Jak będzie wyglądało pierwsze posiedzenie Sejmu? Marszałek-senior tłumaczy

Będę się odnosił do obecnych realiów demokracji, moich doświadczeń z 30 lat i próby tego, czego oczekuje suweren, czyli szukania dróg do kompromisu, pogodzenia, odbudowy wspólnoty - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Marek Sawicki, odnosząc się do tego, o czym będzie mówił w orędziu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Publikacja: 13.11.2023 09:49

Marek Sawicki

Marek Sawicki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Marek Sawicki w rozmowie z Radiem ZET mówił między innymi o tym, jak będzie wyglądało pierwsze posiedzenie Sejmu. - Zaczynamy wprowadzeniem prezydenta, powitaniem gości, później hymn, wystąpienie prezydenta, wystąpienie moje i zaprzysiężenie posłów - mówił.

Co marszałek senior powie w orędziu? Sawicki odpowiada 

Sawicki odniósł się także do tego, o czym będzie mówił w orędziu. - Będę się odnosił do obecnych realiów demokracji, moich doświadczeń z 30 lat i próby tego, czego oczekuje suweren, czyli szukania dróg do kompromisu, pogodzenia, odbudowy wspólnoty - zapowiedział polityk. Jak dodał, wystąpienie będzie czytał z kartki. - Premier Morawiecki zdecydował, że dymisję będzie składał na moje ręce, a nie na ręce nowo wybranego marszałka - wyjaśnił marszałek senior, tłumacząc, że nie ma tu zapisu regulaminowego – jest tylko zapis, że premier składa dymisję rządu w trakcie pierwszego posiedzenia. - Premier wyjdzie na trybunę i powie parę słów do wysokiej sali, Sejmu, do społeczeństwa - podkreślił Sawicki. Dodał także, że po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego będzie pora na wybór stałego marszałka Sejmu i przerwa na zgłoszenie kandydatur. - Jak wybierzemy marszałka, to rola marszałka seniora się kończy, wraca do ław poselskich. I znów zostaje szarym posłem - podkreślił Marek Sawicki.

Czytaj więcej

Marek Sawicki: Szymon Hołownia będzie pierwszym marszałkiem Sejmu w tej kadencji

Marek Sawicki: Szymon Hołownia jest w dobrej formie

Sawicki zapytany został również o to, czy to pewne, że Szymon Hołownia zostanie marszałkiem Sejmu. - Nie sądzę, by coś mogło się zadziać. Jest w dobrej formie, więc skoro koalicja większościowa zgłasza go, to jest on uzgodniony i ja będę głosował za tą kandydaturą - powiedział marszałek senior. Czy PiS zgłosi kontrkandydata? - Wczoraj próbowałem sondować w PiS, ale nie dostałem zdecydowanej odpowiedzi - przyznał. 

Elżbieta Witek w prezydium Sejmu? - W Polsce obowiązuje konstytucja. Jest domniemanie niewinności. Pani marszałek nie ma zarzutu, skazania. Źle byłoby, gdybyśmy zaczynali X kadencję Sejmu, że nawzajem kluby wyznaczają sobie kandydatów na ważne funkcje w Sejmie - stwierdził marszałek Sawicki. Zapytany o to, czy reszta jego klubu ma podobne zdanie w tej sprawie, Marek Sawicki powiedział, że „z posiedzenia klubu w czwartek większość skłania się ku mojej opinii”. Jak dodał, jeszcze dziś o 10:30 będzie posiedzenie klubu PSL-Trzecia Droga.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Orędzie prezydenta. Szkoda czasu, szkoda Polski

Sawicki: Jestem za tym, by każdy klub reprezentowany w parlamencie miał swojego przedstawiciela w prezydium

Marek Sawicki pytany był również o to, czy Konfederacja dostanie miejsce w prezydium Sejmu.  - Osobiście jestem za tym, by każdy klub reprezentowany w parlamencie miał swojego przedstawiciela w prezydium. - Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek więcej. Budżet Sejmu się nie zawali, awantury o pokoje dla marszałków nie będzie - powiedział Sawicki.

Po raz kolejny padło pytanie o to, czy Władysław Kosiniak-Kamysz na czele MON jest gwarantem tego, że programy PiS, dot. wojska, zostaną zrealizowane? - Na pewno będzie gwarantem budowy silnej, polskiej armii. W jakim zakresie – programy muszą ulec przejrzeniu i sprawdzeniu. Dziś nie znamy umów, wysokości zobowiązań, nie wiemy za jakie kredyty i gdzie zaciągnięte będziemy robili zakupy - powiedział Sawicki. - Skłaniamy się ku temu, by można było maksymalną produkcję przenieść do Polskich Zakładów Zbrojeniowych, bo one mają potężny potencjał - dodał polityk PDL. - Umów (PiS – red.) raczej nie zrywamy, raczej negocjujemy i zmieniamy - dodał Sawicki.

Marek Sawicki w rozmowie z Radiem ZET mówił między innymi o tym, jak będzie wyglądało pierwsze posiedzenie Sejmu. - Zaczynamy wprowadzeniem prezydenta, powitaniem gości, później hymn, wystąpienie prezydenta, wystąpienie moje i zaprzysiężenie posłów - mówił.

Co marszałek senior powie w orędziu? Sawicki odpowiada 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Polityka
Andrzej Duda o Donaldzie Tusku. „Jego koledzy atakowali rząd przez osiem lat”
Polityka
Sondaż CBOS: Konfederacja ze spadkiem poparcia. Przed Trzecią Drogą już i Lewica
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Po głosowaniu w sprawie aborcji: Tusk wściekły, kara dla Giertycha i Sługockiego, pytania o strategię koalicji
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą