Sondaż. Misja tworzenia rządu dla Morawieckiego. Polacy: Prezydent wybrał dobro PiS

"Czym kierował się Pani/Pana zdaniem prezydent Andrzej Duda decydując się na powierzenie misji stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 11.11.2023 08:34

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym poinformował, że po wyborach parlamentarnych z 15 października powierzy misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Prezydent uzasadnił decyzję tym, że - zgodnie z tradycją parlamentarną - misję tworzenia rządu powierza się liderowi zwycięskiego w wyborach ugrupowania.

Wybory parlamentarne z 15 października: PiS wygrał, ale nie ma większości

W wyborach z 15 października PiS uzyskał najlepszy wynik, zdobywając 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w parlamencie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Z kolei Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) oraz Nowa Lewica zdobyły w nowym Sejmie łącznie 248 mandatów i wszystkie te partie zadeklarowały w czasie konsultacji u prezydenta, że chcą utworzyć wspólny rząd, na czele którego ma stanąć Donald Tusk.

10 listopada KO, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica podpisały umowę koalicyjną, w której opisany jest program, który chce realizować koalicyjny rząd. W umowie są też opisane pierwsze decyzje dotyczące personaliów - wiadomo, że rząd będzie miał dwóch wicepremierów (Władysława Kosiniaka-Kamysza, pierwszego wicepremiera oraz Krzysztofa Gawkowskiego), marszałkiem Sejmu przez pół kadencji będzie Szymon Hołownia, a przez drugie pół - Włodzimierz Czarzasty, a marszałek Senatu przez pół kadencji będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, a marszałka Senatu na drugą połowę kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.

13 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu, Mateusz Morawiecki poda swój rząd do dymisji, a prezydent - zgodnie ze swoimi zapowiedziami - desygnuje go jako kandydata na premiera (na co ma 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu). Od momentu desygnowania na premiera Morawiecki będzie miał 14 dni na przedstawienie składu i programu rządu oraz uzyskanie dla niego wotum zaufania w Sejmie. 

Czytaj więcej

Nowy gabinet Morawieckiego na chwilę. Ale wynagrodzenia będą

Jeśli rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, albo Morawiecki zrezygnuje z misji tworzenia rządu (jak zrobił np. w 1991 roku desygnowany na premiera po wyborach parlamentarnych Bronisław Geremek), wówczas, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym, premiera wybierze bezwzględną większością parlament.

Sondaż: 57 proc. osób powyżej 50 lat uważa, że prezydent kierował się dobrem PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czym, ich zdaniem, kierował się Andrzej Duda, podejmując decyzję o desygnowaniu na premiera Mateusza Morawieckiego.

54,1 proc. badanych uznało, że prezydent kierował się dobrem Prawa i Sprawiedliwości

Zdaniem 17,6 proc. respondentów prezydent kierował się dobrem państwa.

12,2 proc. badanych uznało, że prezydent kierował się zarówno dobrem państwa, jak i dobrem PiS.

16,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Łącznie opinię, że prezydent brał pod uwagę dobro PiS, wyraziło 66,3 proc. badanych (suma tych, którzy uznali, że kierował się wyłącznie dobrem PiS oraz tych, którzy uważają, że kierował się zarówno dobrem PiS, jak i interesem państwa). Z kolei opinię, że prezydent brał pod uiwagę dobro państwa wyraziło 29,8 proc. badanych.

- Odsetek osób zdaniem których Andrzej Duda kierował się dobrem PiS wzrasta wraz z wiekiem (45% - osoby do 24 roku życia, 57% - osoby, które skończyły 50 lat). Zdanie to podziela 6 na 10 badanych z wykształceniem wyższym i 2/3 respondentów o dochodach wynoszących od 3001 zł do 4000 zł netto. Decyzja prezydenta podyktowana była w pierwszej kolejności dobrem partii według 64% mieszkańców największych miast. - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym poinformował, że po wyborach parlamentarnych z 15 października powierzy misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Prezydent uzasadnił decyzję tym, że - zgodnie z tradycją parlamentarną - misję tworzenia rządu powierza się liderowi zwycięskiego w wyborach ugrupowania.

Wybory parlamentarne z 15 października: PiS wygrał, ale nie ma większości

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży