Jan Maria Jackowski: Polaryzacja między PiS i PO? Na tym korzysta Konfederacja

PiS odwołuje się do sprawdzonych chwytów z kampanii 2015 roku - mówił Jan Maria Jackowski, senator niezależny, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską, komentując zapowiedź premiera o przeprowadzeniu referendum ws. relokacji uchodźców w UE.

Publikacja: 04.07.2023 10:45

Jackowski został zapytany o to, czy głównym tematem kampanii parlamentarnej będzie kwestia migracji, w związku z pracami UE nad paktem migracyjnym, który ma uregulować politykę europejską w kwestii uchodźców.

Jan Maria Jackowski: Donald Tusk przyjął sprytną strategię - rozbraja bomby

- PiS odwołuje się do sprawdzonych chwytów z kampanii 2015 roku. Jednak, rządzący zapomnieli, że sytuacja społeczno-polityczna jest już zupełnie inna po ośmiu latach od wygranych wyborów. Jednocześnie, Donald Tusk przyjął bardzo zręczną strategię - z punktu widzenia swojej partii - rozbrajania bomb, które PiS szykuje na opozycję. Referendum ws. paktu migracyjnego idzie utartym szlakiem: prezes je zapowiedział, potem rozpoczęła się dyskusja i PiS złożył ustawę w tej sprawie. To wszystko odbywa się ścieżką praktyki urzędniczej, a nie polityczno-sztabowej - podkreślił polityk.

Rządzący zapomnieli, że sytuacja społeczno-polityczna jest już zupełnie inna po ośmiu latach od wygrania wyborów

Jan Maria Jackowski, senator niezależny

Senator stwierdził też, że "na dalszej polaryzacji między KO i PiS-em będzie korzystać trzecia siła polityczna, czyli Konfederacja".

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Kto skorzysta na pomyśle referendum PiS w sprawie migracji?

- Donald Tusk musi o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę, że część zwolenników Konfederacji to byli wyborcy PO. Dlatego, musi podjąć z nimi dialog, żeby zatrzymać odpływ elektoratu ze swojej partii. Jest to jedna z przyczyn, dla których retoryka KO jest inna, niż ta do której byliśmy przyzwyczajeni - uważa parlamentarzysta.

Były senator PiS: Prawo i Sprawiedliwość nie przedstawia zmiany

Jackowski przekonywał, że "Polacy oczekują zmiany, ale PiS takiej nie przedstawia".

- To podobna sytuacja jak w roku 2015, gdzie wyraźnie oczekiwania była zmiana. Ona nastąpiła, ponieważ wtedy PiS rzeczywiście wystąpił ze świeżymi i nośnymi postulatami programowymi. Przez pierwsze dwa lata były one realizowane - przynajmniej w aspekcie społecznym. Jednak, teraz PiS serwuje odgrzewane kotlety i wraca do chwytów z 2015 roku. A opozycja pozostaje reaktywna wobec agendy narzucanej przez PiS - stwierdził polityk.

- Jest też spore grono osób, które ma dosyć retoryki Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u wychodzi na trybunę i mówi, że musimy zwiększyć bezpieczeństwo Polski - tak jak gdyby to były pierwsze sto dni jego rządów, a nie osiem lat - dodał.

Jackowski został zapytany o to, czy głównym tematem kampanii parlamentarnej będzie kwestia migracji, w związku z pracami UE nad paktem migracyjnym, który ma uregulować politykę europejską w kwestii uchodźców.

Jan Maria Jackowski: Donald Tusk przyjął sprytną strategię - rozbraja bomby

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy