Holandia: Geert Wilders stanie na czele rządu mniejszościowego?

Geert Wilders, lider Partii Wolności (PVV), która wygrała wybory parlamentarne w Holandii zdobywając 24 proc. głosów, nie wyklucza stworzenie w parlamencie rządu mniejszościowego, na czele którego by stanął.

Publikacja: 29.11.2023 14:26

Geert Wilders

Geert Wilders

Foto: AFP

PVV Wildersa nie ma większości w parlamencie - do stworzenia koalicji większościowej jego ugrupowanie potrzebowałoby głosów co najmniej dwóch innych partii.

Geert Wilders wskazuje, z kim chce zbudować koalicję

PVV to partia określana mianem skrajnie prawicowej i antyimigranckiej. Wilders opowiadał się za referendum w sprawie wyjścia Holandii z UE i deklarował, że Holandia nie powinna przekazywać broni Ukrainie, ponieważ potrzebuje jej do zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Wilders w rozmowie z dziennikarzami po pierwszych rozmowach w sprawie utworzenia koalicji zapowiedział, że będzie "zdecydowany, ale rozsądny" w rozmowach z potencjalnymi partnerami koalicyjnymi.

Czytaj więcej

Holenderska minister nie jest pewna, czy jej kraj będzie nadal wspierał Ukrainę

O tym, że Wilders może być zmuszony stanąć na czele rządu mniejszościowego zaczęło się mówić po tym, gdy po wyborach centroprawicowa partia VVD ustępującego premiera Marka Ruttego zadeklarowała, że nie wejdzie w skład rządu Wildersa, ale nie wykluczyła wsparcia go w parlamencie bez formalnego wejścia do rządu.

Lider NSC, Pieter Omtzigt stwierdził, że współpraca z Wildersem byłaby trudna, ponieważ elementy programu PVV, jego zdaniem, naruszają holenderską konstytucję

Wilders bada możliwość zbudowania koalicji z VVD, centroprawicową partią Nowego Kontraktu Społecznego (NSC) i konserwatywnym ugrupowaniem rolniczego protestu BBB. Taka koalicja miałaby większość w parlamencie, w obu jego izbach. 

- To logiczna, właściwa kombinacja - powiedział Wilders, który dodał, że najważniejsze jest, aby partie zgodziły się na rozmowy co do tego jak mogą współpracować - dodał.

Potencjalny koalicjant: Współpraca z Geertem Wildersem będzie trudna

Lider NSC, Pieter Omtzigt stwierdził, że współpraca z Wildersem byłaby trudna, ponieważ elementy programu PVV, jego zdaniem, naruszają holenderską konstytucję i zapisane w niej gwarancje wolności wyznania.

PVV Wildersa nie ma większości w parlamencie - do stworzenia koalicji większościowej jego ugrupowanie potrzebowałoby głosów co najmniej dwóch innych partii.

Geert Wilders wskazuje, z kim chce zbudować koalicję

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Tłumy na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Dziesiątki tysięcy ludzi przeciw Putinowi i wojnie
Polityka
Legia Honorowa: Władimir Putin ją dostał, Andrzej Duda - nigdy
Polityka
Scholz chce konta rządu na TikToku. Obawa przed AfD większa niż przed Chinami?
Polityka
Rosja żegna Aleksieja Nawalnego. Pogrzeb opozycjonisty w Moskwie
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Ukraiński dziennikarz: Polska zastępuje ukraińskie zboże rosyjskim
Polityka
Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Czy dojdzie do antyputinowskiej demonstracji?