisję Europejską ogłoszony stan nadzwyczajny, to nie będziemy mogli płacić, będziemy musieli przyjmować - podkreślił. Prezes PiS ocenił, że "ta decyzja Unii Europejskiej, na którą zgodził się wbrew swoim deklaracjom Tusk" to zachęta dla handlarzy ludźmi oraz dla Rosji, żeby kontynuować wojny hybrydowe.

Czytaj więcej

Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności

Były premier mówił też, że w Europie "wolność się cofa" i jest jej dużo mniej niż 40-50 lat temu. - Za powiedzenie oczywistości, takiej jak np., że z pary dwóch mężczyzn nie może być dzieci, można wylądować w więzieniu. To są już jakieś absurdy (...), próbują nam to wprowadzić w Polsce - dodał, wymieniając projekt ustawy o mowie nienawiści.

Jarosław Kaczyński mówi, że czasem boi się Małgorzaty Gosiewskiej

Na wiecu w Otwocku Jarosław Kaczyński przekonywał, że w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego należy wybrać europosłów "walczących, ostrych". - Na pierwszym miejscu naszej listy jest pani marszałek Małgorzata Gosiewska. To jest osoba tak walcząca, że ja nawet sam się jej czasem boję - powiedział dodając, że zna Gosiewską (wicemarszałek Sejmu w latach 2019-2023) od kilkudziesięciu lat. - Groźna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Warto, żeby weszła (do PE - red.) - mówił prezes PiS.

Kaczyński powiedział, że w przeszłości Gosiewska "zaciekle walczyła na Wschodzie w różnych bardzo krajach i tam jest znana". - Ona jest bardzo potrzebna w Parlamencie Europejskim, bo tam takiej osoby, która ma tego rodzaju kontakty na Wschodzie, możliwości na Wschodzie i taką odwagę, taką siłę w sobie, po prostu w tej chwili nie ma, przy całym szacunku dla wszystkich, którzy tam są - kontynuował. - Ma pewne specyficzne cechy, które się rzadko spotyka - dodał.

- Są przed nami, jak wszyscy wiemy, wybory. Trzecie wybory w ciągu krótkiego czasu i wiem, że pewna część naszego społeczeństwa czuje już znużenie. Nie wszyscy są przeświadczeni, że warto na te wybory iść - powiedział w niedzielę w Otwocku Jarosław Kaczyński oceniając, że wybory 9 czerwca są "naprawdę niesłychanie wręcz ważne".

Jarosław Kaczyński: Zahamowano rozwój Polski

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży