Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

- Kończący się właśnie rok był rokiem zmiany w polskiej polityce. Po ośmiu latach zmieniła się w naszym kraju większość parlamentarna, zmienił się premier, zmienił się rząd. Ale nie zmieniło się najważniejsze zadanie, jakie stoi przed rządzącymi. To konieczność dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny - powiedział w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 31.12.2023 20:06

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Paweł Supernak

Andrzej Duda w noworocznym orędziu wygłoszonym o 20.00 w TVP podkreślił, że w minionym roku w polskiej polityce doszło do fundamentalnych zmian. „Prezydent i rząd są z innych obozów politycznych. To normalne w demokracji. Ale w demokracji trzeba przestrzegać Konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów. Chciałbym to wyraźnie powiedzieć: rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem. Zawsze byłem i jestem na taką dyskusję dotyczącą zmian prawnych otwarty. Jednak z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie Konstytucji. A z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia” – powiedział Andrzej Duda i wezwał koalicję rządową do zaprzestania takich działań.  

„Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa próbując przejąć media publiczne złamała te zasady — powiedział Andrzej Duda. - Po raz pierwszy w wolnej Polsce po 1989 roku doszło do próby siłowego przejęcia mediów publicznych, wyłączono sygnał telewizyjny niektórych kanałów, a programy informacyjne przestały nadawać, postawiono Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową w stan likwidacji."

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Czym orędzie Andrzeja Dudy różniło się od orędzia Donalda Tuska?

Andrzej Duda wygłosił noworoczne orędzie

"Wzywam koalicję rządową, żeby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa i szanować obywateli bez względu na ich poglądy polityczne. To powinny być wasze polityczne postanowienia noworoczne” – stwierdził prezydent. Zapewnił jednocześnie, że jest gotowy do współpracy w najważniejszych dla Polski sprawach, ale ostrzegł: „Ale jestem również przygotowany na sytuację, że rząd takiej współpracy nie będzie chciał”.

Czytaj więcej

Orędzie Donalda Tuska. "Rozliczymy, naprawimy, pojednamy"

Prezydent Duda przypomniał o trwającej wojnie

Prezydent przypomniał, że nie zniknęły zagrożenia zewnętrzne dla Polski, a za naszą granicą toczy się pełnoskalowa wojna. "Dlatego musimy cały czas wzmacniać i modernizować polską armię. Wzmacniać sojusze. Nie może być odwrotu od tej polityki. Bezpieczeństwo Polski nie ma ceny, a dla mnie jest i będzie najważniejszą polską sprawą. Jako zwierzchnik sił zbrojnych jestem zawsze gotowy do współpracy z rządem w tematach dotyczących wzmacniania naszego bezpieczeństwa."

Czytaj więcej

Marcin Mastalerek: Donald Tusk przegrał wybory, a zachowuje się, jakby je wygrał

Andrzej Duda przypomniał też: „Rozpoczynający się właśnie 2024 rok to również czas ważnych rocznic: 25-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obecność Polski w NATO, jak i w Unii to fundamenty naszego bezpieczeństwa. Wielokrotnie o tym mówiłem. To polska racja stanu. Ale nasza obecność w Unii i w NATO wymaga ciągłego zabiegania o realizację polskich interesów. Okazją do tego będzie lipcowy szczyt Sojuszu w Waszyngtonie, a także wybór nowych władz Unii Europejskiej. Będzie to również rok przygotowania do naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku. Podczas prezydencji możemy jeszcze lepiej zabiegać o nasze priorytety: o większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie, o rozszerzenie Unii na wschód i południe oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego”. 

"Pomimo wielkich emocji, jakie mamy w polskiej polityce, licznych niepokojów na świecie i wielkiego dramatu wojny, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, niech to będzie dla Polski, dla polskich spraw i polskich rodzin dobry rok. Niech to będzie dla Państwa dobry rok w życiu osobistym i zawodowym" - zakończył Andrzej Duda.Andrzej Duda w noworocznym orędziu wygłoszonym o 20.00 w TVP podkreślił, że w minionym roku w polskiej polityce doszło do fundamentalnych zmian. „Prezydent i rząd są z innych obozów politycznych. To normalne w demokracji. Ale w demokracji trzeba przestrzegać Konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów. Chciałbym to wyraźnie powiedzieć: rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem. Zawsze byłem i jestem na taką dyskusję dotyczącą zmian prawnych otwarty. Jednak z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie Konstytucji. A z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia” – powiedział Andrzej Duda i wezwał koalicję rządową do zaprzestania takich działań.  

Pozostało 83% artykułu
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS
Polityka
Małgorzata Wassermann poparła pośrednio kandydata PO w Krakowie
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory 2024. Kto wygra drugie tury?