Barbara Nowacka jedzie do Krakowa. Będzie dymisja Barbary Nowak?

Ministra edukacji Barbara Nowacka w piątek wybiera się do Krakowa. Na ten dzień zapowiedziana jest "niespodzianka dla dzieci i młodzieży". Media spekulują o odwołaniu kuratorki oświaty Barbary Nowak.

Publikacja: 14.12.2023 22:01

Kuratorka Barbara Nowak

Kuratorka Barbara Nowak

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Barbara Nowacka tuż po objęciu funkcji szefowej resortu edukacji zapowiedziała zmiany na stanowisku kuratorów oświaty.

- Kuratorzy oświaty byli wykonawcami woli ministra Czarnka. Zajmowali się ściganiem dyrektorów szkół i nauczycieli. Od ekstremum w stylu małopolskiej kurator oświaty do kuratorów niewidocznych - mówiła Nowacka w TVN24.

Czytaj więcej

Kurator Barbara Nowak może stracić odznakę za zasługi dla dzieci

Krakowski oddział "Gazety Wyborczej" poinformował w czwartek wieczorem, że Nowacka już w piątek wybiera się do Krakowa. Pojechał tam także Krzysztof Klęczar z PSL, powołany na stanowisko wojewody małopolskiego. To właśnie w gestii wojewody leży odwołanie kuratora oświaty. Podobnie jak Nowacka, także Klęczar potwierdził, że nie będzie zwłoki w odwołaniu Barbary Nowak.

Nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że "już jutro w Krakowie o 11:30 Barbara Nowacka  będzie miała szczególny prezent dla wszystkich dzieci, młodzieży i pracowników oświaty".

Kuratorka Barbara Nowak i jej poglądy

Kuratorka Barbara Nowak od 2016 roku, gdy objęła stanowisko, wielokrotnie wypowiadała kontrowersyjne opinie.

Zagorzale krytykowała środowisko LGBT, atakowała UE, broniła księży podejrzanych o molestowanie seksualne nieletnich, krytykowała obowiązek szczepień podczas pandemii Covid-19, uznając szczepionkę za "niesprawdzony eksperyment".

Czytaj więcej

Barbara Nowak mówi o "eksperymencie". Adam Niedzielski: Potępiam oznaki braku rozumu

Za tę ostatnią wypowiedź Nowak została skrytykowana nie tylko przez ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który ocenił, że słowa te są "oznaką braku rozumu", ale także przez byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka.

W październiku 2022, podczas konferencji na Jasnej Górze poświęconej prześladowaniom katolików, Nowak stwierdziła, że prosi dyrektorów szkół, aby lekcje religii nie odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, bo zachęca to uczniów do opuszczania ich. Na uwagę biura RPO, że ustalanie warunków, na jakich odbywają się lekcje religii i etyki leży w kompetencji wyłącznie dyrekcji szkoły, Nowak odpowiedziała, że dyrektorów obowiązują postanowienia konkordatu.

Czytaj więcej

Kurator Barbara Nowak: Katolicyzm wymaga mocnych działań, żadnych lelum-polelum. Katolik walczy

Ostatnią kontrowersyjną wypowiedzią Barbary Nowak było stwierdzenie, że w szwedzkich przedszkolach prowadzona jest nauka masturbacji jako najłatwiejszego sposobu rozładowania emocji u dzieci. Oprócz fali oburzenia w internecie, zareagowała na nie nawet ambasada Szwecji, która napisała o "ubolewania godnych, absurdalnych i nieprawdziwych twierdzeniach" i przypomniała, jak istotne jest "sprawdzanie faktów i poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji".

Czytaj więcej

Jak kurator Barbara Nowak w bój na Szwecję ruszyła
Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.