Sondaż: Kanadyjczycy przekonani, że demokracja w USA nie przetrwa jeśli wróci Trump

64 proc. Kanadyjczyków uczestniczących w sondażu Instytutu Angusa Reida na grupie 1 510 Kanadyjczyków wyraża obawę o przetrwanie demokracji w USA.

Publikacja: 15.01.2024 09:30

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Niemal 2/3 Kanadyjczyków ankietowanych przez Instytut Angusa Reida zgodziło się ze zdaniem, że „demokracja w USA nie przetrwa kolejnych czterech lat (prezydentury) Donalda Trumpa”. 28 proc. badanych nie zgodziło się z takim zdaniem.

Trump, prezydent USA w latach 2017-2021, ubiega się obecnie o nominację Partii Republikańskiej w organizowanych przez nią prawyborach. Sondaże wskazują, że jest zdecydowanym faworytem prawyborów — popiera go ok. 50 proc. wyborców Partii Republikańskiej. W przypadku uzyskania nominacji w listopadzie Trump zmierzy się w wyborach z urzędującym prezydentem, Joe Bidenem i według sondaży ma szansę na zwycięstwo w takim starciu.

15 stycznia prawybory organizowane przez Partię Republikańską rozpoczynają się - pierwsi kandydata na prezydenta wybierają mieszkańcy stanu Iowa.

Tak przebiegać będą prawybory prezydenckie w USA

Tak przebiegać będą prawybory prezydenckie w USA

PAP

Sondaż: Niemal co drugi Kanadyjczyk przekonany, że USA zmierzają w stronę autorytaryzmu

49 proc. uczestników badania jest zdania, że USA są na drodze do stania się krajem autorytarnym, a 71 proc. badanych stwierdziło, że idea prawa, które powinno się stosować jednakowo wobec wszystkich, słabnie w Stanach Zjednoczonych. 

Czytaj więcej

W USA już wybierają. Poniedziałkowe głosowanie w stanie Iowa rozpoczyna sezon wyborczy

Z sondażu Instytutu Angusa Reida wynika też, że 53 proc. uczestników sondażu uważa, że zwycięstwo Bidena w wyborach prezydenckich będzie korzystniejsze dla gospodarki Kanady niż zwycięstwo Trumpa (na to, że zwycięstwo Trumpa będzie korzystniejsze, wskazuje 18 proc. badanych).

Sondaż przeprowadzono między 9 a 11 stycznia. Margines błędu statystycznego wynosi 2 punkty procentowe.

Trump zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem USA, ukarze swoich politycznych wrogów, co ściągnęło na niego krytykę za stosowanie języka charakterystycznego dla przywódców państw autorytarnych.

3/4 eksportu Kanady trafia do USA

Komentarz do sondażu: Kanadyjczycy obawiają się powrotu Donalda Trumpa

- To, co obserwujemy, to fakt, że ludzie są zaniepokojeni perspektywą powrotu Donalda Trumpa — powiedział Shachi Kurl, prezes Instytutu Angusa Reida.

Jak dodał sondaż wskazuje też jak źle Kanadyjczycy postrzegają „instytucje demokratyczne (w USA) (...) które w przeszłości były uważane za coś oczywistego po obu stronach granicy”.

Reuters przypomina, że spośród 40 mln mieszkańców Kanady 2/3 mieszka w odległości do 100 km od granicy USA. Oba państwa łączą ścisłe relacje handlowe.

3/4 eksportu Kanady trafia do USA. Połowa importu tego kraju to import ze Stanów Zjednoczonych.

W czasie swojej pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta USA Trump ścierał się z ówczesnym i obecnym premierem Kanady, Justinem Trudeau, nazywając go „bardzo nieuczciwym i słabym”.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami