Mastalerek: Donald Tusk w życiowej politycznej formie, ale nie ma rządu

- Donald Tusk rozgrywa sprawy polityczne, zarówno wewnątrz swojego obozu pomiędzy partiami, jak i wczoraj w Sejmie, w sposób myślę że dla niego bardzo dobry - mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Aktualizacja: 14.11.2023 08:00 Publikacja: 14.11.2023 07:53

Donald Tusk w Sejmie

Donald Tusk w Sejmie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Mastalerek był pytany czy po tym, gdy nowa większość parlamentarna przeprowadziła 13 listopada wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu prezydent Andrzej Duda nie chciał przemyśleć jeszcze raz swojej decyzji, by powierzyć misję tworzenia rządu po wyborach Mateuszowi Morawieckiemu.

Marcin Mastalerek: Umowa koalicyjna KO, Lewicy i Trzeciej Drogi? Partie piszą, że każdy powinien być piękny, młody i bogaty

- Jest zupełnie na odwrót. Właśnie podpisana tzw. umowa między KO, Lewicą a Trzecią Drogą, a także wszystko to, co wydarzyło się wczoraj w Sejmie, jest dowodem na to, że prezydent ma rację - odparł.

- Prezydent podjął decyzję, gdy nie było umowy koalicyjnej. A ta umowa koalicyjna, która została przedstawiona to, z całym szacunkiem umowa, o której można powiedzieć, że partie piszą, że każdy powinien być piękny, młody i bogaty - dodał. Mastalerek przypomniał też, że umowa koalicyjna zawarta między partiami rządzącymi Niemcami liczy 177 stron (umowa KO, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050 liczy kilkanaście stron - red.).

Czytaj więcej

Koalicja bierze Sejm, ale PiS chce przedstawić plan na trzecią kadencję

A czy Mateusz Morawiecki przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie umowę koalicyjną?

- Mateusz Morawiecki ma rząd funkcjonujący, ministrów, wiceministrów - odpowiedział Mastalerek.

Mastalerek mówił też, że prezydent powierzając misję tworzenia rządu Morawieckiemu "zachował tradycję zarówno Polską, jak i europejską".

Marcin Mastalerek: Donald Tusk odwrócił uwagę od tego, że nie ma ministrów

- Co się stało wczoraj w Sejmie? Dostaliśmy kolejny dowód na to, że prezydent miał rację powierzając premierowi Morawieckiemu tekę. Donald Tusk jest w życiowej politycznej formie, rozgrywa sprawy polityczne, zarówno wewnątrz swojego obozu pomiędzy partiami, jak i wczoraj w Sejmie, w sposób myślę że dla niego bardzo dobry. Wczoraj pokazał swoim zwolennikom, którzy chcą zemsty na PiS, że tę zemstę dostaną. Bo nie będzie dobrych demokratycznych do tej pory (obowiązujących) zasad i wicemarszałkowie nie będą z największych klubów parlamentarnych. Upokorzono panią marszałek Witek, upokorzono Marka Pęka, zwolennicy (opozycji) najbardziej radykalni dostali to, czego chcieli - stwierdził.

Donald Tusk pokazał swoim zwolennikom, którzy chcą zemsty na PiS, że tę zemstę dostaną

Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy

- Donald Tusk odwrócił uwagę od tego, że nie ma dzisiaj ministrów, wiceministrów, nie ma ekipy - dodał. - Gdyby prezydent zdecydował się powierzyć misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi dziś Tusk, jego obóz są jeszcze do tego (przejęcia władzy - red.) nieprzygotowani - przekonywał.

Na pytanie skąd pewność, że Tusk nie ma składu rządu Mastalerek odparł, że on nie wie kto w nowym rządzie ma zasiadać w poszczególnych resortach.

- Oni się tak naprawdę cieszą, że nie dostali (misji tworzenia rządu). Dostali więcej czasu - ocenił.

Marcin Mastalerek: Donald Tusk zakończył marzenia Hołowni o prezydenturze

Mastalerek mówił też, że Tusk w poniedziałek "zakończył marzenia Hołowni o prezydenturze". - Osiągnął wielki sukces. Tak rozegrał tę sprawę, że rękami Szymona Hołowni doprowadził do tego, że Sejm będzie elementem wielkiej awantury. Hołownia wychodzi i mówi tak, że będą nowe standardy w Sejmie, po czym nie jest przegłosowana wicemarszałek z partii, na którą zagłosowało ponad 7 mln wyborców - stwierdził.

W poniedziałek Sejm nie wybrał na wicemarszałek Sejmu kandydatki PiS, dotychczasowej marszałek Sejmu Elżbiety Witek. KO, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica deklarują, że są gotowi przegłosować wybór na to stanowisko innego kandydata - kandydaturę Witek odrzucają ze względu na zarzuty naruszania przez nią reguł parlamentaryzmu w czasie, gdy była marszałkiem Sejmu.

Mastalerek był pytany czy po tym, gdy nowa większość parlamentarna przeprowadziła 13 listopada wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu prezydent Andrzej Duda nie chciał przemyśleć jeszcze raz swojej decyzji, by powierzyć misję tworzenia rządu po wyborach Mateuszowi Morawieckiemu.

Marcin Mastalerek: Umowa koalicyjna KO, Lewicy i Trzeciej Drogi? Partie piszą, że każdy powinien być piękny, młody i bogaty

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski dołączył do koła Kukiz'15
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej