Jarosław Kaczyński nie kojarzył Piotra Wawrzyka. Arkadiusz Mularczyk tłumaczy dlaczego

Znałem, znam Piotra Wawrzyka jestem przekonany o jego uczciwości- mówił w rozmowie z RMF FM poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Publikacja: 19.01.2024 07:20

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Piotr Polak

Mularczyka, byłego wiceszefa MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, zapytano czy kojarzy Piotra Wawrzyka, innego byłego szefa MSZ, który został w środę zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w tzw. aferze wizowej. Wawrzykowi grozi do 10 lat więzienia.

Arkadiusz Mularczyk o Piotrze Wawrzyku: Oczywiście, że kojarzę

Kiedy w środę dziennikarz TVN24 pytał Jarosława Kaczyńskiego o Piotra W. (w momencie zadawania pytania Wawrzyk nie oświadczył jeszcze, że zgadza się na podawanie jego nazwiska), prezes PiS odparł, że „nie zna Piotra W.”. Tymczasem media przypominały m.in. nagranie, które Wawrzyk umieścił w przeszłości na TikToku, na którym pojawia się wraz z Jarosławem Kaczyńskim.

@piotr_wawrzyk

♬ dźwięk oryginalny - Piotr_Wawrzyk

- Oczywiście, że kojarzę pana Piotra Wawrzyka — powiedział Mularczyk.

Następnie poseł PiS wyjaśnił, że zachowanie Kaczyńskiego było spowodowane tym, iż "informacja o zatrzymaniu Piotra Wawrzyka podawana była w ten sposób, że na portalach ujawniono informację, że zatrzymany był Piotr W.".

- Pana Jarosława Kaczyńskiego zapytano o opinię o Piotra W. On po prostu nie wiedział o kogo chodzi — dodał Mularczyk.

A czy Wawrzyk, zdaniem Mularczyka, pójdzie do więzienia?

Mularczyk odparł, że „nie sądzi” i że ma nadzieję, iż „te zarzuty, które mu postawiono: przekroczenie uprawnień, ujawnienie tajemnicy służbowej” się nie potwierdzą. 

Czytaj więcej

Afera wizowa: Zatrzymany były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk wydał oświadczenie

- Znałem, znam Piotra Wawrzyka jestem przekonany o jego uczciwości — dodał poseł PiS.

- Na dziś mamy domniemanie niewinności. Daleko jest do prawomocnego skazania znając nasz system sądowniczy — mówił też Mularczyk.

Posła PiS zapytano też czy afera wizowa, jego zdaniem, rzeczywiście miała miejsce.

- Na pewno była elementem, który został wykorzystany w kampanii wyborczej, pomógł wygrać wybory koalicji rządzącej. Było ok. 200 przypadków przyspieszenia procedury wizowej, a o wnioski wizowe ubiegają się setki tysięcy osób. Biorąc pod uwagę setki tysięcy wniosków wizowych i 200 prób potencjalnego przyspieszenia, to nie jest to ogromna sprawa — odparł.

Dlaczego prezydent Andrzej Duda nie ułaskawi po raz drugi Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego?

Mularczyka spytano następnie o to dlaczego prezydent Andrzej Duda nie wyda aktu łaski w formule opisanej w konstytucji, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogli natychmiast wyjść na wolność.

Jestem zszokowany sytuacją, którą mamy od 13 grudnia, bo dochodzi do aktów bezprawia

Arkadiusz Mularczyk, poseł PIS

- Przecież on ułaskawił w 2015 roku, wydał akt łaski, który nie jest respektowany przez sąd — odparł.

- Ten akt łaski opisywany w konstytucji jest prawem prezydenta, może go stosować na każdym etapie postępowania — dodał na uwagę, że w 2015 roku Duda ułaskawił polityków PiS zanim w ich sprawie zapadł prawomocny wyrok. 

Mularczyk mówił też, że gdyby prezydent wydał drugi akt łaski to "oznaczałoby, że pan prezydent nie uznaje aktu łaski którego dokona w 2015 roku".

- Albo mamy prawo, albo prawa nie mamy. Albo żyjemy w kraju praworządnym, albo każdy jeden wyrok uznaje, drugiego nie uznaje. Jestem zszokowany sytuacją, którą mamy od 13 grudnia, bo dochodzi do aktów bezprawia. Trzeba władzy patrzeć na ręce, a nie opozycji patrzeć na ręce — podsumował.

Mularczyka, byłego wiceszefa MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, zapytano czy kojarzy Piotra Wawrzyka, innego byłego szefa MSZ, który został w środę zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w tzw. aferze wizowej. Wawrzykowi grozi do 10 lat więzienia.

Arkadiusz Mularczyk o Piotrze Wawrzyku: Oczywiście, że kojarzę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania
Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”