Aktualizacja: 17.03.2025 15:49 Publikacja: 13.12.2023 22:00
Foto: AFP
Bałkany Zachodnie mają swoich adwokatów w UE – to przede wszystkim inne państwa bałkańskie, ale także Węgry i Austria. Te dwa ostatnie kraje chcą przede wszystkim silnego powiązania perspektywy dla Bośni i Hercegowiny z tą oferowaną Ukranie i Mołdawii.
Viktor Orbán, premier Węgier, ma w Komisji Europejskiej swojego człowieka. To Olivér Várhelyi, komisarz UE ds. rozszerzenia. To on w opublikowanym w listopadzie raporcie o rozszerzeniu lobbował na rzecz Bośni i Hercegowiny i Komisja obiecała jej rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych w przyszłym roku. Ale zanim wyda pozytywną rekomendację w tej sprawie, chce, żeby Sarajewo dokonało niezbędnych, a wstrzymywanych od lat reform. I tę kolejność chcą teraz odwrócić Węgry i Austria. Uważają, że skoro Ukraina i Mołdawia mają dostać decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych, to samo powinno dotyczyć Bośni i Hercegowiny, nawet jeśli skala wypełnienia postawionych jej warunków jest nieporównywalna. To znaczy Kijów i Kiszyniów spełniły prawie wszystkie warunki, a Sarajewo większości nie spełniło.
Z sondażu ośrodka analitycznego AtlasIntel wynika, że I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygra kandydat skrajnej prawicy - niezależnie od tego, kto nim zostanie.
Węgierska partia rządząca Fidesz złożyła w parlamencie ustawę zakazującą organizowania w Budapeszcie parady równości.
Sąd w Gruzji uznał byłego prezydenta kraju, Micheila Saakaszwilego, za winnego nielegalnego przekroczenia granicy i skazał go na 4,5 roku więzienia.
Administracja Donalda Trumpa deportowała z USA domniemanych członków wenezuelskiego gangu, mimo postanowienia sądu, który tego zakazywał.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Narastają obawy, że Trump będzie chciał zmusić Ukrainę do kapitulacji. Ale mu się nie uda.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Lotnisko im. Daniły Halickiego we Lwowie szykuje się do uruchomienia lotów pasażerskich „późną wiosną”. Lwów jest oddalony o kilka minut lotu od granicy z Polską.
Na najstarszym cmentarzu żydowskim w Warszawie odnaleziono pozostałości po domu przedpogrzebowym.
Rwanda poinformowała w poniedziałek, że zerwała relacje dyplomatyczne z Belgią. Wszyscy belgijscy dyplomaci mają opuścić kraj w ciągu 48 godzin.
Z sondażu ośrodka analitycznego AtlasIntel wynika, że I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygra kandydat skrajnej prawicy - niezależnie od tego, kto nim zostanie.
PKW zdecydowała na posiedzeniu o odrzuceniu sprawozdania komitetu Konfederacji. „Rzeczpospolita” dotarła do nieoficjalnych informacji o przyczynie takiej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.
W niedzielę odbyły się w Krakowie wybory uzupełniające do Senatu, które okazały się konieczne, kiedy Bogdan Klich, dotychczasowy senator z tego okręgu, został charge d’affaires w Waszyngtonie. Mam w związku z tym dwie refleksje. Obie bardzo smutne.
Katowicki Spodek przejdzie remont. Ze względu na zły stan techniczny schody i tarasy budynku zostaną zburzone i odbudowane. Plany przebudowy części kompleksu Spodka budzą emocje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas