Marian Banaś robi czystki w Najwyższej Izbie Kontroli

Rzecznik NIK Łukasz Pawelski i szefowa sekretariatu prezesa Mariana Banasia stracili stanowiska – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Nasze źródła: – Nie godzili się na wpływy syna prezesa.

Publikacja: 04.08.2023 12:30

Marian Banaś, prezes NIK

Marian Banaś, prezes NIK

Foto: PAP, Leszek Szymański

Prezes Marian Banaś usunął dwóch swoich współpracowników – Łukasza Pawelskiego, który od dawna był jego rzecznikiem oraz szefową swojego gabinetu. Nowym rzecznikiem został Marcin Marjański, były dyrektor departamentu marketingu, komunikacji i badań Banku Pekao SA, od niedawna radca prezesa w NIK, a wcześniej kierownik wydziału prasowego w Izbie.

Wpływowy jak syn

Do NIK ściągnął go syn prezesa Banasia Jakub, który w Banku Pekao SA do jesieni 2019 r. pełnił funkcję pełnomocnika zarządu i dyrektora. I to właśnie wpływy Jakuba Banasia w NIK miały leżeć u podstaw obu dymisji - twierdzą nasze źródła. Jakub Banaś, o czym wielokrotnie pisała „Rzeczpospolita” rządził w NIK, do której ściągał swoich znajomych z banku. Został społecznym doradcą prezesa, choć takiej funkcji nie ma w statucie Izby. Mimo krytyki, prezes Banaś nigdy nie zrezygnował z wpływów syna w NIK  o czym świadczy m.in. ostatnia konferencja prezesa Banasia ze Sławomirem Mentzenem, szefem Konfederacji pod siedzibą NIK. Syn Jakub Banaś startuje do Sejmu z listy Konfederacji w Warszawie. 

Czytaj więcej

Jakub Banaś: To atak na moją rodzinę zmusił mnie do startu w tych wyborach

Czym narazili się Pawelski i szefowa sekretariatu prezesa? Rzecznik miał m.in. przygotować oświadczenie o rezygnacji młodego Banasia z funkcji społecznego doradcy (do czego ostatecznie nie doszło), a szefowa sekretariatu miała m.in. informować prezesa o nieprawidłowościach. 

PIP w NIK wykrywa nieprawidłowości

Kilka dni temu sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej negatywnie oceniła „Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2022 roku” (przeważyły głosy PiS). Podobnie stało się rok wcześniej  co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w historii tej instytucji. Wśród zarzutów było m.in. powoływanie na pełniących obowiązki dyrektorów departamentów i dyrektorów delegatur, których można wyrzucić ze stanowiska z dnia na dzień. W czasie kadencji prezesa Banasia  co również ujawniała „Rzeczpospolita”  powoływanie na p.o. jest nagminne, co jest również omijaniem prawa. Sam Banaś podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji przyznał zresztą, że nielojalnych dyrektorów usuwa natychmiast.

NIK został niedawno skontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy  postawiono 48 zastrzeżeń m.in. w sprawie wypłaty dodatków za pracę i regulacji antymobbingowych. Prezes Banaś nie chciał się odnieść do tych kwestii na komisji. Według naszych informacji raport PIP został utajniony. 

Koniec Kolegium NIK

Jak ujawniła w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita” przez wojnę PiS i prezesa Banasia doszło do obstrukcji w obsadzie Kolegium NIK najważniejszego gremium decydującego o kontrolach. Od września będzie liczyło tylko trzy osoby prezesa i dwóch skonfliktowanych z nim zastępców. W maju Marian Banaś wystąpił z listą kandydatów do Kolegium NIK  do dziś Marszałek Sejmu nie wydała decyzji w tej sprawie.

Według naszych nieoficjalnych informacji wśród proponowanych kandydatów są najbardziej lojalni ludzie Banasiów: p.o. Dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK – dr Michał Jędrzejczyk oraz Radca Prezesa NIK – Janusz Pawełczyk. - Prezes Banaś proponuje osoby, które zagwarantują mu władzę na Kolegium  mówi nam były pracownik NIK.

Prezes Marian Banaś usunął dwóch swoich współpracowników – Łukasza Pawelskiego, który od dawna był jego rzecznikiem oraz szefową swojego gabinetu. Nowym rzecznikiem został Marcin Marjański, były dyrektor departamentu marketingu, komunikacji i badań Banku Pekao SA, od niedawna radca prezesa w NIK, a wcześniej kierownik wydziału prasowego w Izbie.

Wpływowy jak syn

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Oceniono sejmowe komisje śledcze. Co Polacy sądzą o zapowiadanym rozliczeniu rządu PiS?
Polityka
Marcin Duma: Wyborcy wybrali oryginał, a nie kopię
Polityka
Sondaż: Szef MON do dymisji? Polacy odpowiadają
Polityka
Marcin Mastalerek: Na prawicy nie ma osób, które mają taki talent wiązania ludzi ze sobą, jaki ma Andrzej Duda
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Prof. Jarosław Flis: Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? To jakby PO wystawiła Ewę Kopacz
Polityka
Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?