Mariusz Kamiński na stronie Sejmu jest już byłym posłem

Na internetowej stronie Sejmu wśród byłych posłów obok Artura Sobonia pojawił się Mariusz Kamiński.

Publikacja: 11.01.2024 13:24

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Marcin Obara

Mandat Sobonia wygasł ponieważ objął on funkcję członka zarządu NBP. W miejsce Sobonia zaprzysiężona została 19 grudnia Anna Baluch.

Szymon Hołownia wygasił mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Mandat Mariusza Kamińskiego wygasił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, po tym jak Kamiński wraz z Maciejem Wąsikiem został skazany prawomocnym wyrokiem ws. tzw. afery gruntowej na dwa lata więzienia.

Wąsik i Kamiński odwołali się od tej decyzji marszałka do Sądu Najwyższego. Hołownia skierował ich odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, tymczasem Wąsik i Kamiński swoje odwołania skierowali do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Odwołanie w sprawie Wąsika skierowane przez Hołownię do Izby Pracy jeden z sędziów tej izby przeniósł do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Czytaj więcej

Andrzej Duda szykuje „totalną obstrukcję”? „Żadna nowa ustawa ma nie zostać podpisana”

Ta ostatnia izba uchyliła postanowienie Hołowni ws. mandatów obu posłów PiS. Izba ta budzi jednak wątpliwości co do jej statusu, ponieważ zasiadają w niej tzw. neosędziowie, a więc sędziowie powołani przez zreformowaną przez PiS KRS, w której wyborze nie uczestniczyło środowisko sędziowskie — Radę wybrał w całości parlament.

Dlaczego Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie może zająć się odwołaniem Macieja Wąsika?

Izba Pracy, w orzeczeniu z 10 stycznia, podważyła status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i podtrzymała decyzję o wygaszeniu mandatu Kamińskiego. Sprawy Wąsika Izba Pracy nie rozstrzygnęła ponieważ - jak zostało opisane wyżej — dokumenty tej sprawy zostały przeniesione z Izby Pracy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Zarówno Wąsik, jak i Kamiński mają obecnie przebywać w zakładach karnych, do których zostali przewiezieni z aresztu na warszawskim Grochowie

Hołownia deklarował, że czeka na decyzję Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ws. odwołań obu posłów, ponieważ to do niej skierował sprawę.

Teraz na internetowej stronie Sejmu Kamiński pojawił się wśród byłych posłów w związku z — jak czytamy - „utratą prawa wybieralności”.

Maciej Wąsik nadal znajduje się na liście posłów.

Zarówno Wąsik, jak i Kamiński mają obecnie przebywać w zakładach karnych, do których zostali przewiezieni z aresztu na warszawskim Grochowie po zatrzymaniu ich przez policję 9 stycznia, w Pałacu Prezydenckim.

Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie