Szymon Hołownia o działaniach Sejmu ws. TK: Nie ma miejsca na leczenie paracetamolem. Zapraszamy PiS

Mam uzasadnione wątpliwości co do legalności orzeczeń, w których brali udział nielegalnie wybrani sędziowie TK - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Publikacja: 04.03.2024 13:30

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Rafał Guz

Hołownię pytano na konferencji prasowej o działania jakie nowa większość zamierza podjąć ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Szymon Hołownia mówi o „czteropaku”

- To jest czteropak. Uchwała, która będzie mówiła o tym, co Sejm myśli o uchwałach podejmowanych wcześniej powołujących tzw. sędziów-dublerów, ale odnoszących się też do sędziów, których za szybko wybrała PO swego czasu — zapowiedział marszałek Sejmu.

- Jeśli mamy do czynienia z tak głębokim kryzysem TK to nie stać nas wszystkich tworzących tę koalicję na nic innego niż ostrą diagnozę i pełną asertywność. Mamy do czynienia z pacjentem, który jest w bardzo ciężkim stanie. ten nowotwór ustrojowy bardzo się rozwinął. Tu już nie ma miejsca na leczenie paracetamolem. Dlatego Sejm przyjdzie, wierzę, zobaczycie w tej uchwale i powie jasno: nie wolno było wybierać sędziów dublerów, sędziowie-dublerzy nie uczestniczyli w pracach TK legalnie, jako sądu konstytucyjnego i to ma swoje konsekwencje. Pani Julia Przyłębska nie pełni de facto roli prezesa TK, bo jej kadencja dobiegła końca — i to też rodzi określone konsekwencje. Dziś wszystkie organy państwa, które chcą kierować się zasadą legalizmu, powinny w odpowiedni sposób traktować te orzeczenia TK, które były w wadliwy sposób przyjmowane - dodał.

Czytaj więcej

Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa

Szymon Hołownia o zmianach w TK: Zapraszamy PiS by był częścią naprawiania tej sytuacji

- To jest diagnoza. Do tego dokładamy receptę, czyli dwie ustawy. My w tych ustawach, które mają uzdrowić TK teraz i zmiana konstytucji, która ma te zmiany przypieczętować. Te ustawy mówią o wyborze sędziów TK większością 3/5 głosów. My mówimy: drogi PiS-ie, chcemy żebyś był częścią naprawiania tej sytuacji, w której już dłużej nie możemy być - mówił też Hołownia nawiązując obecną sytuację „kuriozum” i dodając, że obecny TK to „parodia sądu konstytucyjnego”.

Mamy do czynienia z pacjentem, który jest w bardzo ciężkim stanie. ten nowotwór ustrojowy bardzo się rozwinął

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Pracowaliśmy nad tym długo, ale wypracowaliśmy co trzeba. Te trzy pozycje: uchwała i dwie ustawy do Sejmu i zmiana konstytucji prawdopodobnie będzie inicjatywą Senatu — podkreślił Hołownia.

A co z wyrokami TK, wydanymi z udziałem sędziów-dublerów?

- Uchwała w jasny sposób to opisze jak Sejm będzie traktował te orzeczenia — oświadczył marszałek Sejmu.

- Nie tylko ja chyba mam uzasadnione wątpliwości co do legalności orzeczeń, w których brali udział nielegalnie wybrani sędziowie TK — dodał.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska