Mastalerek: Prezydent nie posłuchał rad Kaczyńskiego, dlatego Kamiński i Wąsik są na wolności

- Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w taki sposób, że mają zatartą karę i mogą kandydować, gdzie tylko będą chcieli - oświadczył w RMF FM szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Publikacja: 24.01.2024 10:08

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński i były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik dzięki decyzji prezydenta Andrze

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński i były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik dzięki decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu wyszli na wolność

Foto: PAP/Piotr Polak, PAP/Leszek Szymański

We wtorek były szef MSWiA Mariusz Kamiński (PiS) oraz były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (PiS) zostali wypuszczeni z zakładów karnych. Wcześniej prezydent Andrzej Duda, który otrzymał akta z Ministerstwa Sprawiedliwości i opinię (negatywną) prokuratora generalnego Adama Bodnara (KO) oświadczył, że procedura ułaskawieniowa wobec obu polityków została dopełniona. - Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą - powiedział.

Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani 9 stycznia. Czy prezydent Andrzej Duda popełnił błąd, wstrzymując się z ułaskawieniem Kamińskiego i Wąsika? Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził niedawno nadzieję, że prezydent "się zdecyduje i w końcu uwolni" byłych ministrów. Według prezesa PiS, odzyskanie przez Kamińskiego i Wąsika wolności biorąc pod uwagę metodę, którą wybrał prezydent, mogło potrwać "jeszcze rok".

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego

Marcin Mastalerek: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są na wolności dzięki Andrzejowi Dudzie

- Dzięki prezydentowi Dudzie sprawiedliwość zwyciężyła nad częścią wymiaru sprawiedliwości. Można bardzo łatwo zweryfikować słowa prezesa Kaczyńskiego, bo od tego, kiedy prezes Kaczyński wypowiadał te słowa, że jeszcze rok to może trwać, minęły niecałe trzy dni i panowie są na wolności - skomentował w środę w radiu RMF FM szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Mastalerek zgodził się z uwagą, że to, iż 23 stycznia procedura została zakończona, zależało nie od prezydenta, lecz od ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który tego dnia przesłał do Pałacu Prezydenckiego akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym. - Natomiast zostały sfalsyfikowane słowa prezesa Kaczyńskiego bardzo szybko, panowie są na wolności dzięki prezydentowi - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Marcin Mastalerek o prezydencie i radach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Mastalerkowi przypomniano, iż jeszcze we wtorek mówił, że gdyby prezydent zastosował się do rad prezesa PiS, byłoby to bezskuteczne, gdyż w sytuacji, gdy pierwsze ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z 2015 r. jest nieuznawane, to aktualizacja tego ułaskawienia też nie byłaby uznawana.

- Właśnie prezydent nie posłuchał rad prezesa Kaczyńskiego, dlatego panowie są na wolności - odparł Marcin Mastalerek. Dodał, że prezydent Andrzej Duda "nie zaktualizował pierwszego ułaskawienia, tylko przeprowadził pełną procedurę ułaskawieniową". - Wszczął ją na wniosek żon dwa dni po tym, jak panowie trafili do więzienia, przeprowadził pełną procedurę w oparciu o konstytucję i Kodeks postępowania karnego - zaznaczył.

- Wszystko, co powiedziałem wczoraj, podtrzymuję - zadeklarował szef gabinetu prezydenta mówiąc, że w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika Andrzej Duda "przeprowadził najkrótszą możliwą ścieżkę".

Czytaj więcej

Czarnek mówi, że PiS może złożyć zawiadomienie do prokuratury przeciw Hołowni

- Nie połknę (swojego języka - red.), bo prezydent przeprowadził pełną procedurę ułaskawieniową w oparciu o Kodeks postępowania karnego i konstytucję właśnie dlatego, że nieuznawane było jego ułaskawienie w oparciu tylko o konstytucję, o art. 139, a prezes Kaczyński wsiadając do samochodu właśnie proponował, żeby tylko w oparciu o konstytucję (ułaskawić - red.) - oświadczył Marcin Mastalerek.

Mastalerek: Kamiński i Wąsik mogą kandydować w wyborach

Szef prezydenckiego gabinetu był też pytany o status obu zwolnionych z więzień polityków. Kamiński i Wąsik zostali wybrani do Sejmu, ale marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) w związku z wyrokiem sądu wygasił mandaty obu posłów.

- Według prezydenta Dudy, panowie są parlamentarzystami, są posłami - powiedział w RMF FM Marcin Mastalerek. - Niestety, postępowanie marszałka Hołowni z wygaszeniem im mandatów doprowadzi do wielkiej awantury prędzej czy później, dlatego że jedna strona będzie nie uznawała ich mandatów, a druga będzie uznawała - dodał.

Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni kandydować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Zdaniem Mastalerka, to decyzja ich oraz partii, która umieści ich na listach. - Prezydent ułaskawił panów parlamentarzystów w taki sposób, że mają zatartą karę i mogą kandydować, gdzie tylko będą chcieli - podkreślił szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni po raz drugi

Marcin Mastalerek o procedurze ułaskawienia zastosowanej przez prezydenta Dudę

Kamiński i Wąsik mają wygaszone mandaty i prawdopodobnie nie będą wpuszczani na posiedzenia Sejmu. Jak w tej sytuacji zachowa się prezydent, czy np. mianuje ich swoimi doradcami? - Parlamentarzyści nie mogą być doradcami prezydenta - skomentował Mastalerek.

- Nie chciałbym podpowiadać ani nie mam żadnego wpływu na przyszłość panów posłów, ale wiem, że prezydent nie ma niestety wpływu na to, czy oni są posłami, czy nie. Może tylko to stwierdzać, ale to marszałek Hołownia może dalej upierać się, że wygasił te mandaty i wtedy awantura będzie coraz większa - dodał.

- Właśnie po to prezydent przeprowadził pełną procedurę ułaskawienia w oparciu o Kodeks postępowania karnego i konstytucję, żeby nikt nie mógł tego kwestionować, i zrobił to w ścieżce jak najszybszej, ale ścieżce pełnej - mówił w RMF FM szef gabinetu prezydenta.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

- Prezydent zapisał to w ułaskawieniu w taki sposób, żeby panowie mieli pewność, że będą mogli kandydować, ponieważ prezydent uważa, że powinni uczestniczyć w życiu publicznym, ponieważ to dzięki nim wypleniona w Polsce została korupcja - zaznaczył.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywał w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik był w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzili protest głodowy.

Czytaj więcej

Wiceprzewodniczący PO: Co wiedzą Kamiński i Wąsik, że mają taki wpływ na prezydenta?

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie było skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

We wtorek były szef MSWiA Mariusz Kamiński (PiS) oraz były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (PiS) zostali wypuszczeni z zakładów karnych. Wcześniej prezydent Andrzej Duda, który otrzymał akta z Ministerstwa Sprawiedliwości i opinię (negatywną) prokuratora generalnego Adama Bodnara (KO) oświadczył, że procedura ułaskawieniowa wobec obu polityków została dopełniona. - Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą - powiedział.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?
Polityka
"Jest pan świnią". Mariusz Kamiński wyszedł z przesłuchania komisji śledczej