Ustawa wiatrakowa. Minister: Sprawdzić czy posłowie nie sprzedawali akcji Orlenu

Nie chodzi o to, by być całkowicie przeciwko wiatrakom - mówiła w rozmowie z RMF FM minister rolnictwa Anna Gembicka.

Publikacja: 06.12.2023 07:20

Farma wiatrowa

Farma wiatrowa

Foto: Adobe Stock

Gembicka była pytana czy jej zdaniem decyzja nowej większości, by przepisy dotyczące wiatraków wyłączyć z ustawy o mrożeniu energii i umieścić w odrębnej ustawie, to dobre rozwiązanie.

Anna Gembicka o przepisach ws. wiatraków: Uderzają w mieszkańców wsi

- Myślę, że te przepisy wymagają gruntownej poprawy. Bo zaproponowane rozwiązania to są rozwiązania, które uderzają w mieszkańców wsi. Mnie trochę dziwi takie niefrasobliwe podejście do osób, które mieszkają na wsi i niefrasobliwe podejście do bezpieczeństwa żywności. Mamy cały czas głód ziemi, rolnicy potrzebują gruntów, a tu się proponuje taką ustawę - stwierdziła przekonując, że przepisy, które ostatecznie nie znajdą się w ustawie o mrożeniu energii pozwalały na wywłaszczanie gruntów pod budowę farm wiatrowych i ułatwiały odrolnienie takich gruntów.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Wiatraki to być może dopiero początek turbulencji

W kontekście nowych propozycji większości Gembicka stwierdziła, że "chciałaby zobaczyć na piśmie jak to wygląda". - Powiedzieć można wiele - dodała.

Jednocześnie Gembicka mówiła, że "nie chodzi o to, by być całkowicie przeciwko wiatrakom".

Trzeba się skupić na inwestycjach w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Anna Gembicka, minister rolnictwa

- Miejsce na te wiatraki w miksie energetycznym jest. Natomiast to wszystko trzeba robić z głową, a nie, by wspierać zagraniczne koncerny kosztem Polaków - stwierdziła. Politycy PiS przekonują, że przepisy, które znalazły się w ustawie o mrożeniu cen energii, były korzystne dla producentów wiatraków, m.in. niemieckiego koncernu Siemens.

A czy PiS będzie proponowało swoje rozwiązania w kwestii wiatraków?

- My jako Ministerstwo Rolnictwa już kilka miesięcy temu zaproponowaliśmy ustawę dotyczącą biogazowni, inwestycji w zakresie biogazowni, aby wesprzeć rolników, zapewnić im dywersyfikację źródeł energii - odpowiedziała minister.

Anna Gembicka: OZE nie zapewni stabilności energetycznej

Dopytywana o energię z wiatru stwierdziła, że "jej zdaniem trzeba się skupić na inwestycjach w zakresie morskiej energetyki wiatrowej". - To jest takie rozwiązanie, które nie jest na co dzień uciążliwe. Natomiast musimy pamiętać też o tym, że samym OZE nie zapewnimy sobie stabilności energetycznej - dodała wskazując na ważną rolę biogazowni i energii z atomu.

Gembicką spytano też o wszczęte przez prokuraturę postępowanie ws. projektu ustawy mrożącej ceny energii, w której znalazły się przepisy dotyczące wiatraków, pod kątem tego, czy nie były one wynikiem niejawnego lobbingu.

- Myślę, że to musi być kompleksowo sprawdzone, szczególnie w zakresie pieniędzy. Być może były sytuacje - to trzeba zweryfikować - że posłowie, czy osoby związane z poszczególnymi partiami być może nabyły akcje określonych firm, a może zbyły akcje Orlenu, bo ta ustawa uderza przecież w Orlen - stwierdziła.

Gembicka była pytana czy jej zdaniem decyzja nowej większości, by przepisy dotyczące wiatraków wyłączyć z ustawy o mrożeniu energii i umieścić w odrębnej ustawie, to dobre rozwiązanie.

Anna Gembicka o przepisach ws. wiatraków: Uderzają w mieszkańców wsi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Ważna zmiana na granicy Polski ze Słowacją po decyzji rządu
Polityka
Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa
Polityka
Zaskakujące miejsce dla klubiku malucha w Sejmie
Polityka
Sondaż: Polacy za protest rolników winią KE i rząd Mateusza Morawieckiego
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Jarosław Kaczyński ogłosił decyzję w sprawie wyborów w PiS. Krótki komentarz Tuska
Polityka
W PiS frakcje zwalczały się jak mafijne klany. Zostawili haki na Morawieckiego