Była minister z PiS pisze: Don Tuskone, per analogia, Putin. "Jezus Maria", "Peron odjechał"

Marlena Maląg, była minister pracy w rządzie Mateusza Morawieckiego, przedstawia w serwisie X ciąg przyczynowo skutkowy, z którego wynika, że z faktu, iż partia Szymona Hołowni nazywa się Polska 2050 Szymona Hołowni wynika, że "premier (Donald Tusk) jest naszym człowiekiem w Warszawie". Jej wpis wywołał falę komentarzy polityków i internautów.

Publikacja: 21.12.2023 15:24

Marlena Maląg

Marlena Maląg

Foto: PAP/Leszek Szymański

"Czy zastanawiał się ktoś, dlaczego Polska 2050 Szymona Holowni? Per analogia Polska Don'a Tusk'one. Tak to niezbity dowód na to, obecny Premier jest faktycznie „naszym człowiekiem w Warszawie”. Tę prawdę objawił przecież druh Władimir Wladimirowicz Putin"- napisała w serwisie X Maląg. 

Marlena Maląg popełnia błąd przy użyciu łaciny

Minister przedstawiła nie tylko zadziwiający ciąg przyczynowo-skutkowy, ale także popełniła błąd zapisując łacińskie sformułowanie (prawidłowy zapis to per analogiam - czyli przez analogię). Zwróciła na to uwagę m.in. posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, która zasugerowała Maląg, by ta „nie używała łaciny, jeśli jej nie zna”.

"Jezus Maria, niech to Pani wykasuje, bo asystent wrzucił Panią na minę. Jeżeli politycy PiS będą w taki sposób używać social mediów, to nigdy nie wrócą do władzy. Pozostanie tylko krzyk" - skomentował wpis Maląg sympatyzujący z PiS (co wynika z jego opisu) Łukasz Kulpa.

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka zasugerował, że wpis mógł powstać pod wpływem alkoholu. „Alko było?” - zapytał.

Z kolei poseł PO Aleksander Miszalski zapytał byłą minister czy „potrzebuje pomocy”.

„Tym jak peron odjechał” - skomentował wpis lider Nowej Nadziei, Sławomir Mentzen.

„Włam na konto czy nowy asystent się dorwał?” - tak z kolei skomentowała wpis felietonistka „Plusa Minusa”, Katarzyna Sadło, znana jako Kataryna.

Co właściwie napisała Marlena Maląg?

Wpis wskazuje, że z powodu tego, że partia marszałka Sejmu nazywa się Polska 2050 Szymona Hołowni, Polska powinna nazywać się Polska Don'a Tusk'one, co dowodzi że premier Tusk jest „naszym człowiekiem w Warszawie” (nawiązanie do tytułu artykułu w portalu gazeta.ru z 2008 roku o Donaldzie Tusku). Z wpisu nie wynika jasno czy Maląg przypisuje cały ten wywód Władimirowi Putinowi czy też jedynie przypisuje mu (błędnie) cytat z gazeta.ru.

Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Maląg: "Babciowe"? My złożyliśmy projekt ustawy. Koalicja się nie wyrobiła