Obraźliwy transparent na wiecu Tuska. Morawiecki: Łajdactwo. Budka: Reagujemy natychmiast

„Łajdactwo” - ocenił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, udostępniając zdjęcie z wiecu Donalda Tuska w Poznaniu. Na fotografii widać transparent porównujący prezesa PiS i Teda Kaczynskiego, terrorysty znanego jako Unabomber.

Aktualizacja: 17.06.2023 00:17 Publikacja: 16.06.2023 23:02

Przewodniczący PO Donald Tusk i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w czasie wiecu. W tle transparent

Przewodniczący PO Donald Tusk i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w czasie wiecu. W tle transparent z Tedem Kaczynskim

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wiec na placu Wolności w Poznaniu zgromadził - według organizatorów - ok. 20-30 tys. mieszkańców. - Jestem bardzo szczęśliwy, że widzę znowu tysiące Polek i Polaków, tym razem w Poznaniu - mówił, nawiązując do marszu 4 czerwca w Warszawie. - Wiele z was też tam było, mamy powód do dumy, bo pokazaliśmy całej Polsce, Europie i światu, że Polska nie śpi, że ten olbrzym naprawdę się obudził - dodał.

Głównymi tematami wystąpienia była śmierć 33-letniej Doroty w szpitalu w Nowym Targu i zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego referendum ws. przyjmowania uchodźców w Polsce. - Panie Kaczyński, jesienią odbędzie się referendum. (...) To będzie referendum „albo my, albo wy” - mówił Tusk, nazywając też prezesa PiS „kieszonkowym dyktatorkiem z Żoliborza”.

Czytaj więcej

Wiec Platformy Obywatelskiej w Poznaniu. Donald Tusk: Dzisiaj ta władza to są seryjni zabójcy kobiet

Politycy Zjednoczonej Prawicy w swoich komentarzach w mediach społecznościowych skupili się na zdjęciu, udostępnionym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na fotografii w pobliżu lidera PO widać transparent z napisem „Boże zabrałeś nie tego Kaczyńskiego”. Na kartonie znajdowało się też zdjęcie Teda Kaczynskiego – znanego jako Unabombera jednego z najbardziej brutalnych terrorystów w historii. Ted (właśc. Theodore) Kaczynski zmarł kilka dni temu - popełnił samobójstwo w więziennej celi.

PiS: Siewcy nienawiści

„Obrzydliwa mowa nienawiści!” - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller. „W październiku będziemy mieć wybór. Bezpieczna, niezależna Polska rozwoju i inwestycji rządu Mateusza Morawieckiego albo nienawiść, pogarda i pycha. Wybór jest prosty” - napisała Monika Pawłowska, która do Sejmu dostała się z listy Lewicy, a później, via Porozumienie, przeszła do PiS. „Siewcy nienawiści” - to z kolei wpis Macieja Wąsika, wiceszef MSWiA. Swoje wpisy promowali hasztagiem „#TuskPrzeproś”.

„Oto oferta PO dla Polaków - nienawiść. Nikt z PO nie zareagował…” - napisał eurodeputowany Dominik Tarczyński. Z takimi twierdzeniami nie zgodził się Borys Budka, przewodniczący parlamentarnego klubu Koalicji Obywatelskiej. „Tym różnimy się od Was, że natychmiast reagujemy w takich sytuacjach. Transparent został zdjęty. Tymczasem Wy od lat systemowo wspieracie przemysł nienawiści, a łajdactwo stało się Waszym znakiem firmowym” - napisał na Twitterze.

„Natychmiast? Nagrania z Waszej transmisji jasno pokazują, że trzeba było aż 20 minut (!!) aby ktoś zareagował. Transparent był widoczny podczas wystąpień wstępnych i 4 minut wystąpienia Donalda Tuska” - odpowiedział mu Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski. „Nagranie jasno wskazuje, że Donald Tusk spojrzał w kierunku obrzydliwego napisu. Powinien natychmiast zareagować - ale nie zrobił tego! Widzimy jego radość… Nawet jeśli go wówczas niby nie zauważył (tak twierdzi PO) - to powinien przeprosić teraz. Czekamy” - wtórował mu kolega z rządu, Adam Andruszkiewicz.

Arłukowicz przypomniał wypowiedzi Kaczyńskiego

Do transparentu na antenie Polsat News odniósł się europoseł Bartosz Arłukowicz. - Z ludzi wylewają się emocję, to, że ktoś nazywa ludzi gorszym sortem, elementem animalnym to wszystko jest dozwolone, czyli, ktoś, kto przyszedł i trzyma transparent, musi się z tego tłumaczyć, a Kaczyński może formalnie, na spotkaniu publicznym nazywać ludzi gorszym sortem, elementem animalnym – zwrócił uwagę wiceprzewodniczący PO.

– Nie jest tak i nie będzie w Polsce tak, że Kaczyńskiemu będzie wolno więcej, bo jest Jarosławem Kaczyńskim, nie. Jemu będzie tyle samo wolno co każdemu innemu obywatelowi tego kraju – zapowiedział były minister zdrowia.

Wiec na placu Wolności w Poznaniu zgromadził - według organizatorów - ok. 20-30 tys. mieszkańców. - Jestem bardzo szczęśliwy, że widzę znowu tysiące Polek i Polaków, tym razem w Poznaniu - mówił, nawiązując do marszu 4 czerwca w Warszawie. - Wiele z was też tam było, mamy powód do dumy, bo pokazaliśmy całej Polsce, Europie i światu, że Polska nie śpi, że ten olbrzym naprawdę się obudził - dodał.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Co czwarty wyborca PiS wierzy w rozpad PiS
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?