Rosja wycofa się z Interpolu? Organizacja chce ograniczenia jej dostępu do baz danych

Rosja może wycofać się z Interpolu, międzynarodowej organizacji policji kryminalnej, której członkami jest 195 krajów.

Publikacja: 09.01.2024 21:52

Ahmed Naser Al-Raisi, Prezydent Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol) wygłasza

Ahmed Naser Al-Raisi, Prezydent Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol) wygłasza przemówienie podczas ceremonii otwarcia 91. Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w Wiedniu, Austria, 28 listopada 2023 r.

Foto: PAP/EPA, CHRISTIAN BRUNA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 685

Rosja może wycofać się z Interpolu, międzynarodowej organizacji policji kryminalnej, do której należą policje195 krajów. Świadczą o tym dokumenty Interpolu opublikowane po wynikach 91. sesji, Zgromadzenia Ogólnego organizacji, które odbyło się w Wiedniu w dniach 28 listopada–1 grudnia 2023 r.

Informacje te przekazał rosyjski prawnik Siergiej Żoryn

Podczas zgromadzenia rozważano kwestię ograniczenia dostępu Rosji do bazy danych wyszukiwania Interpolu. Opcja ta została zaproponowana przez grupę roboczą krajów, które wcześniej zabiegały o wydalenie Rosji z organizacji za prześladowania polityczne, które naruszyły jej statut.

Czytaj więcej

Białoruś i Rosja wykorzystują Interpol do ścigania opozycjonistów. Polska chce blokady

Zamknięcie bazy poszukiwań postawiłoby Rosję w wyjątkowo nieprzyjemnej sytuacji: w efekcie musiałaby w dalszym ciągu wpłacać składki do budżetu Interpolu, tracąc jednak podstawowe prawa państwa członkowskiego. W odpowiedzi strona rosyjska przesłała raport   „w sprawie wykluczenia z członkostwa w organizacji”, jak wynika z dokumentów Interpolu opublikowanych przez Żoryna.

Prawnik uważa, że daje to podstawy do przypuszczeń, że Federacja Rosyjska planuje z własnej inicjatywy wycofać się z Interpolu.

Szef MSW sygnalizował „problemy z Interpolem”

Wcześniej szef MSW Federacji Rosyjskiej Władimir Kołokolcew mówił o problemach z Interpolem, którego ZSRR stał się członkiem w 1990 r., oraz Rosją jako jej następcą prawnym bezpośrednio po rozpadzie Związku.

5 grudnia Kołokolcew poinformował, że Interpol wprowadził specjalny tryb rozpatrywania rosyjskich wniosków o umieszczenie w bazach danych informacji o osobach poszukiwanych, co „zmniejsza skuteczność” tego rodzaju działań. Takie kroki podjęto „pod daleko idącymi pretekstami” – powiedział Kołokolcew, dając do zrozumienia, że ​​Rosja może myśleć o opuszczeniu Interpolu.

- Suwerenne państwo musi samodzielnie podjąć decyzję o przystąpieniu do niego lub opuszczeniu go, jeśli uczestnictwo nie odpowiada już interesom samego państwa – powiedział Kołokolcew.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami