Krzysztof Bosak o "bankrutujących" narodach Zachodu i "uciekaniu z UE”. "Bojkotować najgłupsze regulacje"

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej – Fit for 55 i Zielony Ład – to są wariactwa. Jeżeli Unia pójdzie w to wariactwo, to moim zdaniem trzeba będzie z tego uciekać, bo nas na to nie stać - powiedział na antenie Radia Plus wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Publikacja: 22.03.2024 12:12

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

22 marca mija 100 dni od momentu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska – miało to bowiem miejsce 13 grudnia. W tym czasie rząd — według obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej — miał zrealizować tzw. 100 konkretów, ale ostatecznie zrealizował w pełni jedynie kilkanaście z nich. Do mijających stu dni pracy nowego rządu na antenie Radia Plus odniósł się wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). 

Krzysztof Bosak: 100 dni rządu Tuska? Na razie nic nie pokazał

Jak ocenił polityk, rządowi Donalda Tuska należy się dwója, gdyż "na razie nic nie pokazał, jakaś szamotanina, chaotyczne ruchy, uniki, zwlekanie, pozorowanie, trzy miesiące dzielenia dość podstawowych stanowisk wewnątrz rządu”.

Krzysztof Bosak zaznaczył także, że rządowych projektów wdrażających program koalicyjnych partii "właściwie w Sejmie nie ma". - Mamy za to próbę rządzenia uchwałami, komunikatami medialnymi czy rozporządzeniami łamiącymi ustawę. Mam na myśli kwestię mediów, prokuratury, być może zaraz będziemy mieli podobną aferę z udziałem NBP - stwierdził. 

Czytaj więcej

Jan Maria Jackowski: Suwerenna Polska ma rację w sporze z Morawieckim

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Krzysztof Bosak: Konfederacja będzie dyskutować o tym, czy poprze wniosek

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest już gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak odniósł się także do tej sprawy. Jak zaznaczył, sprawa jest złożona i wymaga poważnej analizy prawnej. - Wniosek znamy od wczoraj. Zawiera 8 zarzutów. Niektóre wydają mi się kompletnie naciągane, a niektóre wydają mi się potencjalnie ciekawe i do zbadania - powiedział. 

Zdaniem Bosaka, te kompletnie naciągane zarzuty to "de facto polityczne pretensje, że NBP powinien prowadzić inną politykę niż prowadził, typu interweniować mniej albo więcej na rynku walutowym, robić skup obligacji albo nie robić". Polityk podkreślił, że te narzędzia należą do zakresu kompetencji banku centralnego. - Pytanie, bo to się pojawia w zarzutach, czy były odpowiednie podstawy prawne, czyli na przykład odpowiednie uchwały zarządu, odpowiednia podstawa ustawowa - dodał. 

Jak poinformował Krzysztof Bosak, klub parlamentarny Konfederacji będzie dyskutować o tym, czy poprze wniosek. - Jak się okaże, że siedem zarzutów będzie kompletnie dętych, a ósmy jest może słuszny, może nie, ale nie mamy dokumentów, to będzie to trudna decyzja. Ja jestem sceptyczny po przejrzeniu tych ośmiu zarzutów – powiedział wicemarszałek Sejmu. Zaznaczył, że Konfederacja nie będzie na siłę chronić Adama Glapińskiego ani brać udziału w usuwaniu go z funkcji "pod fałszywymi pretensjami na podstawie pozakonstytucyjnych procedur. - Jeśli oni spróbują przegłosować zwykłą większością, to będzie wbrew wyrokom TK - zaznaczył. 

Bosak: Polityka klimatyczna UE – Fit for 55 i Zielony Ład – to wariactwa

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zapytany został w Radiu Plus także o to, czy w Polsce potrzebna jest dyskusja o naszej obecności w Unii Europejskiej. - Polityka klimatyczna Unii Europejskiej , Fit for 55 i Zielony Ład, to są wariactwa. Jeżeli Unia pójdzie w to wariactwo cała naprzód to moim zdaniem trzeba będzie z tego uciekać bo nas na to nie stać - ocenił Bosak. - Narody zachodnioeuropejskie mogą sobie bankrutować w wolnym tempie jeszcze nawet przez dwa pokolenia. Dla nas takie bankructwo, jeżeli UE to wszystko wdroży, może zająć pięć lat i okaże się, że na nic nie mamy pieniędzy - dodał. - Musimy bojkotować najgłupsze regulacje Unii Europejskiej, walczyć, stawiać opór i budować w społeczeństwie świadomość kosztów naszej obecności w UE - podkreślił. 

Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Zmiany mogą być szersze niż pierwotnie zapowiadano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej