PSL nie pójdzie do wyborów do PE z Polską 2050? Szymon Hołownia tego nie wyklucza

- Wiadomo już, że jest stałe miejsce dla Trzeciej Drogi na scenie politycznej, że to nie jest żadna efemeryda, napompowana taktycznymi głosami, tylko coś na co czekali Polacy - mówił w Sejmie marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Publikacja: 09.04.2024 11:54

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Paweł Supernak

Hołownia mówił w Sejmie o tym, że „podstawowym planem” jego ugrupowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jest to, że  pójdzie ono „do wyborów jako Trzecia Droga”.

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Rzeczpospolita

Szymon Hołownia: Polska 2050 pójdzie do wyborów do PE albo z PSL, albo sama

- Trzecia Droga jest konceptem który się sprawdził, który sfalsyfikował koncepty inne, takie jak jedna lista. Zrobiliśmy super wynik 15 października, zrobiliśmy bardzo dobry wynik  w wyborach samorządowych. Wiadomo już, że jest stałe miejsce dla Trzeciej Drogi na scenie politycznej, że to nie jest żadna efemeryda, napompowana taktycznymi głosami, tylko coś na co czekali Polacy — dodał marszałek Sejmu. Trzecia Droga w wyborach do sejmików w skali całego kraju zdobyła 14,25 proc.

Czytaj więcej

Czarzasty: Lewica będzie broniła Hołowni

- Mam nadzieję, że nasi koledzy z PSL, głęboko w to wierzę, podzielą tę intuicję - mówił też Hołownia.

Pytany czy jest szansa, że będzie inaczej, Hołownia tego nie wykluczył mówiąc, że Polska 2050 i PSL to dwa odrębne byty.

Rzeczywistość biegnie w takim tempie, że czasem trzeba usiąść i porozmawiać raz jeszcze. Na razie na szczeblu czterech liderów nie było nigdy rozmowy o rekonstrukcji rządu

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Jeżeli nie podzielą, a na to, oceniam, że jest mniej niż 20 proc. szans, to decyzja nasza jest taka, że pójdziemy jako Polska 2050 — zaznaczył Hołownia. O tym, że Polska 2050 wyklucza start w wyborach do PE ze wspólnych list z KO jako pierwsza informowała w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Hołownię pytano też czy możliwa jest renegocjacja umowy koalicyjnej. O takiej możliwości spekuluje się w związku ze słabym wynikiem Nowej Lewicy w wyborach do sejmików (6,23 proc.).

- Ja takiej przestrzeni nie widzę, ale jeśli się pojawi, to ja nie reaguję na nią z lękiem. Rzeczywistość biegnie w takim tempie, że czasem trzeba usiąść i porozmawiać raz jeszcze. Na razie na szczeblu czterech liderów nie było nigdy rozmowy o rekonstrukcji rządu, nie było nigdy rozmowy o rekonstrukcji rządu i nie było nigdy tematu renegocjacji umowy koalicyjnej. Jeśli się ten temat pojawia to jest dowodem na to, co dzieje się niżej w ugrupowaniach — odparł.

- Nie widzę na razie takiej potrzeby, mamy za dużo rzeczy do przepracowania. Dość kłótni, do przodu — my to hasło traktujemy serio — dodał Hołownia nawiązując do wyborczego hasła Trzeciej Drogi.

Szymon Hołownia: Głosowanie nad ustawami ws. aborcji prawdopodobnie w piątek ok. południa

Marszałka Sejmu spytano też jak zagłosuje w Sejmie ws. ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne, którymi Sejm zajmie się na posiedzeniu w tym tygodniu.

- Zagłosuję za tym, tak jak cała Polska 2050, żeby wszystkie projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, którą, mam nadzieję, powołamy. Przygotowujemy się do tego. W czwartek czytanie ustaw, w piątek ok. 12 głosowanie — zapowiedział Hołownia. 

Hołownia mówił w Sejmie o tym, że „podstawowym planem” jego ugrupowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jest to, że  pójdzie ono „do wyborów jako Trzecia Droga”.

Szymon Hołownia: Polska 2050 pójdzie do wyborów do PE albo z PSL, albo sama

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hołownia o wyborach do PE: 80 proc. Polaków może nie głosować
Polityka
Krzysztof Szczucki zapowiada doniesienie do prokuratury na Donalda Tuska
Polityka
Incydent z udziałem posła Konfederacji. Polityk wydał oświadczenie
Polityka
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz dostali nagany. Za "ty gówniarzu" i „niemieckiego agenta”
Polityka
Zeznania dyrektora Funduszu Sprawiedliwości. „Nic się nie działo bez zgody Ziobry”