Dominika Chorosińska była ministrą dwa tygodnie. Wydała w tym czasie 500 milionów złotych?

Pierwszego dnia od razu sprawdziłam, jakie decyzje zostały wydane od 15 października do 12 grudnia po wyborach, ale również przez dwutygodniową ministrę Dominikę Chorosińską. Zapadło około 130 najróżniejszych decyzji (...) Myślę, że kasa z tego, co pamiętam, to było około 500 mln zł na wszystkie te decyzje - powiedziała w rozmowie z TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus, obecna wiceministra kultury.

Publikacja: 20.12.2023 12:16

Dominika Chorosińska była ministrą dwa tygodnie. Wydała w tym czasie 500 milionów złotych?

Foto: PAP/Marcin Obara

13 grudnia 2023 roku Dominika Chorosińska oficjalnie odeszła z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Po dwóch tygodniach jej miejsce zajął Bartłomiej Sienkiewicz. Choć jej rządy trwały tak krótko, to polityk miała uszczuplić budżet państwa o około 500 milionów złotych. 

Dominika Chorosińska będąc ministrem kultury wydała 500 milionów złotych?

Dominika Chorosińska, która w tzw. dwutygodniowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego została ministrą kultury, podczas swoich rządów mogła wydać nawet około 500 milionów złotych. O sprawie mówiła w rozmowie z TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus, obecna wiceminister kultury.

Jak powiedziała Scheuring-Wielgus, „pierwszego dnia od razu sprawdziła, jakie decyzje zostały wydane od 15 października do 12 grudnia po wyborach, ale również przez dwutygodniową ministrę Dominikę Chorosińską”. - Zapadło około 130 najróżniejszych decyzji. Jedne dobre, drugie niedobre. Myślę, że kasa z tego, co pamiętam, to było około 500 mln zł na wszystkie te decyzje — stwierdziła. - Nie wiadomo dlaczego one zostały wydane, nie wiadomo dlaczego ta instytucja albo ta dostała pieniądze, bo to wszystko było bez ładu i składu — dodała. - I tutaj zastanawiamy się jeszcze nad tym, dlatego że te pieniądze w danych instytucjach, które podlegają ministerstwu one i tak będą nam potrzebne na różne działania. Niekoniecznie na te, na które Gliński sobie wymyślił czy pani Chorosińska, że będą wydawane – zaznaczyła Joanna Scheuring-Wielgus.

Czytaj więcej

Gwiazda „M jak miłość”, wdowa ze "Smoleńska". Kim jest nowa minister kultury?

Polityk Lewicy podkreśliła, że sumy wydane przez byłą minister zostały rozdysponowane w sposób nierozsądny. - Według mnie były one wydawane w sposób niegospodarny, bezsensowny czasami na organizacje, które nigdy nie powinny dostać finansowania — oceniła. 

Odprawa Dominiki Chorosińskiej

Wcześniej „Fakt” oszacował, że ministrowie w tzw. dwutygodniowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego za swoją niezwykle krótką kadencję mogli otrzymać równowartość jednej ministerialnej pensji – a więc 14 tys. 29 zł brutto. Dodatkowo przysługuje im jednak dodatek funkcyjny w wysokości 3 tys. 757 zł, co oznacza, że łączna kwota wynagrodzenia za kierowanie ministerstwem kultury przez dwa tygodnie wyniósł 17 tys. 786 zł brutto.

Jak podkreśla „Fakt”, nie jest to jednak cała kwota, którą prawdopodobnie otrzymała Chorosińska, gdyż każdemu ministrowi przysługuje także odprawa. Posłance przysługiwać miał jedynie dodatek wyrównawczy, który wypłaca się byłym członkom rządu, którzy rozpoczynają pracę w ciągu trzech miesięcy od zakończenia pełnienia funkcji ministerialnych, a ich wynagrodzenie jest niższe od wynagrodzenia pracowników rządowych. Wynagrodzenie posła wynosi obecnie 12 862 zł brutto – o 4960 zł złotych mniej niż wynagrodzenie ministra. Tę kwotę miała otrzymać Chorosińska w ramach odprawy.

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Maląg: "Babciowe"? My złożyliśmy projekt ustawy. Koalicja się nie wyrobiła
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy