Grzegorz Braun z Konfederacji stracił immunitet

Sejm większością głosów zdecydował o uchyleniu immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorza Brauna. Wcześniej taki krok rekomendowała sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Publikacja: 17.01.2024 17:09

Grzegorz Braun z Konfederacji  stracił immunitet

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Sejm bezwzględną większością głosów zdecydował o uchyleniu immunitetu  Grzegorzowi Braunowi. Za wnioskiem głosowało 417 posłów. "Za" było 398, "przeciw" 15. 4 posłów wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 231 głosów.

Posłowie w głosowaniach zdecydowali większością głosów o pociągnięcie do odpowiedzialności Brauna za siedem czynów określonych we wniosku Prokuratury o uchylenie mu immunitetu.

16 grudnia komisja w głosowaniu niejawnym opowiedziała się za uchyleniem immunitetu Braunowi i przedłożyła posłom propozycję pozytywnej opinii dotyczącej siedmiu zarzutów, jakie prokuratura chce postawić posłowi Konfederacji.

Czytaj więcej

Jakie zarzuty chce postawić prokuratura Grzegorzowi Braunowi? Jest ich siedem

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Brauna złożył prokurator okręgowy w Warszawie. Uzasadnieniem wniosku jest siedem zarzutów dotyczących czynów, jakie popełnił Braun w latach 2020-2023.

Ostatnim z nich jest incydent w Sejmie z 12 grudnia, gdy Grzegorz Braun używając gaśnicy pianowej zgasił świece chanukowe, dodatkowo doprowadzając do obrażeń uczestniczącej w uroczystości zapalenia świec kobiety.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świecznik chanukowy

Następnie Braun domagał się podjęcia czynności z urzędu przeciwko poszkodowanej, twierdząc, że to on został napadnięty i naruszona została jego nietykalność, chroniona immunitetem.

Jakie zarzuty chce Prokuratura postawić Grzegorzowi Braunowi

Prkurator chce pociągnąć do odpowiedzialności Brauna za wtargnięcie do Instytutu Kardiologii pod pretekstem interwencji poselskiej i zastosowanie przemocy wobec jego ówczesnego szefa Łukasza Szumowskiego, za zniszczenie choinek ozdobionych m.in. hasłami popierającymi mniejszości seksualne, za przerwanie wykładu o Holokauście w siedzibie Niemieckiego Instytutu Historycznego Warszawie, za wspomniany incydent w Sejmie.

Czytaj więcej

Jakie zarzuty chce postawić prokuratura Grzegorzowi Braunowi? Jest ich siedem

Braun: Zostałem omówiony

Komentując wniosek o pozbawienie go immunitetu, Braun stwierdził, że został z mównicy sejmowej „wielokrotnie pomówiony”

-  Zjednoczony front chanukowo-eurokołchozowo-wojenno-covidowy wydał na mnie wyrok,  zanim jeszcze prokuratura zdążyła na kolanie sklecić akt oskarżenia — mówił Braun.

Stwierdził, że zarzuty prokuratury są oparte na zmyśleniach.

- Wymyślone słowa, wymyślone kwestie, wymyślone czyny — oświadczył.

Wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka

W związku z grudniowym incydentem lewica złożyła także wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu przedstawiciela Konfederacji Krzysztofa Bosaka, zarzucając mu, że nie podjął dostatecznie zdecydowanych działań wobec Brauna. 

Sejm ten wiosek odrzucił.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"