Krzysztof Bosak: KO, Trzecia Droga i Lewica nie zrealizują większości obietnic

- Chcemy pokazać ich hipokryzję, tzn. że oni zapowiadali w kampanii wyborczej różne rzeczy, których po prostu nie mieli zamiaru zrobić - powiedział o politykach nowej większości wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, lider Konfederacji.

Publikacja: 16.11.2023 18:28

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W rozmowie z Radiem Rodzina Krzysztof Bosak odniósł się do swej nowej funkcji - 13 listopada poseł, który zasiada w Sejmie po raz trzeci, po raz pierwszy został wybrany na stanowisko wicemarszałka.

- Jestem jedynym reprezentantem opozycji w prezydium Sejmu, więc jestem gotowy wszystkim posłom opozycyjnym - zresztą wszystkim posłom - służyć pomocą czy informacją - zadeklarował.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński komentuje porażkę Elżbiety Witek. "Przepaść kulturowa"

Konfederacja dogadała się z opozycją? Krzysztof Bosak: To propaganda

Bosak przypomniał, że na stanowisko wicemarszałka został wybrany głosami PiS, Polski 2050, PSL i Konfederacji. Podczas głosowania posłowie Nowej Lewicy zagłosowali przeciw Bosakowi, a prawie wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu. Spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych do pełnienia funkcji wicemarszałka przez poszczególne kluby, Krzysztof Bosak uzyskał najwyższe poparcie (272 głosy).

Polityk Konfederacji odrzucił opinię, że "dogadał się" z przyszłą koalicją. - To jest propaganda naszych konkurentów politycznych - powiedział. - Wynika to z ich strategii politycznej. Uważają, że jeżeli będą w ten sposób kłamać, to być może spowodują, że będziemy mieli niższe poparcie. My z nikim się nie dogadujemy, realizujemy swój program, reprezentujemy interesy swoich wyborców - przekonywał.

Krzysztof Bosak o roli Konfederacji w polskim systemie politycznym

Konfederacja złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw - o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców i o kwocie wolnej od podatku PIT w wysokości 60 tys. zł.

Wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u (w formie wakacji od ZUS-u adresowanych do mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością) postulowało w kampanii Polskie Stronnictwo Ludowe, które startowało w wyborach wspólnie z Polską 2050 Szymona Hołowni jako Trzecia Droga. Z kolei podniesienie kwoty wolnej do 60 tys. zł to wyborcza obietnica Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków ocenia pozytywnie niewybranie Elżbiety Witek na wicemarszałka

- My chcemy pokazać ich hipokryzję, tzn. że oni zapowiadali w kampanii wyborczej różne rzeczy, których po prostu nie mieli zamiaru zrobić. I te rzeczy, z którymi my się zgadzamy, jak np. obniżanie podatków, to składamy projekty, żeby dać im szansę zagłosować przeciwko własnemu programowi i przeciw własnym obietnicom - powiedział w Radiu Rodzina Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak został wicemarszałkiem Sejmu dzięki głosom PiS

- To będzie dla nas piękne podsumowanie tej pełnej hipokryzji i fałszu kampanii wyborczej i pozwoli nam przekonywać do siebie wyborców w następnych kampaniach - dodał. Zadeklarował, że Konfederacja ma zamiar stosować tę samą metodę także wobec PiS.

- Konfederacja ma w naszym systemie politycznym rolę takiego demaskatora hipokryzji pokazującego, jak bardzo rozwarstwiona jest debata polityczna od tego, co politycy w Polsce robią naprawdę - przekonywał wicemarszałek.

Czy obietnice wyborcze KO, Polski 2050, PSL i Lewicy zostaną spełnione?

Zdaniem lidera Konfederacji, przyszła koalicja rządząca nie zrealizuje większości swoich obietnic wyborczych. - W większości będziemy mieli rząd, który będzie ograniczony bieżącymi wyzwaniami gospodarczymi czy politycznymi. I to w sumie dobrze, dlatego że ja negatywnie oceniam znaczną większość zapowiedzi Platformy Obywatelskiej - mówił w Radiu Rodzina Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Marek Jakubiak ostrzega Szymona Hołownię. "Zwrócę mu uwagę"

Prezes Ruchu Narodowego wyraził pogląd, iż istotniejsze jest to, by nowa większość kontynuowała niektóre już rozpoczęte projekty. Dodał, że chodzi o sprawy "o wymiarze strategiczno-gospodarczym". W tym kontekście wicemarszałek Sejmu wymienił m.in. budowę portu kontenerowego w Świnoujściu, CPK oraz elektrowni atomowej.

- To są poważne rzeczy i tu trzeba będzie bardzo uważnie patrzeć na ręce politykom Platformy, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy, jak oni są z tym poradzą, czy nie będą szukać pretekstu, żeby po prostu zlikwidować te projekty - ocenił Krzysztof Bosak.

W rozmowie z Radiem Rodzina Krzysztof Bosak odniósł się do swej nowej funkcji - 13 listopada poseł, który zasiada w Sejmie po raz trzeci, po raz pierwszy został wybrany na stanowisko wicemarszałka.

- Jestem jedynym reprezentantem opozycji w prezydium Sejmu, więc jestem gotowy wszystkim posłom opozycyjnym - zresztą wszystkim posłom - służyć pomocą czy informacją - zadeklarował.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024