Pieniądze dla nauczycieli. Podwyżki tak, więcej pracy nie

Polacy chcą, by nauczyciele zarabiali o 30 proc. więcej, ale niekoniecznie podwyżki te miałyby się wiązać ze zwiększonym zakresem obowiązków.

Publikacja: 28.11.2023 03:00

Pieniądze dla nauczycieli. Podwyżki tak, więcej pracy nie

Foto: PAP, Wojciech Pacewicz

Takie wnioski płyną z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Za tym, by podwyżki dla pedagogów szły w parze ze zwiększonym zakresem obowiązków, opowiedziało się 44,5 proc. ankietowanych (przy czym „zdecydowanie się zgadzam” odpowiedziało 19,2 proc. respondentów, a „raczej się zgadzam” – 25,3 proc.). Przeciwnego zdania jest 46,2 proc. ankietowanych (18,6 proc. raczej się nie zgadza, 27,8 proc. zdecydowanie się nie zgadza). 9,1 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

O pomyśle podwyżek wynagrodzenia w szkole o 30 proc. Koalicja Obywatelska mówiła w kampanii wyborczej i po 15 października nadal utrzymuje, że są one niezbędne. Podwyżki dla pedagogów znalazły się także w zapisach umowy koalicyjnej zawartej między KO, PSL, Polską 2050 i Lewicą – choć nie określono w dokumencie w jakiej wysokości. Mówi się natomiast, że zmiany miałyby ruszyć od już od stycznia i kosztować budżet państwa 11–13 mld zł.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Rafał Trzaskowski o zarządzeniu ws. krzyży: Nie dotyczy szkół czy szpitali
Polityka
Wybory kopertowe? Michał Wypij: Lekceważenie życia i zdrowia Polaków, po to by utrzymać władzę
Polityka
Joński: Wybory kopertowe? Eksperci mówią wprost, że Morawiecki złamał Konstytucję
Polityka
Krzysztof Bosak przeciwko usuwaniu symboli religijnych. "Przymusowa ateizacja"
Polityka
Sebastian Kaleta: Jeśli Szymon Hołownia chce być wiarygodny powinien skarcić Donalda Tuska