Minister Paprocka zdradza, co jest kluczowe dla prezydenta Dudy ws. pigułki „dzień po”

Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła o nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jak zaznaczyła, dla Andrzeja Dudy kluczowy jest wiek, od którego tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty.

Publikacja: 05.02.2024 12:18

Minister Paprocka zdradza, co jest kluczowe dla prezydenta Dudy ws. pigułki „dzień po”

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

W rozmowie z Polskim Radiem 24 minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapytana została, jak zachowa się prezydent Andrzej Duda, kiedy trafi do niego nowelizacja Prawa farmaceutycznego o pigułce „dzień po”. Jak stwierdziła, Kancelaria Prezydenta przysłuchuje się debacie publicznej i według niej "wątpliwości (...) budzi kwestia wieku wskazanego w ustawie”.

Paprocka zaznaczyła, że na przykład jest granica 18 lat dla zakupu energetyków. - A tu mówimy o lekach — stwierdziła. Dodała również, że Kancelaria Prezydenta czeka na ostateczną wersję projektu i wtedy prezydent podejmie decyzję. - Zobaczymy, jakie będzie ostateczne brzmienie tej ustawy — powiedziała, zaznaczając, że dla prezydenta Andrzeja Dudy kluczowa jest kwestia wieku, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty oraz to, czy ureguluje to ustawa, czy rozporządzenie.

Czytaj więcej

Episkopat: Stosowanie tabletek dzień "po" jest niemoralne

Pigułka „dzień po” bez recepty?

W połowie stycznia premier Donald Tusk (PO) oświadczył, że kierowany przez niego rząd zaproponuje zmianę ustawy Prawo farmaceutyczne tak, by pigułka "dzień po" była dostępna bez recepty. - Zaproponujemy zmianę ustawy, dzięki czemu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty - zadeklarował. Z projektu nowelizacji wynika, że pigułki "dzień po" będą dostępne bez recepty od 15. roku życia, młodsze nastolatki będą musiały mieć receptę.

Rządowy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego w sprawie antykoncepcji awaryjnej wpłynął do Sejmu w minionym tygodniu.

Tabletki „dzień po” od lipca 2017 roku dostępne są wyłącznie na receptę. Istota projektowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu – pozwoli to na stosowanie decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej. Jednym z takich produktów jest właśnie tzw. pigułka „dzień po”.

Jak działa pigułka "dzień po"

Jak działa pigułka "dzień po"

PAP / Ziemienowicz Adam , Maciej Zieliński

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"