Marian Banaś robi czystki w Najwyższej Izbie Kontroli

Rzecznik NIK Łukasz Pawelski i szefowa sekretariatu prezesa Mariana Banasia stracili stanowiska – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Nasze źródła: – Nie godzili się na wpływy syna prezesa.

Publikacja: 04.08.2023 12:30

Marian Banaś, prezes NIK

Marian Banaś, prezes NIK

Foto: PAP, Leszek Szymański

Prezes Marian Banaś usunął dwóch swoich współpracowników – Łukasza Pawelskiego, który od dawna był jego rzecznikiem oraz szefową swojego gabinetu. Nowym rzecznikiem został Marcin Marjański, były dyrektor departamentu marketingu, komunikacji i badań Banku Pekao SA, od niedawna radca prezesa w NIK, a wcześniej kierownik wydziału prasowego w Izbie.

Wpływowy jak syn

Do NIK ściągnął go syn prezesa Banasia Jakub, który w Banku Pekao SA do jesieni 2019 r. pełnił funkcję pełnomocnika zarządu i dyrektora. I to właśnie wpływy Jakuba Banasia w NIK miały leżeć u podstaw obu dymisji - twierdzą nasze źródła. Jakub Banaś, o czym wielokrotnie pisała „Rzeczpospolita” rządził w NIK, do której ściągał swoich znajomych z banku. Został społecznym doradcą prezesa, choć takiej funkcji nie ma w statucie Izby. Mimo krytyki, prezes Banaś nigdy nie zrezygnował z wpływów syna w NIK  o czym świadczy m.in. ostatnia konferencja prezesa Banasia ze Sławomirem Mentzenem, szefem Konfederacji pod siedzibą NIK. Syn Jakub Banaś startuje do Sejmu z listy Konfederacji w Warszawie. 

Czytaj więcej

Jakub Banaś: To atak na moją rodzinę zmusił mnie do startu w tych wyborach

Czym narazili się Pawelski i szefowa sekretariatu prezesa? Rzecznik miał m.in. przygotować oświadczenie o rezygnacji młodego Banasia z funkcji społecznego doradcy (do czego ostatecznie nie doszło), a szefowa sekretariatu miała m.in. informować prezesa o nieprawidłowościach. 

PIP w NIK wykrywa nieprawidłowości

Kilka dni temu sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej negatywnie oceniła „Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2022 roku” (przeważyły głosy PiS). Podobnie stało się rok wcześniej  co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w historii tej instytucji. Wśród zarzutów było m.in. powoływanie na pełniących obowiązki dyrektorów departamentów i dyrektorów delegatur, których można wyrzucić ze stanowiska z dnia na dzień. W czasie kadencji prezesa Banasia  co również ujawniała „Rzeczpospolita”  powoływanie na p.o. jest nagminne, co jest również omijaniem prawa. Sam Banaś podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji przyznał zresztą, że nielojalnych dyrektorów usuwa natychmiast.

NIK został niedawno skontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy  postawiono 48 zastrzeżeń m.in. w sprawie wypłaty dodatków za pracę i regulacji antymobbingowych. Prezes Banaś nie chciał się odnieść do tych kwestii na komisji. Według naszych informacji raport PIP został utajniony. 

Koniec Kolegium NIK

Jak ujawniła w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita” przez wojnę PiS i prezesa Banasia doszło do obstrukcji w obsadzie Kolegium NIK najważniejszego gremium decydującego o kontrolach. Od września będzie liczyło tylko trzy osoby prezesa i dwóch skonfliktowanych z nim zastępców. W maju Marian Banaś wystąpił z listą kandydatów do Kolegium NIK  do dziś Marszałek Sejmu nie wydała decyzji w tej sprawie.

Według naszych nieoficjalnych informacji wśród proponowanych kandydatów są najbardziej lojalni ludzie Banasiów: p.o. Dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK – dr Michał Jędrzejczyk oraz Radca Prezesa NIK – Janusz Pawełczyk. - Prezes Banaś proponuje osoby, które zagwarantują mu władzę na Kolegium  mówi nam były pracownik NIK.

Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne