Prof. Jarosław Flis: Trzaskowski umocnił pozycję i może być kandydatem na prezydenta RP

Na pewno pogłoski o śmierci PiS są przesadzone, ale to nie znaczy, że partia nie jest w kryzysie - komentuje badania exit poll po wyborach samorządowych prof. Jarosław Flis, socjolog, Uniwersytet Jagielloński.

Aktualizacja: 08.04.2024 09:08 Publikacja: 07.04.2024 23:00

Wybory samorządowe 2024. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Donald Tusk w sztabie wyborc

Wybory samorządowe 2024. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Donald Tusk w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej

Foto: PAP/Marcin Obara

Co nam mówią badania exit poll po wyborach samorządowych?

Są zaskakujące. Do tej pory zwykle trzy duże partii miały gorsze wyniki w wyborach sejmikowych, niż w ogólnopolskich sondażach. Teraz są mniej więcej takie same, albo nawet wyższe, niż obecne sondaże. To mniej więcej znaczy tyle, że te wyniki wyborów są całkiem zbliżone do wyników wyborów sejmowych.

Jeżeli chodzi o sejmiki to tutaj widać przekonanie, że będzie jak w 2010 roku, kiedy PiS zdołował po wyborach prezydenckich, zjechał do 23 proc. i nawet stracił władzę w Podkarpaciu, to tutaj tego nie będzie. Przy obecnych wynikach PiS prawdopodobnie obroni swój stan posiadania. A jeśli chodzi wyniki w miastach, one pokazują z z jednej strony dominację PO, jeżeli się potwierdzą wyniki w Krakowie, ale też, że PiS przestaje się tam specjalnie liczyć. Ale z drugiej strony widać, że pojawiają się takie miejsca, gdzie jest mała konkurencja, zaskakująca jak na przykład we Wrocławiu. W wielu miejscach będzie druga tura i ta druga tura będzie całkiem wyrównana. Mamy teraz dwie znaczące drugie tury, w Krakowie i we Wrocławiu. Dostaliśmy wyraźny sygnał, że sytuacja w dużych miastach może się zmienić.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Kaczyński twierdzi, że wygrał wybory samorządowe, ale wzmocnił się Tusk

Ale chyba nie można powiedzieć, że PiS przegrało te wybory, skoro ma najlepszy wynik. 

Na pewno tak nie jest. Na pewno PiS ma lepszy wynik, niż się spodziewano na podstawie wcześniejszych trendów. Jednak po 2018 roku, PiS miał 40 proc., a teraz w sondażach miało około 30 proc. Pytanie o frekwencję. Będziemy dokładnie analizować, na ile te wybory, które nie miały charakteru próby przed wyborami sejmowymi, doprowadziły do tego, że część wyborców się zdemobilizowała. Będzie się nad czym zastanawiać. PiS ma spore słabości, nie ma sojuszników jest niezły wynik Konfederacji, który może nie przełożyć na żadne mandaty. Zresztą zobaczymy, jak to będzie wyglądać. Lewica spadła poniżej Konfederacji…

A co pokazuje wynik Rafała Trzaskowskiego?

Na pewno umacnia jego ogólnopolską pozycję. Trzaskowski wygrał w pierwszej turze z sporym przytupem, co zwiększa jego szansę na to, że będzie kandydat na prezydenta Polski w przyszłym roku.

A czy prawdą jest, co powiedział Jarosław Kaczyński, że pogłoski o śmierci PiS są przesadzone?

Na pewno pogłoski o śmierci PiS są przesadzone, ale to nie znaczy, że partia nie jest w kryzysie. Marzenia Kaczyńskiego rozmijają się z rzeczywistością.  Kaczyński po pogłoskach o śmierci PiS spokorniał. Pytanie, czy teraz, kiedy przestanie być pokorny, bo właśnie udało mu uzyskać ten wynik, nie wpadnie w pułapkę zastanowią przez samego siebie?

Co nam mówią badania exit poll po wyborach samorządowych?

Są zaskakujące. Do tej pory zwykle trzy duże partii miały gorsze wyniki w wyborach sejmikowych, niż w ogólnopolskich sondażach. Teraz są mniej więcej takie same, albo nawet wyższe, niż obecne sondaże. To mniej więcej znaczy tyle, że te wyniki wyborów są całkiem zbliżone do wyników wyborów sejmowych.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy