Morawiecki o TVP Jacka Kurskiego: Często źle mnie pokazywała. Nie była na usługach rządu

W rozmowie z "Business Insiderem" były premier, Mateusz Morawiecki odpowiada "nie" na pytanie czy będzie startował w wybroach do PE. Broni też "Polskiego Ładu" i fuzji Orlenu z Lotosem.

Publikacja: 01.02.2024 07:01

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Morawiecki pytany o to, czy miał wiedzę na temat wykorzystywania Pegasusa odpowiada, że „kilkakrotnie upewniał się u ministra koordynatora służb specjalnych i jego zastępcy, czy za każdym razem jest decyzja i zgoda sądu na użycie kontroli operacyjnej”. - Za każdym razem otrzymywałem potwierdzenie, że za zastosowaniem tego typu systemów stoi decyzja niezależnego sądu. Dlatego jestem w pełni spokojny — odpowiada w kontekście działania m.in. komisji śledczej badającej wykorzystanie systemu Pegasus.

Mateusz Morawiecki o „Polskim Ładzie”: Były problemy we wdrożeniu, ale obniżył podatki

Na pytanie czy poparłby ponownie „Polski Ład”, czyli reformę podatkową zrealizowaną przez rząd PiS, która musiała być wielokrotnie poprawiana i ściągnęła na PiS dużą krytykę, Morawiecki odpowiada, że "ten program zmienił fundamentalnie Polskę lokalną, doprowadził do zainwestowania gigantycznych środków w drogi, infrastrukturę, wyrównał szanse, poprzez przesunięcie miliardów złotych z najbogatszych ośrodków do Polski powiatowej i gminnej".

W listopadzie 2008 r. analityk włoskiego banku Unicredit wycenił akcje Lotosu na zero złotych

Mateusz Morawiecki, były premier

Morawiecki przekonuje też, że „Polski Ład” „obniżył podatki”. - Ponad połowa badanych wskazała nowy system podatkowy jako korzystniejszy dla portfela. Innego zdania był rzadziej niż co piąty pytany - podkreśla.

Jednocześnie premier przyznaje, że „przez pierwszy miesiąc” były „pewne problemy we wdrożeniu” „Polskiego Ładu” i "osoby, które za to odpowiadały, musiały ponieść konsekwencje" (zdymisjonowany został wówczas m.in. minister finansów, Tadeusz Kościński - red.). - Później jednak nie było już głosów, że są problemy. Bardzo szybko wyprostowaliśmy błędy i za nie przeprosiliśmy. W niczym to jednak nie może przykryć faktu, że była to największa w historii Polski obniżka podatków - podsumowuje.

Mateusz Morawiecki o fuzji Orlenu z Lotosem: Według najlepszych europejskich standardów

W kwestii fuzji Orlenu i Lotosu Morawiecki przypomina, że "w listopadzie 2008 r. analityk włoskiego banku Unicredit wycenił akcje Lotosu na zero złotych". - Uznał, że akcje firmy są warte zero złotych, ponieważ firma chyli się ku upadkowi. Jakkolwiek nie ocenimy tej rekomendacji, to pokazuje to jak bardzo ten biznes – i jego wycena — jest uzależniony od koniunktury na rynku - dodaje w kontekście oskarżeń, że jego rząd dokonał sprzedaży aktywów Lotosu poniżej ich wartości. 

Czytaj więcej

Poseł KO sugeruje, że przy fuzji Orlenu i Lotosu mogło dojść do korupcji

- Proces sprzedaży i wyceny aktywów Lotosu był niezwykle transparentny. Nie ma więc wątpliwości, że wycena była właściwie przeprowadzona. Przypomnijmy też, że te warunki fuzji ustaliła Komisja Europejska i to ona wskazała wymóg sprzedaży części aktywów Lotosu. Nie zapominajmy również, że Orlen wszedł w partnerstwo z jedną z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie firm naftowych na świecie – Saudi Aramco. Efektem są też umowy na dostawy ropy z kierunku arabskiego, czyli nasze uniezależnienie się od ropy z Rosji. Orlen rozpoczął poważną ekspansję w Europie Środkowej i stał się zauważalnym podmiotem na rynkach międzynarodowych — wskazuje na korzyści wynikające z fuzji Morawiecki.

Premier mówi też, że sprzedaż aktywów Lotosu odbyła się "według najlepszych europejskich standardów" i powołuje się przy tym na swoje doświadczenia z bankowości.

Mateusz Morawiecki o TVP Jacka Kurskiego: Można było ją prowadzić inaczej

Na pytanie o TVP za czasów Jacka Kurskiego Morawiecki odpowiada, że "był tam często negatywnie przedstawiany jako premier i źle pokazywany przez TVP". - To chyba świadczy o tym, że telewizja nie była na usługach rządu - dodaje. Przekonuje też, że "nie ma demokracji bez pluralizmu mediów". - Jeśli TVN i TVN24 i neo-TVP, mówią bezkrytycznie to samo i zapraszają tych samych gości, to jest to działanie wbrew interesowi publicznemu - przekonuje.

Czytaj więcej

TVP ujawniła wynagrodzenie żony Kurskiego. Ile zarobiła Joanna Kurska?

Dopytywany o to czy podobała mu się TVP, gdy kierował nią Kurski, Morawiecki odpowiada, że "telewizję publiczną można było prowadzić inaczej".

Na pytanie czy wybiera się do Parlamentu Europejskiego, Morawiecki odpowiada krótko „nie”.

Morawiecki pytany o to, czy miał wiedzę na temat wykorzystywania Pegasusa odpowiada, że „kilkakrotnie upewniał się u ministra koordynatora służb specjalnych i jego zastępcy, czy za każdym razem jest decyzja i zgoda sądu na użycie kontroli operacyjnej”. - Za każdym razem otrzymywałem potwierdzenie, że za zastosowaniem tego typu systemów stoi decyzja niezależnego sądu. Dlatego jestem w pełni spokojny — odpowiada w kontekście działania m.in. komisji śledczej badającej wykorzystanie systemu Pegasus.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Barbara Oliwiecka o spotkaniu Dudy z Trumpem: To może być pocałunek śmierci
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Sondaż: Kto zostanie prezydentem Gdyni? Wyraźny faworyt
Polityka
Przemysław Czarnek: Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów muszę się zgodzić z Donaldem Tuskiem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
„Złote spadochrony” w Polskiej Fundacji Narodowej. Zarząd z nowymi umowami o pracę