Donald Tusk premierem, koniec władzy PiS. "Andrzej Duda też chyba nie będzie przeszkadzał"

"Donald Tusk jest politykiem wagi ciężkiej. Prezydent Andrzej Duda chyba zrozumiał, że wejście w konflikt z nowym premierem, będzie go bardzo dużo kosztować. A nie musi już raczej nic udowadniać Jarosławowi Kaczyńskiemu" - mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".

Publikacja: 13.12.2023 18:16

Donald Tusk premierem, koniec władzy PiS. "Andrzej Duda też chyba nie będzie przeszkadzał"

Foto: PAP/Marcin Obara

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został zaprzysiężony na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę rano. Po tym, gdy przysięgę złożył nowy szef rządu, dwaj wicepremierzy oraz - w kolejności alfabetycznej - ministrowie, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z ministrami, zwłaszcza z tymi, z którymi będzie najbliżej współpracował.

- Rozmawiałem na ten temat z panem premierem. Nie ma pomiędzy nami rozbieżności jeżeli chodzi o to, jak powinniśmy się nimi podzielić i gdzie powinny być rozłożone ciężary - stwierdził prezydent. I zapewniał, że "temu, co służy dobru obywateli i trwaniu Rzeczypospolitej z całą pewnością nie będę się sprzeciwiał. Wystarczy przyjść do Pałacu Prezydenckiego, usiąść i porozmawiać".

Czytaj więcej

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda: Zapewniam o woli współpracy

Premier Donald Tusk odpowiedział, że z radością przyjął gotowość do pełnej współpracy prezydenta. - Każdy bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami przysięgi, którą dzisiaj składaliśmy, będzie naszym sojusznikiem - zadeklarował premier.

- Panie prezydencie byłem poruszony, gdy przywołał pan słowa roty, przysięgi, którą składaliśmy. Ale chcę też powiedzieć, że wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy, tego nowego rządu. W ostatnich dniach wszyscy czujemy, że tak jakby wróciła mowa na to słowo konstytucja. Naszym wspólnym zadaniem jest, aby to była moda nie na słowo, ale moda na konstytucję. I ona na pewno nie minie do ostatniego dnia naszych rządów. Mam wrażenie, że źródłem rekordowej frekwencji 15 października była troska, obawa, nadzieja, marzenia związane z przestrzeganiem prawa i konstytucji. Mogę przysiąc przed wszystkimi Polkami i Polakami, że mój rząd dochowa wierności postanowieniom konstytucji - powiedział premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk zaprzysiężony na premiera

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki (PiS) wygłosił w Sejmie exposé. Po dyskusji jego rząd nie uzyskał wotum zaufania. Sejm wybrał na premiera lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Przewodniczącego PO poparło 248 posłów, a 201 głosowało przeciw.

We wtorek Donald Tusk wygłosił exposé. Premier mówił między innymi o "koalicji 15 października", zacytował manifest "Zwykłego, szarego człowieka" Piotra Szczęsnego oraz słowa papieża Jana Pawła II. Zapowiedział także podwyżki dla budżetówki i mówił o konieczności pomagania Ukrainie.

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska opowiedziało się 248 posłów. Przeciw było 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną