Centroprawica wygrywa w wyborach w Portugalii. Skrajna prawica rośnie w siłę (WIDEO)

Jak wynika z sondaży exit poll, centroprawicowy Sojusz Demokratyczny zajął pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Portugalii, tuż przed urzędującymi socjalistami. Brakuje mu jednak zdecydowanej większości do utworzenia rządu.

Publikacja: 10.03.2024 22:11

Pierwsze miejsce zajął centroprawicowy Sojusz Demokratyczny

Pierwsze miejsce zajął centroprawicowy Sojusz Demokratyczny

Foto: MIGUEL RIOPA / AFP

Sondaże opublikowane przez trzy główne kanały telewizyjne SIC, RTP i TVI plasują Sojusz w przedziale 27,6–33,0%, a Partia Socjalistyczna pozostaje nieco w tyle z wynikiem od 24,2% do 29,5% głosów.

Portugalscy populiści schodzą z tonu

Wydawałoby się, że kluczową rolę w rozmowach powyborczych odegra populistyczna, skrajnie prawicowa partia Chega, która ponaddwukrotnie przekroczyła wynik uzyskany w ostatnich wyborach na początku 2022 r., kiedy zdobyła 7,2%. Jednak Sojusz Demokratyczny (AD) jak dotąd wyklucza jakiekolwiek porozumienie z Chegą.

Sojusz Demokratyczny (AD) jak dotąd wyklucza jakiekolwiek porozumienie z Chegą

Lider Chegi Andre Ventura, były profesor prawa i telewizyjny ekspert ds. piłki nożnej, powiedział, że jest gotowy porzucić niektóre z najbardziej kontrowersyjnych propozycji swojej partii – takich jak chemiczna kastracja niektórych przestępców seksualnych i wprowadzenie kar dożywotniego więzienia – jeśli umożliwi to jego partii wejście do ewentualnego sojuszu rządzącego z innymi partiami prawicowymi.

Kampania na bazie antykorupcyjnej

Chega prowadziła swoją kampanię głównie na bazie antykorupcyjnej. Skandale związane z łapówkami spowodowały przedterminowe wybory po tym, jak były przywódca socjalistów i premier António Costa złożył w listopadzie rezygnację ze stanowiska po ośmiu latach pełnienia funkcji premiera w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji dotyczącym jego szefa sztabu. Costa nie został oskarżony o żadne przestępstwo.

Czytaj więcej

Portugalia walczy z kryzysem i kończy z przyznawaniem tzw. złotych wiz

Frustracja społeczna związana z dotychczasową polityką narastała już przed krzykami dotyczącymi łapownictwa. Do niezadowolenia przyczyniły się niskie płace i wysokie koszty życia, które w zeszłym roku uległy pogorszeniu przez gwałtowny wzrost inflacji i stóp procentowych, w połączeniu z kryzysem mieszkaniowym i niedociągnięciami w publicznej służbie zdrowia.

Niezadowolenie dodatkowo podsyca Chega, która mogłaby najwięcej zyskać na obecnych nastrojach społecznych.

Sondaże opublikowane przez trzy główne kanały telewizyjne SIC, RTP i TVI plasują Sojusz w przedziale 27,6–33,0%, a Partia Socjalistyczna pozostaje nieco w tyle z wynikiem od 24,2% do 29,5% głosów.

Portugalscy populiści schodzą z tonu

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju