Wybory samorządowe 2024. „Polityczne Michałki”: Bez nokautu PiS-u

W pierwszym po wyborach samorządowych odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko komentowali szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

Publikacja: 07.04.2024 23:12

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll komentowali w najnowszym odcinku podcastu "Polityc

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll komentowali w najnowszym odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

Foto: tv.rp.pl

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

PAP

Trzecie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga — 13,5 proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Konfederacja (7,5 proc.), Lewica (6,8 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (2,7 proc.)

Wyniki badania exit poll komentowali w najnowszym odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Są wyniki badania exit poll

Wybory samorządowe 2024. Kto jest największym zwycięzcą? Kto może czuć się przegranym?

- Mam wrażenie, że jesteśmy w dwóch rzeczywistościach. Jedna rzeczywistość to niebywały sukces kandydatów Platformy Obywatelskiej w dużych miastach, a druga rzeczywistość to wygrana PiS w wyborach Sejmikowych — powiedział Michał Szułdrzyński. - Będziemy jeszcze długo analizować wyniki tych wyborów, kiedy je faktycznie poznamy. Rzeczywiście jest tak, że są dwie rzeczywistości. Czekamy na ostateczne wyniki, ale nawet jeśli PiS ostatecznie przegra z PO w sensie procentowym w Sejmikach – jeśli to się przesunie o te kilka punktów – to na pewno można powiedzieć, że i tak to nie będzie żaden nokaut. To samo w sobie ustawia już nieco rzeczywistość po tych wyborach. Dziś Donald Tusk w swoim przemówieniu tuż po ogłoszeniu wyników late poll nie wspominał w zasadzie o Sejmikach. Wspomniał, że bohaterem i liderem Polski samorządowej jest Rafał Trzaskowski, który bezdyskusyjnie wygrał wybory w Warszawie — dodał Michał Kolanko. 

Jak zauważył Michał Szułdrzyński w podcaście "Polityczne Michałki”, Rafał Trzaskowski uzyskał cztery punkty procentowe więcej niż w 2018 roku. - Spodziewali się niektórzy, że głosy liberalnych warszawskich wyborców się rozłożą między Rafała Trzaskowskiego a Magdalenę Biejat. Jej wynik był jednak gorszy, od tego, którego się można było spodziewać. Choć był lepszy niż wynik Lewicy ogólnopolsko - stwierdził. 

Ale wynik i tak jest mocny, dwucyfrowy. To chyba dziś dla Lewicy jedyny punkt zaczepienia. A dla niej samej, to chyba duże wzmocnienie – jej wynik pokazuje, że kampania oparta o sprawy mieszkaniowe i kwestie jakości życia w mieście, ale też wyrazista kampania z dużym zaangażowaniem, może przynieść rezultaty - podkreślił Michał Kolanko. 

Wybory samorządowe w Warszawie. Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”: Wyniki w Warszawie to dla Tobiasza Bocheńskiego dobra wiadomość

Z wyników badania exit poll dotyczącego wyborów prezydenckich w Warszawie wynika, że wybory wygrał urzędujący prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski (KO) uzyskując poparcie 59,8 proc.. Oznacza to, że wybory w Warszawie rozstrzygnęły się w I turze. Drugie miejsce uzyskał Tobiasz Bocheński, startujący jako kandydat niezależny, popierany przez PiS. Na byłego wojewodę łódzkiego i mazowieckiego głosowało 18,5 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła zaś Magdalena Biejat (Nowa Lewica), na którą zagłosowało 15,8 proc.

Jak ocenił Michał Szułdrzyński, „wyniki w Warszawie to dla Tobiasza Bocheńskiego dobra wiadomość”. - Gdyby spadł poniżej wyniku Magdaleny Biejat, to byłaby rzecz bardzo demobilizująca dla PiS-u. To by pokazało, że nawet w Warszawie PiS się nie liczy. I to chyba jedyne takie miejsce w dużych miastach. Jak popatrzymy na Wrocław, Gdańsk, Katowice, to widzimy, że PiS w dużych miastach nie ma czego szukać. Wynik Bocheńskiego – mimo że poniżej 20 proc. – paradoksalnie nie jest najgorszą wiadomością - stwierdził. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach

Podcast „Polityczne Michałki” po wyborach samorządowych w Polsce. Michał Kolanko: Oczekiwania sprawiły, że dobry wynik koalicji uznawany jest trochę za rozczarowanie

Powracając do tezy o dwóch rzeczywistościach – PiS przemyślało sytuację i zdało sobie sprawę, że nie ma czego szukać - powiedział Kolanko. - Z tego, co rozumiem taktykę i strategię sztabu PiS po tej kampanii, mam wrażenie, że niby pokazują, że się starają w dużych miastach, ale tak niespecjalnie. Zamiast tego mobilizacja nastąpiła u tych wyborców na terenach wiejskich – szacunki frekwencji pokazują, że tereny wiejskie się zmobilizowały - dodał. - Im ostrzejsza byłaby kampania w miastach ze strony polityków PiS i związanych z PiS, tym bardziej nakręcałaby to polaryzację. I wyniki PO w dużych miastach byłyby pewnie jeszcze lepsze. Dotyczy to też mniejszych miast. Na ile to była świadoma strategia, a na ile wynikająca z tego, że w dużych miastach PiS i tak nie miało czego szukać, to będziemy jeszcze sprawdzać. Ale na pewno przyniosło to jakiś efekt - ocenił Michał Kolanko. 

- W Sejmikach symboliczne póki co przynajmniej – zwycięstwo, może pyrrusowe, ale jednak, jeśli chodzi o procenty. Prezes Kaczyński mógł zacytować Marka Twaina i powiedzieć: „pogłoski o mojej śmierci są przesadzone”. To pokazuje jedno – że w polityce oczekiwania cię zabijają albo wznoszą. Oczekiwania były takie – nakręcone tylko przez tezy na Twitterze – że wśród zwolenników PO, PiS bez mediów publicznych będzie miał 20 proc. Taka teza ustawia pewne oczekiwania – że to będzie nokaut, że PiS-u już nie będzie. Oczekiwania sprawiły, że ten wynik koalicji – który w Sejmikach nawet jest dobry i przełoży się pewnie na odbicie kilku Sejmików z rąk PiS-u – jest dziś uznawany troszeczkę za rozczarowanie. I pytanie teraz, czy oczekiwania te Donald Tusk mógł jakoś obniżyć. Nie mam poczucia, żeby to robił - stwierdził Kolanko. 

- Bardzo widocznie było widać w ostatnich przemówieniach Donalda Tuska, że ostro mówił: „wyborcy nam nie wybaczą, jeśli nie rozliczymy do spodu PiS”. Ten przekaz był bardzo ostry. Na ostatnim wystąpieniu przed ciszą wyborczą Tusk był na Pradze z Rafałem Trzaskowskim i mówił o korupcji i złodziejstwie, które trzeba zatrzymać. Czy Tuskowi nie udało się zmobilizować swoich wyborców? Bo Trzaskowski w Warszawie dostał to, co powinien. Dulkiewicz w Gdańsku także. Ale w skali Sejmików Tusk nie dostał tego, co było dla niego ważne. 2014 to był ostatni moment, kiedy PO była przed PiS-em - podkreślił Michał Kolanko. 

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll

Szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos:

  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 33,7
  • Koalicja Obywatelska (KO) – 31,9 
  • Trzecia Droga – 13,5 proc.
  • Konfederacja – 7,5 proc.
  • Lewica – 6,8 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
  • Inne 3,9 proc.
Prowadzący podcast „Polityczne Michałki”

Michał Szułdrzyński

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący podcast „Polityczne Michałki”

Michał Kolanko

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nowy sondaż CBOS: PiS i KO na remis. Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja też
Polityka
Ks. prof. Robert Nęcek: Państwo świeckie, nie laickie
Polityka
Łukasz Warzecha: Ubezpieczanie śmiertelnie chorego
Polityka
Marek Migalski: Jaki sens komisji śledczych?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Być jak Paweł Kukiz
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał