Japonia zakazuje współżycia z 13-latkami. Ale jest wyjątek

Wiek legalnego współżycia seksualnego został decyzją japońskiego parlamentu podniesiony z 13 do 16 lat - informuje agencja AFP. To element reformy przepisów dotyczących przestępstw seksualnych w Japonii.

Publikacja: 16.06.2023 06:53

Wiek legalnej inicjacji seksualnej podniesiono w Japonii do 16 lat

Wiek legalnej inicjacji seksualnej podniesiono w Japonii do 16 lat

Foto: Adobe Stock

Ustawa która zawiera też przepisy doprecyzowujące kwestie związane z postępowaniami w sprawie gwałtu, przeszła przez izbę wyższą parlamentu (Izba Radców) jednogłośnie.

Kiedy za współżycie z 13-latką w Japonii nie będzie grozić więzienie?

Wiek legalnego współżycia seksualnego - poniżej którego każdy stosunek seksualny uważany jest za gwałt - w Polsce wynosi 15 lat, w Wielkiej Brytanii - 16 lat, a w Niemczech i Chinach - 14 lat.

Czytaj więcej

Chcą ochronić dzieci przed seksem. Bo to zło

W Japonii od 1907 roku wiek ten wynosił 13 lat.

W praktyce jednak - jak pisze AFP - w wielu częściach Japonii lokalne przepisy zakazywały czynów lubieżnych z nieletnimi, co de facto podnosiło wiek legalnego obcowania płciowego nawet do 18 lat.

Zgodnie z nowymi przepisami pary nastolatków, między którymi różnica wieku nie przekracza pięciu lat, nie będą karane za stosunki płciowe, jeśli obydwoje ukończyli 13 lat. 

Japonia po raz pierwszy od ponad 100 lat dokonała zmian w przepisach dotyczących przestępstw na tle seksualnym w 2017 roku, ale zdaniem krytyków władz zmiany te były niewystarczające.

W 2019 roku seria uniewinnień w sprawach o gwałt doprowadziła do protestów w całym kraju.

Japonia zmienia przepisy dotyczące ścigania za gwałt

Na mocy dotychczasowych przepisów prokuratura w sprawach o gwałt musiała dowieść, że ofiara nie była w stanie się bronić ze względu na użycie przemocy lub zastraszenie. Krytycy przepisów zwracali uwagę, że taki kształt przepisów faktycznie obwinia ofiary jeżeli "nie broniły się one wystarczająco".

Ustawa przyjęta w piątek zawiera wyliczone nieenumeratywnie przypadki, w których można wszcząć sprawę o gwałt.

Wymieniono w niej przypadki, w których ofiara jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jest zastraszona albo sprawca wykorzystuje swój status społeczny.

Przedstawiciel resortu sprawiedliwości powiedział we wcześniejszej rozmowie z AFP, że przepisy nie mają na celu "ułatwienia lub utrudnienia" zapadania wyroków skazujących w sprawie o gwałt, ale mają "uczynić wyroki sądów bardziej spójnymi".

Ustawa definiuje też nowe przestępstwo - osoby, które zastosują zastraszenie, uwiodą lub zaoferują pieniądze osobie poniżej 16 roku życia, by doprowadzić do spotkania w celach seksualnych, będą zagrożone karą do roku więzienia i grzywną w wysokości 500 tys. jenów (3,5 tys. dolarów).

Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
Polityka
Argentyna zakupi używane F-16 od Danii. Mają 40 lat
Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia