We wtorek premier Donald Tusk (PO) powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na które zaproszono dowódców Wojska Polskiego, że rozmawia o sprawie obrony powietrznej z przywódcami państw europejskich "w jaki sposób pokawałkowaną Europę, także jeśli chodzi o obronę naszego nieba, uczynić bardziej zintegrowaną, żeby te systemy nie były konkurencyjne".
- Będziemy współpracować w ramach inicjatywy European Sky Shield, czyli europejskiej tarczy podniebnej i nie przeszkadza mi zupełnie, żeby nie było wątpliwości, że głównymi inicjatorami tej inicjatywy byli Niemcy - ogłosił Donald Tusk. Dodał, że Polska będzie rozwijać system Pilica, Narew i Wisła, a współpraca ze Stanami Zjednoczonymi pozostanie kluczowa.
Czytaj więcej
- Będziemy współpracować w ramach inicjatywy European Sky Shield, czyli europejskiej tarczy podniebnej i nie przeszkadza mi zupełnie, że głównymi inicjatorami tej inicjatywy byli Niemcy - ogłosił premier Donald Tusk.
Europejska tarcza rakietowa. Mariusz Błaszczak: To tarcza finansowa dla Niemiec
European Sky Shield Initiative (ESSI) to pomysł, z którym w sierpniu 2022 roku wystąpił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W środę na konferencji prasowej w Sejmie plany Donalda Tuska odnośnie tarczy skrytykował Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, były minister obrony narodowej.
Błaszczak przekazał, że kiedy stał na czele MON, Polska otrzymała propozycję przystąpienia do europejskiej tarczy antyrakietowej. - Ta propozycja została odrzucona przez specjalistów z Wojska Polskiego, specjalistów, którzy budują polską tarczę antyrakietową - oświadczył.