Lekarze ujawnili przyczynę nagłej hospitalizacji szefa Pentagonu Lloyda Austina

Sekretarz obrony Lloyd Austin przebywa od 1 stycznia w szpitalu z powodu powikłań po operacji raka prostaty – poinformowali we wtorek lekarze z Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda.

Publikacja: 09.01.2024 22:25

Lloyd Austin

Lloyd Austin

Foto: AFP

Wiadomość o leczeniu i stanie Austina nadeszła po tygodniu, podczas którego Austin był hospitalizowany, ale Pentagon nie ujawnił, z jakiego powodu.  Biały Dom podał, że prezydent Joe Biden został poinformowany o zdiagnozowaniu raka prostaty u Austina dopiero we wtorek rano.

Według lekarzy z Centrum Waltera Reeda,  Austin przeszedł pierwszą operację raka prostaty 22 grudnia w znieczuleniu ogólnym.

Czytaj więcej

USA: Sekretarz obrony w szpitalu. Nie wiedział prezydent, nie wiedziała zastępczyni

1 stycznia Austin doświadczył powikłań po operacji, w tym nudności oraz silnego bólu brzucha, bioder i nóg, które później zidentyfikowano jako infekcję dróg moczowych. 2 stycznia został przyjęty na oddział intensywnej terapii w Walter Reed, gdzie był leczony z powodu problemów jelitowych.

Austin dopiero w ubiegły czwartek ujawnił urzędnikom Białego Domu informację o konieczności pilnej hospitalizacji, co stanowi błąd w komunikacji, który wiąże się z ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego. Do czasu wtorkowego komunikatu nieznana była przyczyna jego pobytu w szpitalu.

Błędy w komunikacji i pozostające wciąż bez odpowiedzi pytania o to, kogo  oddelegował Austin do  zastępstwa w czasie jego hospitalizacji, zachwiały zaufaniem do szefa Pentagonu na Kapitolu i doprowadziły do apeli o dymisję Austina.

- Sekretarz Austin wziął odpowiedzialność za kwestie przejrzystości, a Departament podejmuje natychmiastowe kroki w celu ulepszenia naszych procedur powiadamiania – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz prasowy Pentagonu, generał dywizji Sił Powietrznych Pat Ryder.

Lloyd Austin nie poda się do dymisji

Austin zapowiedział, że nie zrezygnuje ze stanowiska, a Biały Dom go poparł.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział w poniedziałek, że nie ma planów zastąpienia Austina. Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Biden zachował „całkowite zaufanie” do sekretarza obrony.

Tajna hospitalizacja Austina miała miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone rozważały i wdrażały kilka głównych środków bezpieczeństwa narodowego, w tym ataki wojskowe na Bliskim Wschodzie.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami