Holandia: Geert Wilders stanie na czele rządu mniejszościowego?

Geert Wilders, lider Partii Wolności (PVV), która wygrała wybory parlamentarne w Holandii zdobywając 24 proc. głosów, nie wyklucza stworzenie w parlamencie rządu mniejszościowego, na czele którego by stanął.

Publikacja: 29.11.2023 14:26

Geert Wilders

Geert Wilders

Foto: AFP

arb

PVV Wildersa nie ma większości w parlamencie - do stworzenia koalicji większościowej jego ugrupowanie potrzebowałoby głosów co najmniej dwóch innych partii.

Geert Wilders wskazuje, z kim chce zbudować koalicję

PVV to partia określana mianem skrajnie prawicowej i antyimigranckiej. Wilders opowiadał się za referendum w sprawie wyjścia Holandii z UE i deklarował, że Holandia nie powinna przekazywać broni Ukrainie, ponieważ potrzebuje jej do zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Wilders w rozmowie z dziennikarzami po pierwszych rozmowach w sprawie utworzenia koalicji zapowiedział, że będzie "zdecydowany, ale rozsądny" w rozmowach z potencjalnymi partnerami koalicyjnymi.

Czytaj więcej

Holenderska minister nie jest pewna, czy jej kraj będzie nadal wspierał Ukrainę

O tym, że Wilders może być zmuszony stanąć na czele rządu mniejszościowego zaczęło się mówić po tym, gdy po wyborach centroprawicowa partia VVD ustępującego premiera Marka Ruttego zadeklarowała, że nie wejdzie w skład rządu Wildersa, ale nie wykluczyła wsparcia go w parlamencie bez formalnego wejścia do rządu.

Lider NSC, Pieter Omtzigt stwierdził, że współpraca z Wildersem byłaby trudna, ponieważ elementy programu PVV, jego zdaniem, naruszają holenderską konstytucję

Wilders bada możliwość zbudowania koalicji z VVD, centroprawicową partią Nowego Kontraktu Społecznego (NSC) i konserwatywnym ugrupowaniem rolniczego protestu BBB. Taka koalicja miałaby większość w parlamencie, w obu jego izbach. 

- To logiczna, właściwa kombinacja - powiedział Wilders, który dodał, że najważniejsze jest, aby partie zgodziły się na rozmowy co do tego jak mogą współpracować - dodał.

Potencjalny koalicjant: Współpraca z Geertem Wildersem będzie trudna

Lider NSC, Pieter Omtzigt stwierdził, że współpraca z Wildersem byłaby trudna, ponieważ elementy programu PVV, jego zdaniem, naruszają holenderską konstytucję i zapisane w niej gwarancje wolności wyznania.

Polityka
Czym jest Signal? Komunikator w sercu amerykańskiego skandalu
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Polityka
Wyciek do „The Atlantic”. Będzie dymisja? Donald Trump ma zdecydować
Polityka
Hegseth zaprzecza, by wysyłał plany wojenne komunikatorem Signal. Atakuje dziennikarza
Polityka
Andrzej Poczobut. Cztery lata w kazamatach Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Dziennikarz włączony do czatu najwyższych władz USA. Poznał plany ataku na Hutich
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście