Kosiniak-Kamysz: PSL otrzymywał propozycje współpracy od PiS. Zawsze odmawiał

Brak sprawczości dla każdej partii jest trudnym momentem. To źle wpływa, gdy nie ma możliwości realizacji takiego programu. Ale to się nie odbywa ze wszelką cenę - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 17.08.2023 09:19

- Trzecia Droga prowadzi do zwycięstwa nad PiS-em. To jedyna droga, która może odsunąć PiS od władzy - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL o wyborach parlamentarnych: Rozegrają się o trzecie miejsce

- Te wybory rozegrają się o to, kto zajmie trzecie miejsce. Ani jedynka, ani dwójka (partie, które zajmą pierwsze i drugie miejsce w wyborach - red.) nie będą mogły samodzielnie stworzyć rządu. Tak wynika z sondaży, ze wszystkich naszych analiz - mówił prezes PSL.

Czytaj więcej

Biedroń: Dziś jest dobry dzień dla opozycji. Podpiszemy pakt senacki

- Albo my zajmujemy trzecie miejsce i tworzymy rząd demokratyczny, i odsuwamy rząd od władzy. Albo to trzecie miejsce zajmie Konfederacja i tworzy rząd z PiS-em, i jest gorzej niż dzisiaj - dodał.

A czy PSL wyklucza koalicję powyborczą z PiS?

Będziemy stawiać jedno pytanie w procesie wyborczym: czy jesteś za odsunięciem PiS-u od władzy. Jeśli tak, to głosujesz na Trzecią Drogę.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

- Od ośmiu lat o tym mówię. My takie propozycje dostawaliśmy - i w roku 2006, i w ostatnich kadencjach. Nie skorzystaliśmy i nie zamierzamy z takich propozycji korzystać. My idziemy, aby zająć trzecie miejsce, otrzymać silny mandat i odsunąć PiS od władzy - odpowiedział prezes PSL.

- Brak sprawczości dla każdej partii jest trudnym momentem. To źle wpływa, gdy nie ma możliwości realizacji takiego programu. Ale to się nie odbywa ze wszelką cenę. My jako jedyne środowisko zawsze mówiliśmy "nie" na takie propozycje (współpracy z PiS - red.), więc trochę jesteśmy w tym zahartowani. Ja rozważam scenariusz zupełnie inny: jak stworzyć demokratyczny rząd, który posprząta po PiS-ie - dodał.

Referendum: Władysław Kosiniak-Kamysz prezentuje własne pytania

Kosiniak-Kamysz był następnie pytany jakie stanowisko zajmie PSL ws. referendum.

- Przedstawię cztery zagadnienia, którymi się teraz powinniśmy zajmować. One będą chociażby dotyczyły zatrzymania niekontrolowanego napływu zboża i produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. To jest temat bieżący, a nie tematy z przeszłości. Czy jesteś za tym, aby w 100 procentach było finansowane in vitro, aby było dla wszystkich. Czy jesteś za emeryturą bez podatku i składki? Czy jesteś za dobrowolnym ZUS-em. To są tematy, które dziś interesują Polaków. Jeśli rządzący nie zgodzą się na takie pytania to będziemy stawiać jedno pytanie w procesie wyborczym: czy jesteś za odsunięciem PiS-u od władzy. Jeśli tak, to głosujesz na Trzecią Drogę. I nie trzeba dodatkowej karty do głosowania: wystarczy pobrać tą w wyborach do Sejmu, w wyborach do Senatu - odparł.

Władysław Kosiniak-Kamysz o Michale Kołodziejczaku: Nie widzimy wroga na polskiej wsi poza PiS

A jak prezes PSL odnosi się do startu Michała Kołodziejczaka, lidera Agrounii, z list Koalicji Obywatelskiej?

- Każdy szuka takiego środowiska, które pewnie mu najbardziej odpowiada. My mamy porozumienie z Polską 2050 - uznaliśmy, że jest to kształt koalicji, który jest kompatybilny, daje możliwość porozumienia, w taki sposób jesteśmy w stanie przedstawić własną ofertę. Michał Kołodziejczak wybrał własną drogę polityczną, życzymy powodzenia. My nie widzimy wroga polskiej wsi gdzie indziej, niż tylko w partii rządzącej - odparł.

- Wartość porozumienia i Polski 2050 była ponad to, była ważniejsza dla nas wspólnie. Wierzę, że możemy powalczyć o 15 proc. (głosów) i zdecydować o przyszłości Polski - dodał w kontekście starań PSL o to, by Kołodziejczak startował z list Trzeciej Drogi, udaremnionych wobec sprzeciwu Polski 2050.

- Trzecia Droga prowadzi do zwycięstwa nad PiS-em. To jedyna droga, która może odsunąć PiS od władzy - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL o wyborach parlamentarnych: Rozegrają się o trzecie miejsce

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?