Kto zostanie nowym rzecznikiem praw dziecka? Pięć osób chce zastąpić Mikołaja Pawlaka

O urząd rzecznika praw dziecka ubiega się obecnie pięć osób. W poniedziałek zapadnie decyzja, komu poparcia udzieli koalicja.

Publikacja: 20.11.2023 03:00

Od lewej: prof. Marek Konopczyński, Monika Horna-Cieślak, dr Konrad Ciesiołkiewicz, Paweł Kukiz-Szcz

Od lewej: prof. Marek Konopczyński, Monika Horna-Cieślak, dr Konrad Ciesiołkiewicz, Paweł Kukiz-Szczuciński, dr Grzegorz Wrona

Foto: Piotr Kamionka/REPORTER, mat. pras., Fotorzepa/Jerzy Dudek, PAP/Radek Pietruszka, mat. pras.

Ruszyły wybory nowego rzecznika praw dziecka. „W związku z upływem w dniu 14 grudnia 2023 r. kadencji Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka, oraz w związku ze zmianą kadencji Sejmu wyznaczyłem termin na składanie wniosków w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka” – poinformował marszałek Szymon Hołownia.

Wnioski przyjmowane są do poniedziałku do godz. 16.

Karuzela nazwisk

W piątek pod Sejmem odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono jednego z kandydatów na ten urząd. To prof. Marek Konopczyński, pedagog z Uniwersytetu w Białymstoku i członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. – Zależy nam, by rzecznik praw dziecka był prawdziwym rzecznikiem młodych. Do tego pasuje osoba o wielkim sercu, która nie jest obojętna na ludzi. Naszym kandydatem jest prof. Marek Konopczyński, którego popieramy całym sercem – mówił na konferencji Paweł Mrozek z Sejmu Dzieci i Młodzieży.

– Jestem gotów podjąć się tego zadania, by podnieść z kolan urząd rzecznika praw dziecka – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Konopczyński.

Czytaj więcej

Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka: Chcę zmienić myślenie o tym urzędzie

Marka Konopczyńskiego popiera m.in. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka w latach 2008–2018. – Miałem ten zaszczyt i przyjemność przez dwie kadencje, przez dziesięć lat sprawować funkcję rzecznika praw dziecka. Wiem, jaki to poważny urząd i jak bardzo potrzebny. Jak dużo dobrego może zrobić dla dzieci – mówi Michalak.

Tę kandydaturę popierają także m.in. Kawalerowie i Damy Orderu Uśmiechu oraz Komitet Praw Dziecka.

Ale nie jest to jedyny kandydat na giełdzie nazwisk. Poważnym kontrkandydatem dla prof. Konopczyńskiego jest Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. To laureat Nagrody Janusza Korczaka za wspieranie praw dzieci i młodzieży i przewodniczący rady Fundacji Dorastaj z Nami. W przeszłości był rzecznikiem rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Z PiS odszedł w pierwszej połowie 2007 r.

Ciesiołkiewicza popiera 25 organizacji, m.in. Protest z Wykrzyknikiem, Inicjatywa Wolne Sądy, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja „Przestrzeń dla edukacji” czy Fundacja Grow Space.

O urząd ubiega się były kontrkandydat Mikołaja Pawlaka

Profesor Konopczyński i Konrad Ciesiołkiewicz to faworyci. Ale są też inni kandydaci. To także mec. Monika Horna-Cieślak od lat pomagająca dzieciom i młodzieży. Jest m.in. współautorką projektu tzw. ustawy Kamilka, zmian w prawie rodzinnym chroniącym dzieci przed przemocą. – Chciałabym zmienić myślenie o urzędzie rzecznika praw dziecka. Żeby to nie było miejsce odzwierciedlające poglądy jednej osoby czy partii. Rzecznik praw dziecka musi być taką tubą, która pozwala dzieciom i młodzieży zabrać głos – mówi Horna-Cieślak w rozmowie z „Rz”.

Mecenas popiera m.in. Naczelna Rada Adwokacka.

Czytaj więcej

Lekarz nowym Rzecznikiem Praw Dziecka? Apel do Szymona Hołowni

W sieci znajduje się także petycja stworzona przez środowiska działające na rzecz poprawy sytuacji osób dotkniętych przemocą domową, które zgłaszają na stanowisko RPD mec. Grzegorza Wronę. „Od 20 lat zajmuje się aktywną pracą na rzecz osób doznających przemocy jako konsultant w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz organizacjach pozarządowych” – czytamy w piśmie. Wrona współpracował także z rzecznikiem praw obywatelskich i rzecznikiem praw dziecka.

O urząd RPD ponownie ubiegać się będzie lekarz psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński popierany przez Naczelną Radę Lekarską. W komunikacie skierowanym do marszałka Szymona Hołowni medycy napisali: „doktor swoim działaniem udowadnia, iż w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie”. Lekarz pracuje w szpitalu i poradni, ale też m.in. był członkiem misji medycznej pomagającej w Lombardii w czasie pandemii Covid-19.

Kukiz-Szczuciński w poprzednich wyborach RPD był kontrkandydatem Mikołaja Pawlaka.

Polityczne nominacje

Kandydatów na urząd rzecznika praw dziecka zgłasza marszałek Sejmu lub Senatu, a także grupa co najmniej 35 posłów lub 15 senatorów.

Nie wiadomo, którego z kandydatów ostatecznie poprą politycy koalicji. Wiadomo, że ma to być wspólny kandydat. – Decyzja zapadnie w poniedziałek. Nie została jeszcze podjęta – mówi „Rz” poseł Mirosław Suchoń z Polski 2050. – Wybór jest trudny, bo wybieramy najlepszego spośród najlepszych – mówi polityk.

Czytaj więcej

Rzecznik Praw Dziecka pisze o "pseudotęczowych kolorowych szmatach" w szkołach

– Rozważane są te kandydatury, o których mówi się w przestrzeni publicznej. Nie słyszałam, by pojawiło się jakieś nowe nazwisko – mówi Dorota Łoboda, posłanka KO.

– Na pewno nie będzie to kandydatura obecnego rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka. Nikt go nie zgłosił, więc nawet o nim nie rozmawiamy – podsumowuje Suchoń.

Ruszyły wybory nowego rzecznika praw dziecka. „W związku z upływem w dniu 14 grudnia 2023 r. kadencji Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka, oraz w związku ze zmianą kadencji Sejmu wyznaczyłem termin na składanie wniosków w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka” – poinformował marszałek Szymon Hołownia.

Wnioski przyjmowane są do poniedziałku do godz. 16.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sędzia Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. Komentarz Donalda Tuska
Polityka
Szef BBN: Sprawa sędziego Tomasza Szmydta może mieć potencjalnie potężne skutki
Polityka
Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE
Polityka
Donald Tusk: Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy
Polityka
Sędzia Tomasz Szmydt wystąpił u rosyjskiego propagandysty Władimira Sołowjowa