Szczyt ws. równości płci i wzmocnienia roli kobiet. Japonia wysłała mężczyznę

Przedstawiciele państw należących do G7 zgromadzili się w japońskim Nikko, ok. 100 km na północ od Tokio, spotkali się na dwudniowym szczycie ws. równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet. Japonia, jako jedyny kraj, wysłała na ten szczyt mężczyznę - zauważa "Time".

Publikacja: 27.06.2023 13:55

Masanobu Ogura, jedyny mężczyzna na szczycie G7 poświęconym wzmocnieniu pozycji kobiet

Masanobu Ogura, jedyny mężczyzna na szczycie G7 poświęconym wzmocnieniu pozycji kobiet

Foto: AFP

arb

W czasie szczytu jego uczestniczki i jeden uczestnik rozmawiali na temat przemocy seksualnej, praw środowisk LGBT oraz nierówności płacowych. Uczestnicy zobowiązali się m.in. do zmniejszenia luki płacowej i zwiększenia reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Japoński minister deklaruje, że jest "entuzjastą równości płci"

"Time" zauważa jednak, że szczytowi przewodniczył jedyny mężczyzna w gronie siedmiorga uczestników, przedstawiciel Japonii, Masanobu Ogura.

Czytaj więcej

Wielki biznes na ratunek LGBTQ+. Polska gospodarka traci na dyskryminacji

Jak pisze amerykański magazyn zdjęcie ze szczytu - na którym obok Masanobu Ogury stoi sześć kobiet - jest dowodem na to, że gospodarz szczytu, Japonia, ma problem z wzmocnieniem roli kobiet.

Pytany o to, jak czuł się jako jedyny mężczyzna w czasie szczytu Ogura, minister ds. równości płci w japońskim rządzie stwierdził, że "liderzy-mężczyźni entuzjastycznie podchodzący do kwestii równości płci są wciąż potrzebni" (jego wypowiedź cytuje japońska gazeta "Shimotsuke Shimbun").

Japonia: To nie jest kraj dla kobiet w polityce

Szczyt w Nikko miał miejsce klika dni po opublikowaniu przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) corocznego raportu Global Gender Gap Index, w którym opisuje się kwestię parytetu płci na podstawie czterech wskaźników: udziału w gospodarce, osiągnięć edukacyjnych, stanu zdrowia oraz roli w polityce. Japonia zajmuje w tym rankingu 125 miejsce (na 146 państw). Pozostałe kraje G7 są znacznie wyżej - Niemcy zajmują szóste miejsce, Wielka Brytania - 15, Francja - 40, USA - 43, a Włochy - 79.

Premier Japonii, Fumio Kishida, zapowiedział w kwietniu, że odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach notowanych na giełdzie ma wzrosnąć do 30 proc.

Japonia ma problem zwłaszcza z udziałem kobiet we władzy. Według indeksu WEF Japonia jest jedynym krajem, który zanotował regres pod tym względem od 2017 roku. Mężczyźni stanowią w Japonii ok. 90 proc. parlamentarzystów obsadzają też podobny odsetek miejsc w rządzie.

Japonia jest też - podobnie jak USA - krajem w którym administracją nigdy nie kierowała kobieta (w Japonii jako premier, w USA - jako prezydent).

W zarządach japońskich firm notowanych na giełdzie kobiety stanowią tylko 11,4 proc. kadry kierowniczej.

Premier Japonii, Fumio Kishida, zapowiedział w kwietniu, że odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach notowanych na giełdzie ma wzrosnąć do 30 proc.

Polityka
Szwecja oferowała migrantom 900 euro, by wyjechali z kraju. Teraz będzie to znacznie więcej
Polityka
Rumunia wybiera prezydenta. Test dla nacjonalizmu w stylu Trumpa
Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne