Kosiniak-Kamysz chce od UE 20 tys. euro za każdego Ukraińca w Polsce

- Mamy wniosek do premiera, żeby wysłał fakturę do Komisji Europejskiej za utrzymanie Ukraińców w Polsce - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz..

Publikacja: 07.07.2023 10:21

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Marcin Obara

W czwartek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego (PiS) z przedstawicielami części klubów i kół parlamentarnych w sprawie relokacji migrantów.

Obecni byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni nie przyszli.

"Tysiąc złotych na utrzymanie każdego Ukraińca"

Pytany o spotkanie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek w Radiu Zet, że prowadzenie dialogu to normalna część życia politycznego. - Jeżeli doprowadzimy nasz świat do tego, że wszyscy zamkną się tylko w swoich bańkach, a politykę, nasze życie publiczne będziemy uważać jako klatkę MMA, to skończy się to fatalnie - ocenił.

Czytaj więcej

Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje: Rodzina z trójką dzieci bez podatku

- Jakie są nasze postulaty? Tysiąc złotych na utrzymanie każdego Ukraińca od momentu, kiedy przyjechał do nas z Unii Europejskiej - oświadczył.

- Ja jako jedyny z opozycji demokratycznej poszedłem (na spotkanie z Mateuszem Morawieckim - red.) i przedstawiałem nasze projekty. Ktoś też musi mieć na opozycji odwagę - mówił Kosiniak-Kamysz.

Przewozy osób. Poprawka PSL ws. kierowców

Prezes PSL był w Radiu Zet pytany, co wywalczył. - Wywalczyłem możliwość prezentacji i przekonywanie np. do naszej poprawki w Senacie, w której zgłaszamy, żeby kierowcy taksówek, kierowcy przewozów osób albo mieli polskie prawo jazdy, albo zdali egzamin z języka polskiego, żeby zapewnić więcej bezpieczeństwa - odparł.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak: Trzeba zablokować imigrację z państw muzułmańskich

Na uwagę, że premier nie zadeklarował, że senatorowie PiS poprą tę poprawkę Władysław Kosiniak-Kamysz zapytał prowadzącą program, czy uważa, że "od razu każdy wykłada karty na stół". - Każdy walczy o swoje. Teraz jest czas prekampanii wyborczej, prezentujemy swoje pomysły - dodał.

Kosiniak-Kamysz: Ukraińcy mają dostęp do świadczeń socjalnych

- My mamy wniosek do premiera, żeby wysłał fakturę do Komisji Europejskiej za utrzymanie Ukraińców w Polsce, dla polskich przedsiębiorców, wspólnot lokalnych, organizacji pozarządowych, dla tych wszystkich, którzy to robią - przekazał.

- To będzie około 20 tysięcy euro za każdego Ukraińca w Polsce. Bo przecież dostają 500+, mają dostęp do bezpłatnej ochrony zdrowia, do wielu świadczeń socjalnych, do żłobków, szkół, przedszkoli. (Na) to składamy się z naszych podatków - podkreślił lider ludowców.

- Polacy pokazali, że otwarli swoje serca i domy dla Ukraińców, to niech Unia się teraz złoży na to, a niech nie zamyka oczu na tę sytuację - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany, czy premier Morawiecki wyśle taką fakturę, polityk odpowiedział: -Jak nie wyśle teraz, to wyśle premier naszego rządu po wyborach.

Czytaj więcej

Jan Maria Jackowski: Donald Tusk rozbraja bomby, które szykuje PiS

Spotkanie z premierem. Prezes PSL o konieczności prowadzenia dialogu

Poseł był pytany o czwartkowe rozmowy. - My zawsze chodzimy na tego typu spotkania. Chodzimy do prezydenta, chodzimy do premiera, bo to jest też jakiś poziom cywilizowanej rozmowy politycznej, dialogu politycznego, który powinien być prowadzony - niezależnie kto jest premierem i prezydentem - powiedział prezes PSL.

- Nie popieramy tego rządu, ale Polska to jest coś więcej niż tylko bratobójcza wojna polityczna, która się dzisiaj rozgrywa - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że w tej sprawie Polska 2050 ma "inne podejście". - Ale mieli godnego reprezentanta, Trzecia Droga była reprezentowana. Każdy ma prawo do decydowania o swoim losie, to jest prawdziwa demokracja - przekonywał.

W czwartek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego (PiS) z przedstawicielami części klubów i kół parlamentarnych w sprawie relokacji migrantów.

Obecni byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni nie przyszli.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy