Abonament RTV. Konfederacja wzywa rząd Donalda Tuska do likwidacji tej opłaty

Abonament RTV powinien zostać zlikwidowany. Nie powinno być takiego obciążenia - mówili politycy Konfederacji, wzywając rząd Donalda Tuska do likwidacji opłaty.

Publikacja: 23.01.2024 13:09

Poseł Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski mówili, że Konfederacja chce likwidacji abonamentu RTV

Poseł Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski mówili, że Konfederacja chce likwidacji abonamentu RTV

Foto: mat. pras. / Konfederacja

- Abonament RTV do likwidacji. To postulat Konfederacji, twardy i poważny. To przejaw naszego myślenia o państwie, o tym, że nie powinno być nadmierne obciążenie fiskalne, nadmierne obłożenie daninami, opłatami, podatkami. To powinno być racjonalne - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj, wiceprezes Ruchu Narodowego.

- W Polsce mamy zdecydowanie przeregulowaną tę kwestię, obciążenia są zbyt duże. Od czegoś trzeba zacząć, można zacząć od likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego - stwierdził.

Czytaj więcej

Precedensowy wyrok: abonament RTV obejmuje telefony, komputery i tablety

Krzysztof Tuduj: Konfederacja przeciw propagandzie w TVP

Krzysztof Tuduj dodał, że za likwidacją abonamentu RTV przemawiają "twarde argumenty". - Nie wypada, żeby Polacy płacili za coś, z czego nie korzystają - podkreślił. - Abonament RTV jest przymusowy dla obywateli i nie można powiedzieć, że wszyscy z tego korzystają, oglądają telewizję publiczną - dodał.

- Media publiczna i ich misja. Tylko misja uzasadnia utrzymywanie mediów publicznych, w innym wypadku nie mają one żadnego sensu. Trzeba powiedzieć jasno - jaka misja w przypadku telewizji publicznej pod rządami PiS-u? Jaka to była misja? To była czysta propaganda partyjna, z misją to nie miało nic wspólnego - przekonywał dodając, że w TVP "nie mieliśmy do czynienia z dziennikarzami, tylko z propagandystami partii rządzącej". - Temu się stanowczo sprzeciwiamy - zadeklarował.

Poseł Konfederacji mówił, że "na utrzymanie propagandy zrzucają się wszyscy Polacy". - Powstaje pytanie, ile zarabiają ci propagandyści mediów publicznych - powiedział zaznaczając, że za czasów poprzedniej władzy w mediach publicznych "kilka osób zarobiło miliony złotych", a teraz likwidator TVP nie chce podać do publicznej wiadomości zarobków aktualnych pracowników spółki. - Mamy do czynienia z kontynuacją postawy, że jak nasi zarabiają miliony, to dobrze, a jak wasi zarabiają miliony - to źle - kontynuował polityk.

Czytaj więcej

Czy w 2024 wciąż są nam potrzebne media publiczne?

Krzysztof Tuduj oświadczył, że postulat likwidacji abonamentu RTV to w przypadku Konfederacji "postulat twardy", a nie "kaprys chwili". - Systemowo uważamy, że nie powinno być takiego obciążenia - podkreślił poseł.

Konfederacja wzywa rząd Donalda Tuska do likwidacji abonamentu RTV

Na konferencji prasowej Konfederacji w Sejmie wystąpił też Roman Łazarski. Wezwał on rząd Donalda Tuska do zlikwidowania abonamentu RTV. Mówił, że abonament ten to "chyba jeden z najbardziej ośmieszonych podatków w naszym systemie".

- To podatek od odbiorników, który jest pobierany na rzecz misji publicznej mediów państwowych. Jaka ta misja jest, to my się organoleptycznie przekonujemy przy każdej zmianie władzy - powiedział. Łazarski zaznaczył, że przykładem nieistnienia misji mediów publicznych było to, że w mediach tych w ciągu ostatnich ośmiu lat Konfederacja "nie była pokazywana w ogóle". Dodał, że media publiczne mają obowiązek przestrzegać zasady pluralizmu i "prezentować szerokie spektrum poglądów politycznych".

Czytaj więcej

Minister kultury o decyzji ws. likwidatora Polskiego Radia: Ani kroku wstecz

- Widzimy wyraźnie, na czym ta misja publiczna polega. Jest to narzędzie propagandy, tuba partyjna, a mówiąc kolokwialnie - zwyczajne pranie mózgu i to za nasze pieniądze - powiedział reprezentant Konfederacji.

Rafał Łazarski wspomniał też o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z marca 2023 r. w sprawie konieczności uiszczenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów, z którego wynika, że osoby oglądające telewizję bądź słuchające radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego lub tabletu są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"