Abonament RTV. Konfederacja wzywa rząd Donalda Tuska do likwidacji tej opłaty

Abonament RTV powinien zostać zlikwidowany. Nie powinno być takiego obciążenia - mówili politycy Konfederacji, wzywając rząd Donalda Tuska do likwidacji opłaty.

Publikacja: 23.01.2024 13:09

Poseł Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski mówili, że Konfederacja chce likwidacji abonamentu RTV

Poseł Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski mówili, że Konfederacja chce likwidacji abonamentu RTV

Foto: mat. pras. / Konfederacja

zew

- Abonament RTV do likwidacji. To postulat Konfederacji, twardy i poważny. To przejaw naszego myślenia o państwie, o tym, że nie powinno być nadmierne obciążenie fiskalne, nadmierne obłożenie daninami, opłatami, podatkami. To powinno być racjonalne - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj, wiceprezes Ruchu Narodowego.

- W Polsce mamy zdecydowanie przeregulowaną tę kwestię, obciążenia są zbyt duże. Od czegoś trzeba zacząć, można zacząć od likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego - stwierdził.

Czytaj więcej

Precedensowy wyrok: abonament RTV obejmuje telefony, komputery i tablety

Krzysztof Tuduj: Konfederacja przeciw propagandzie w TVP

Krzysztof Tuduj dodał, że za likwidacją abonamentu RTV przemawiają "twarde argumenty". - Nie wypada, żeby Polacy płacili za coś, z czego nie korzystają - podkreślił. - Abonament RTV jest przymusowy dla obywateli i nie można powiedzieć, że wszyscy z tego korzystają, oglądają telewizję publiczną - dodał.

- Media publiczna i ich misja. Tylko misja uzasadnia utrzymywanie mediów publicznych, w innym wypadku nie mają one żadnego sensu. Trzeba powiedzieć jasno - jaka misja w przypadku telewizji publicznej pod rządami PiS-u? Jaka to była misja? To była czysta propaganda partyjna, z misją to nie miało nic wspólnego - przekonywał dodając, że w TVP "nie mieliśmy do czynienia z dziennikarzami, tylko z propagandystami partii rządzącej". - Temu się stanowczo sprzeciwiamy - zadeklarował.

Poseł Konfederacji mówił, że "na utrzymanie propagandy zrzucają się wszyscy Polacy". - Powstaje pytanie, ile zarabiają ci propagandyści mediów publicznych - powiedział zaznaczając, że za czasów poprzedniej władzy w mediach publicznych "kilka osób zarobiło miliony złotych", a teraz likwidator TVP nie chce podać do publicznej wiadomości zarobków aktualnych pracowników spółki. - Mamy do czynienia z kontynuacją postawy, że jak nasi zarabiają miliony, to dobrze, a jak wasi zarabiają miliony - to źle - kontynuował polityk.

Czytaj więcej

Czy w 2024 wciąż są nam potrzebne media publiczne?

Krzysztof Tuduj oświadczył, że postulat likwidacji abonamentu RTV to w przypadku Konfederacji "postulat twardy", a nie "kaprys chwili". - Systemowo uważamy, że nie powinno być takiego obciążenia - podkreślił poseł.

Konfederacja wzywa rząd Donalda Tuska do likwidacji abonamentu RTV

Na konferencji prasowej Konfederacji w Sejmie wystąpił też Roman Łazarski. Wezwał on rząd Donalda Tuska do zlikwidowania abonamentu RTV. Mówił, że abonament ten to "chyba jeden z najbardziej ośmieszonych podatków w naszym systemie".

- To podatek od odbiorników, który jest pobierany na rzecz misji publicznej mediów państwowych. Jaka ta misja jest, to my się organoleptycznie przekonujemy przy każdej zmianie władzy - powiedział. Łazarski zaznaczył, że przykładem nieistnienia misji mediów publicznych było to, że w mediach tych w ciągu ostatnich ośmiu lat Konfederacja "nie była pokazywana w ogóle". Dodał, że media publiczne mają obowiązek przestrzegać zasady pluralizmu i "prezentować szerokie spektrum poglądów politycznych".

Czytaj więcej

Minister kultury o decyzji ws. likwidatora Polskiego Radia: Ani kroku wstecz

- Widzimy wyraźnie, na czym ta misja publiczna polega. Jest to narzędzie propagandy, tuba partyjna, a mówiąc kolokwialnie - zwyczajne pranie mózgu i to za nasze pieniądze - powiedział reprezentant Konfederacji.

Rafał Łazarski wspomniał też o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z marca 2023 r. w sprawie konieczności uiszczenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów, z którego wynika, że osoby oglądające telewizję bądź słuchające radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego lub tabletu są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne