Jak powiedział w radiowej „Jedynce” wicemarszałek Sejmu z Konfederacji Krzysztof Bosak, „chce się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie proponowanego przez jego ugrupowanie resetu konstytucyjnego”. - Widzę duże zainteresowanie naszym pomysłem resetu konstytucyjnego - powiedział Bosak. - Politycy wszystkich opcji poza PiS mówią, że należy rozważyć ten pomysł i także prezydent Duda jest otwarty na te rozmowy. Nie mamy złudzeń – nie będzie chętnych do ustępstw, a każda partia będzie chciała wpisać swoją agendę - dodał. - Potrzebujemy rozsądnego kompromisu po to, żebyśmy nie żyli w chaosie prawnym, anarchii - zaznaczył Krzysztof Bosak.

Na czym miałby polegać „reset konstytucyjny”? Wstępnie, na wprowadzeniu poprawek do konstytucji, które pozwolą wygasić, zresetować najważniejsze instytucje – Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy. Jak wyjaśnił Bosak, wystąpi o spotkanie w tej sprawie po powrocie prezydenta Andrzeja Dudy z Afryki.

Czytaj więcej

Bosak apeluje do wszystkich partii. Konfederacja proponuje reset konstytucyjny

Wcześniej Krzysztof Bosak podkreślał już, że Polska znajduje się w głębokim kryzysie ustrojowym, który osłabia nasze państwo. Lider Konfederacji apelował także do wszystkich partii parlamentarnych o dyskusję na temat praworządnego rozwiązania sytuacji.

Bosak: Sprawa Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika? Prawo jest dziurawe

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak ocenił także w rozmowie z Polskim Radiem, że sprawa Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika "to spór prawny, ustrojowy i nierozstrzygalny, ponieważ prawo jest dziurawe”. - Nie ma przepisów, które precyzują, co się stanie po tym, jak sąd uchyli postanowienie marszałka o wygaszeniu mandatów - stwierdził. - To błąd Kodeksu wyborczego. Jesteśmy wszyscy ofiarami tych luk prawnych - dodał.