Mandaty Wąsika i Kamińskiego. Twardy orzech marszałka Hołowni

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie będą mogli już wejść do Sejmu. PiS nie planuje sforsować zakazu siłą. Sejm rozpoczyna dwudniowe obrady w czwartek o godz. 10.00.

Aktualizacja: 25.01.2024 10:48 Publikacja: 25.01.2024 03:00

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński po opuszczeniu więzienia spotkali się z Andrzejem Dudą

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński po opuszczeniu więzienia spotkali się z Andrzejem Dudą

Foto: Marek Borawski/KPRP

– Sprawa jest prosta. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami od dnia prawomocnego wyroku skazującego i nie będą brali udziału w posiedzeniu Sejmu – odpowiada nam Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu (Lewica), na pytanie, co wydarzy się w czwartek w Sejmie. O godz. 10 Sejm rozpoczyna dwudniowe obrady – wszyscy spodziewają się, że Wąsik z Kamińskim pojawią się, by wziąć udział w głosowaniach, bo ich zdaniem są posłami. Oni sami milczą.

Krzysztof Szczucki, poseł PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji: – Nie ma decyzji o siłowym wejściu do Sejmu. Nie chcemy się z nikim szarpać, robić widowiska. Chcemy wygrać tę sprawę na drodze prawnej. Jak?

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w Sejmie? Prawny galimatias

Osoba prawomocnie skazana nie może być parlamentarzystą. Marszałek Sejmu wydał więc 21 grudnia decyzję o wygaszeniu mandatów poselskich, zanim posłowie złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego. A jego dwie różne Izby, wydały dwa różne orzeczenia. 4 stycznia 2024 roku Izba Kontroli Nadzwyczajnej orzekła, że Wąsik nadal jest posłem z racji pierwszego ułaskawienia z 2015 roku, dzień później to samo orzekła w sprawie Kamińskiego. Tyle tylko, że 10 stycznia Izba Pracy SN orzekła odmiennie, że Mariusz Kamiński nie jest już posłem. Dlatego Marszałek Hołownia tego dnia opublikował decyzję o wygaszeniu mu mandatu w Monitorze Polskim – decyzja ta weszła więc w obieg prawny.

Czytaj więcej

Większość prawników nie ma wątpliwości: mandaty Wąsika i Kamińskiego wygasły

Tak nie stało się z Maciejem Wąsikiem. W sprawie nastąpił pat, ale do dziś rzekomo wolnych miejsc po posłach PiS nie zajęli nowi posłowie – kolejni na liście wyborczej. W przypadku Kamińskiego byłaby to Monika Pawłowska a Wąsika – Wioletta Kulpa, płocka radna. Obu nie zaproponowano miejsc w Sejmie.

Po stronie posłów PiS stanęła w środę Państwowa Komisja Wyborcza i zażądała od marszałka Sejmu podania „podstawy faktycznej i prawnej”, na której opiera wniosek o wskazanie nowych posłów, skoro Sąd Najwyższy wydał postanowienie o nieuznaniu wygaszenia mandatów. „Postanowienia Sądu Najwyższego (dwóch różnych Izb – przyp. aut.) są sprzeczne” – wytyka PKW w piśmie dotyczącym Kamińskiego.

Sejm. Czy Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński są posłami?

Co więcej, prawo łaski wobec Kamińskiego i Wąsika dotyczy także zatarcia skazań. A to oznacza, że nie są już osobami skazanymi. Czy można więc pozbawić ich mandatu? Mariusz Błaszczak, poseł PiS w Sejmie, zarzucił marszałkowi Hołowni, że łamie prawo. – Nie chcemy żadnej awantury, odbieramy to wszystko jako próbę sprowokowania nas do działań, których nigdy nie wykonywaliśmy – tłumaczył. Z kolei Szymon Hołownia zapowiedział, że nie wpuści ich do Sejmu także w ramach przepustek jednodniowych. Powtórzył, że w jego opinii posłami nie są, i zasugerował, że straż marszałkowska „wie, co ma robić”.

Czytaj więcej

Wiesław Kozielewicz: Sprawa nie jest prosta. Sprawa ws. Wąsika nie jest zakończona

Krzysztof Szczucki: – Możemy z posłami wejść w kordonie na salę, ale co to nam da, skoro nie będą działały im karty do głosowania? My chcemy, by przywrócono ich formalnie, prawnie. Tę batalię wygramy w sądach.

W rozmowach z posłami PiS przebrzmiewa groźba. – Ustawy rządu trafią do podpisu prezydenta, który powołując się na wątpliwość, czy nie doszło do uniemożliwienia wykonywania mandatu dwóm posłom, będzie je kierował do oceny Trybunału Konstytucyjnego. To sparaliżuje rząd – zdradza nam jeden z posłów.

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Co ze skazanymi funkcjonariuszami CBA?

Mecenas Michał Zuchmantowicz, pełnomocnik Kamińskiego, chce ukrócić chaos inną drogą. Złożył właśnie skargę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o wydanie prawomocnego postanowienia w związku z funkcjonowaniem dwóch, sprzecznych ze sobą postanowień Izb – Kontroli Nadzwyczajnych i Pracy. Sąd Najwyższy musi definitywnie i ostatecznie orzec, kto ma rację, ujednolicić postanowienia w obu przypadkach, a więc np. wycofać z obiegu prawnego orzeczenie Izby Pracy w sprawie mandatu Kamińskiego. – Marszałek Hołownia w tej sprawie jest pod ścianą. To, co mógłby zrobić Sąd Najwyższy, to jedyna droga, która może zakończyć ten bałagan – mówi nam mec. Zuchmantowicz. Wynik jest łatwy do przewidzenia – zgodnie z ustawą o SN tylko Izba Kontroli może oceniać wygaśnięcie mandatu.

Czytaj więcej

Andrzej Zoll: Kamiński i Wąsik w Sejmie jedynie jako goście, ale mogą startować w wyborach

Prezydent Duda chce ułaskawić również dwóch byłych funkcjonariuszy CBA – Grzegorza P. i Krzysztofa B. – także skazanych za nadużycie uprawnień w aferze gruntowej. Obaj zostali skazani na rok bezwzględnego pozbawienia wolności. – Sprawa jest w procedurze, nie ma opinii prokuratora generalnego – mówi nam nasz informator.

P. i B. po wyroku złożyli wnioski o odroczenie wykonania tych kar. Sąd nie odpowiedział „Rz”, czy je uznano. Zgodnie z nowymi zasadami osoby skazane na rok więzienia odbywają kary w dozorze elektronicznym.

– Sprawa jest prosta. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami od dnia prawomocnego wyroku skazującego i nie będą brali udziału w posiedzeniu Sejmu – odpowiada nam Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu (Lewica), na pytanie, co wydarzy się w czwartek w Sejmie. O godz. 10 Sejm rozpoczyna dwudniowe obrady – wszyscy spodziewają się, że Wąsik z Kamińskim pojawią się, by wziąć udział w głosowaniach, bo ich zdaniem są posłami. Oni sami milczą.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS